Prethodni članak
Sljedeći članak

Smrdljivi martini ne daju vam mira? Evo što ih privlači i kako ih se zauvijek riješiti


Premda bezopasni za ljude, smrdljive martine često se može pronaći u vlastitom domu. Najviše ih ima u proljeće i jesen, a nije najzgodnije ako puste svoj miris. Zato se smrdljive martine ni slučajno ne smije gnječiti ili gaziti. Srećom, postoji nekoliko načina kako se riješiti smrdljivih martina. Može im se stati na kraj, a prvi korak je prevencija.

Što privlači smrdljive martine?

Nekoliko je faktora koji jako privlače smrdljive martine da uđu u dom. Ljubitelji su voća, pa ako ste skloni držati voće u zdjelama na stolu, riskirate pojavu smrdljivih martina. Osim voća, smrdljivi martini vole i biljke te latice cvijeća.

Iako smrdljivi martini neće ugristi, lako se zavuku u odjeću ili kosu pa bi bilo dobro držati ih podalje od kuće. Nužno je provjeriti sve potencijalne puteve kojima bi se smrdljivi martini mogli koristiti da uđu u dom, poput okvira vrata i prozora, čaja ili električnih vodova. Najbolje bi bilo zakrpati sve pukotine. Vanjsko svjetlo bi bilo bolje ostaviti ugašenim, a ako je potrebno, koristite se žutim žaruljama ili onima za koje se zna da ne privlače insekte.

Kako se riješiti smrdljivih martina u kući

Najbolji i najjednostavniji način kako se riješiti smrdljivih martina u kući je da se spriječi njihov ulazak. Ako su prozori otvoreni potrebno je navući zavjese i tako onemogućiti smrdljivim martinima ulazak u dom. Kako bi se najbrže riješili smrdljivih martina, jednostavno ih je potrebno izbaciti iz kuće, piše net.hr

Sprječavanje ulaska smrdljivih martina u kuću

Kako bi se riješili smrdljivih martina, poželjno je zabrtviti pukotine oko prozora, vrata, cijevi, prostor iza dimnjaka i drugih otvora. Smrdljivi martini i ostale bube u stan ulaze preko otvorenih vrata i prozora, zatim putem krovnih prozora i stropnih rasvjetnih tijela.

Promjena rasvjete

Oštećene zaslone na vratima i prozorima potrebno je popraviti ili zamijeniti. Smrdljive martine privlači svjetlost, stoga promijenite vanjsku rasvjetu na manje atraktivne žute žarulje ili svjetla na natrijevu paru.

Pomoć drugih insekata

Kako bi se riješili smrdljivih martina potrebno je održavati područja oko vrta bez pesticida kako bi se osiguralo da korisni kukci mogu pomoći u rješavanju problema.

Usisavanje

Jedan od dobrih načina je i usisavanje. Mali usisavač je dobar jer će biti lakše dohvatiti kukce pri vrhu zida ili stropa. Usisavač je potrebno isprazniti odmah nakon toga jer poznato je da prežive ulazak u vakuum i ispužu natrag.

Prirodna sredstva protiv smrdljivih martina

Kućni pripravci također mogu pomoći u borbi sa smrdljivim martinima. Najbolje je koristiti prirodna sredstva.

 

Pripravak vode, octa i sapuna

Isprobajte kombinaciju vruće vode, bijelog octa i sapuna te je nužno pošpricati mjesta na kojima se često pojavljuju smrdljivi martini.

Korištenje menta

Također, rješenje protiv smrdljivih martina moguće je uz pomoć mente. Naime, smrdljivi martini ne podnose miris mente i tako će se spriječiti njihov dolazak.

Prašak za pecivo

Prašak za pecivo protiv smrdljivih martina upotrebljava se tako da se isti pomiješa s vodom. Na jednu litru vode ide dvije do tri vrećice praška za pecivo, ovisno o broju smrdljivih martina. Ako koristite litru vode, potrebno je prvo u pola litre uliti prašak za pecivo, pričekati da reakcija koja nastaje u dodiru ovih dvaju sastojaka prođe te zatim uliti preostalu vodu.

Dobivenu tekućinu moguće je preliti u bocu s raspršivačem kako bi bilo lakše tretirati biljke. Ako se sredstvo koristi u privatne, kućne svrhe (npr. Vrtovi ili manji voćnjaci) dovoljno je radnju ponavljati jednom tjedno tako dugo dok se smrdljivi martini ne udalje.

U slučaju većih voćnjaka, vrtova ili vinograd,potrebno je  špricati tekućinom do tri puta u tjednu, do trenutka nestanka smrdljivih martina.

Upotreba luka

Upotreba luka koristi se kada su biljke u i oko kuće pune smrdljivih martina. Luk se koristi tako da se njegove ljuske preliju s vrućom vodom te se navedeno ostavi natapati nekoliko dana (preporuka je 5). Nakon što istekne nekoliko dana, tekućinu je potrebno procijediti, odnosno ukloniti ljuske te biljke špricati do tri puta dnevno, ovisno o veličini najezde smrdljivih martina.

Čili papričice

Na isti način za tretiranje biljaka mogu se koristi čili papričice koje je također potrebno usitniti, preliti s vodom, ostaviti nekoliko dana te procijediti.

Sjeme gorušice

Treći način je upotreba sjemena gorušice koje je potrebno usitniti do praha te isto dodati vodu. Pola kilograma praha trebalo bi preliti s pola litre vrele vode, promiješati i ostaviti da se ohladi. Kada se tekućina ohladila, potrebno ju je procijediti, još dodatno razrijediti s 9 litara vode te s time tretirati biljke.

Češnjak

Još jedno prirodno sredstvo jest češnjak kojeg smrdljivi martini ne vole, a kako bi za njih to bilo odbojno, potrebno je na sitno narezati češnjak i postaviti na ona mjesta putem kojih ovi insekti ulaze.

Koristeći jedan od navedenih načina sigurno ćete spriječiti ulazak i najezdu, a pritom ćete koristiti isključivo prirodno sredstvo protiv smrdljivih martina i tako čak uštedjeti i novac.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook