Prethodni članak

Posadite ovu biljku pokraj krumpira i više nikada nećete vidjeti krumpirovu zlaticu


Foto: Ilustracija/Pexels

Kadifa je iznimno zahvalna biljka za uzgoj jer ne traži posebnu njegu. Dovoljno ju je redovito zalijevati i uklanjati ocvale cvjetove kako bi nesmetano napredovala.

Proljeće je pravo vrijeme za sijanje kadife u vrtne gredice, gdje će rasti i obilno cvjetati. Cvijet kadife, toplih boja, potječe iz Meksika, a u našim krajevima uzgaja se već desetljećima. Od lipnja do studenoga, male glavice kadife u žutim, narančastim, crvenim i šarenim nijansama krasit će vaš vrt.

Kadifa ima intenzivan miris koji nije naročito ugodan, ali nije ni neugodan za ljudska osjetila. Ova se biljka koristi i u narodnoj medicini – čaj od kadife, primjerice, služi kao prirodni pripravak u borbi protiv mioma na maternici. Postoje visoke i niske sorte kadife. Visoke se uzgajaju za izradu buketa u cvjećarnama, dok su niske idealne za ukrašavanje balkona i vrtova.

Kadifa uspijeva na gotovo svakom tlu. Traži sunčano mjesto, a ako ju redovito zalijevate, razvija gust grm visine od 20 do 70 centimetara. Ako ste ju uzgajali prošle godine, vrlo je vjerojatno da će sama niknuti i ove godine čim zatopli. Ponovno ističemo – riječ je o vrlo nezahtjevnoj biljci kojoj je potrebna tek osnovna pažnja kako bi bujno rasla.

Jedini ozbiljniji neprijatelj ove biljke je puž, koji može pojesti mlade biljke dok su još u fazi rasta. Zato je važno poduzeti mjere zaštite protiv puževa. Kadifa je poznata i po svojem prirodnom insekticidnom djelovanju – njezin miris odbija štetnike poput krumpirove zlatice i kukuruznog moljca, zbog čega se često sadi uz krumpir i kukuruz. Upravo zbog tog intenzivnog mirisa, u narodu je poznata i kao „smrdljiva kadifa“.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook