Računi za struju bit će vam upola manji ako slijedite ove savjete stručnjaka
Kuhinja je ključna prostorija koju će primijetiti svaki gost, a neki stručnjaci za prodaju nekretnina upozoravaju da može smanjiti vrijednost doma ako imate u njoj zastarjele uređaje, loše osvjetljenje, loš raspored ili ne vodite dovoljno računa o čistoći. Kada to financijske prilike dopuste, kuhinju je vrijedno obnoviti, a važno je obaviti renovaciju na pravi način, koji će biti povoljan ne samo za vaš novčanik, već i za zdravlje i okoliš, piše Krstarica.
Prijeđite na indukcijsku ploču
Plamenici na plin možda više nisu toliko rašireni, no iako su imali svoje prednosti, mogu izazvati zdravstvene probleme poput astme. Indukcijske ploče danas su puno superiornije. Na njima se brže kuha, ravnomjerno raspoređuju toplinu, a također ne stvaraju toliku količinu zagađenja u prostoriji.
Klasičnim električnim "ringovima" treba puno više vremena da se zagriju, dok voda na indukcijskoj ploči brzo proključa. Također, puno su lakše za čišćenje. Indukcijske ploče, međutim, zahtijevaju posebne vrste posuđa, pa na stare lonce možete zaboraviti.
Koje posuđe kupujete?
Mnoge vrste posuđa koje posjedujemo mogu sadržavati čestice PFAS, poznatih i kao "vječne kemikalije" jer se ne mogu razgraditi u prirodi. Jedan od tih spojeva je teflon – politetrafluoroetilen. Iako se u Hrvatskoj ne proizvode značajne količine PFAS-a, uvozimo ih u velikim količinama jer se nalaze u mnogim proizvodima svakodnevne uporabe, od plastike i vodootpornih premaza do odjeće, sredstava za čišćenje i opreme za gašenje požara.
Neke molekule iz ove skupine spojeva uzrokuju gojaznost kod djece, utječu na metabolizam kolesterola, ometaju imunološki sustav u borbi protiv infekcija te mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Stoga bi trebalo razmisliti o kupnji posuđa od drugih materijala, uključujući reciklirane. Uostalom, hrana je uvijek ukusnija kada se priprema u glinenim posudama.
Kompostirajte i manje bacajte hranu
Svake godine u Hrvatskoj baci se oko 286 tisuća tona hrane, odnosno 71 kilogram po stanovniku, objavili su nedavno iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva RH.
Postoji nekoliko savjeta kako smanjiti bacanje hrane u kućanstvu. Treba dobro procijeniti koliko hrane stvarno trebamo na dnevnoj ili tjednoj bazi. Nije nužno svakodnevno kuhanje ili naručivanje novih jela, ako još uvijek imamo ostatke od prethodnog obroka. Mnoge vrste hrane mogu se i zamrznuti. Sirovu i kuhanu hranu obično je moguće zamrznuti bez problema, čime se smanjuje količina bačene hrane.
Čak i namirnice kojima je istekao rok trajanja neće se odmah pokvariti, pa ih nije potrebno bacati dok ih ne iskoristimo. Naravno, potrebno ih je pregledati i okusiti.
Savjeti za kuhanje:
- Mikrovalne pećnice, električni tave i ekspres lonci troše manje energije od štednjaka.
- Držite vrata pećnice zatvorena dok hrana nije gotova; pećnice s ventilatorom troše manje energije.
- Veličina posuđa treba odgovarati veličini "ringova".
- Indukcijske ploče smanjuju vrijeme kuhanja i energetski su učinkovitije.
- Isključite uređaje iz struje koje ne koristite često, a hladnjake ne otvarajte bez potrebe.
- Hladnjake i zamrzivače treba odmrznuti i očistiti barem jednom ili dvaput godišnje te provjeriti da se vrata dobro zatvore i ne propuštaju zrak.