Prethodni članak
Sljedeći članak

Ovo su tri najčešće spolno prenosive bolesti


Foto: Screenshoot You Tube/Ilustracija HPV

Spolno prenosive bolesti važan su javnozdravstveni problem, kako na globalnoj razini, tako i u Hrvatskoj. Tijekom posljednjih desetljeća, bilježimo porast učestalosti tih bolesti, a posebno zabrinjava rast broja slučajeva među populacijom mlađom od 25 godina. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, godišnje se diljem svijeta evidentira otprilike 300 milijuna novih slučajeva spolno prenosivih infekcija, javlja HRT.

Što su spolno prenosive bolesti i kako se prenose?

Spolno prenosive bolesti su infekcije koje se prenose putem seksualnog kontakta, uključujući vaginalni, analni i oralni seks. Neke se mogu prenijeti i s trudnice na bebu, bilo tijekom trudnoće ili tijekom porođaja, putem transfuzije krvi te dijeljenjem igala što je najčešći slučaj kod intravenoznih ovisnika. Spolno prenosivim bolestima se mogu zaraziti i muškarci i žene, međutim veći broj komplikacija se povezuje sa ženskim reproduktivnim sustavom.

Koji su simptomi?

Prvi znakovi spolne bolesti mogu biti različiti, ovisno o vrsti infekcije. Simptomi su često nespecifični i oskudni te ih je zbog toga teško prepoznati.

- Osjećaj svrbeža i peckanja u području genitalija.

- Pojava iscjedaka iz vagine ili penisa, varirajućih boja i sastava.

- Bol ili nelagoda tijekom spolnog odnosa ili mokrenja.

- Razvoj osipa ili čireva na genitalnom području, anusu ili u usnoj šupljini.

- Bolovi u zdjelici i donjem dijelu trbuha.


Tri najčešće spolno prenosive bolesti

Za prijenos infekcije dovoljan je samo jedan spolni kontakt. Zbog toga je zaštićeni spolni odnos s novim partnerom jedini način zaštite.

Među najčešće spolno prenosive bolesti spadaju: klamidija, HPV i genitalni herpes.

Klamidija

Infekcija bakterijom Chlamydia trachomatis jedna je od češćih spolno prenosivih bolesti. Procjenjuje se kako je čak jedna od deset žena u dobi do 25 godina zaražena klamidijom, a gotovo 70% njih nije svjesno zaraze. Kod oba spola ova bakterija može izazvati upale urogenitalnog trakta, a komplikacije tih upala kod žena mogu dovesti i do neplodnosti. Simptomi klamidije uglavnom su blagi, a uključuju bolno mokrenje, iscjedak i nelagodu u donjem dijelu trbuha, a mogu se pojaviti između 7 i 14 dana nakon spolnog odnosa.

Iako klamidija može imati vrlo ozbiljne posljedice za zdravlje, bolest se vrlo lako i brzo liječi pomoću antibiotika. Naravno, pravovremeno testiranje je ključno kako bi se infekcija krenula liječiti čim ranije i kako bi se smanjio rizik za nastanak trajnih posljedica za zdravlje.

Kako se kod muškaraca dijagnosticira klamidija objasnio je za HRT dr. med. spec. urologije Matej Knežević, subspec. urolitijaze.

- U današnje vrijeme bris mokraćne cijevi nije toliko nužan i presudan. Možemo već prilikom PSR analize urina detektirati prisutnost klamidije što je daleko manja nelagoda za pacijenta. Analizom urina i genetskog materijala u njemu, ispirak urina već može pokupiti na neki način uzročnika i onda možemo detektirati o čemu se radi, rekao je.

Genitalni herpes

Genitalni herpes je spolno prenosiva bolest koju uzrokuje virus herpes simplex (HSV), a prenosi se spolnim odnosom – vaginalnim, oralnim ili analnim. Herpes virus se može prilikom poroda prenijeti i na novorođenče.

Simptomi kreću kao bolovi, nelagoda i svrbež genitalnog područja, a nakon otprilike 2 tjedna dolazi do pojave bolnih mjehurića. Mjehurići u konačnici pucaju i uzrokuju ranice, koje zarastaju u roku od 10 do 20 dana, Virus se nakon toga obično povlači u fazu mirovanja, koja može trajati godinama. Ovi simptomi se mogu pogoršati stresom i oslabljenim imunološkim sustavom.

- Genitalni herpes se prenosi kontaktom. Razlikujemo dvije vrste herpesa, to je Herpes simplex tipa 1 i 2. Tipa 1 je pojavljuje najčešće na usnici, što ga ima oko 90% populacije u određenoj fazi života naročito kad netko ima sniženi imunološki odgovor. Isto tako se taj virus može pojaviti, ali tip 2, u genitalnoj regiji. Karakteriziraju ga vrlo nelagodni simptomi. Ima nekoliko faza razvoja. Pacijentice dolaze s osjećajem pečenja, bola, nelagode u području spolovila i kad prelazi u neku drugu fazu onda se pojavljuju veziku, a onda ranice. Vrlo je neugodno jer dosta boli, pojasnio je za HRT doc. dr. sc. Danijel Bursać, spec. ginekologije i opstetricije.

HPV (Humani papiloma virus)

Infekcija HPV-om najčešća je spolno prenosiva bolest. Simptomi su vrlo blagi, a često uopće ne postoje. Kod žena se nakon zaraze pojavljuju abnormalne stanice na cerviksu i to se može otkriti tek Papa testom. Kod muškaraca se pojavljuju genitalne bradavice.

Najbolji način za prevenciju HPV-a je cijepljenje koje je dostupno već od 11 godine života. Iako se nekako provlači stigma kako dječake ne treba cijepiti, to nije točno. Idealno je cijepiti i mušku i žensku populaciju.

- Da, iz dva osnovna razloga. Jedan je što se HPV prenosi spolnim kontaktom prije svega. U tom slučaju muška populacija je prenosilac, objasnio je za HRT doc. prim. dr. sc. Dražen Butorac, spec ginekologije i opstetricije i subspec ginekološke onkologije.

Kod osoba zaraženih HPV-om virus obično ostaje dugoročno u organizmu unatoč tome što ne uzrokuje simptome i znakove. Osoba zaražena HPV-om treba uvijek koristiti zaštitu tijekom spolnog odnosa.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook