Prethodni članak
Sljedeći članak

Stručnjaci otkrivaju: Ovo je 10 najkancerogenijih stvari u vašoj okolini


'Kancerogen' znači nešto što može izazvati rak, a dolazi u obliku tvari u zraku ili proizvodu, hrani. No, samo zato što ste bili u kontaktu s kancerogenom tvari ne znači da ćete dobiti rak. To, naime, ovisi o mnogo stvari, a dio toga je koliko ste bili izloženi, a i vaši geni također igraju ulogu, pišu 24 sata.

Ovo je deset najkancerogenijih stvari u okolini:

1.     DUHAN - Nije bitno jeste li pušač ili udišete tuđi dim. Poznato je da najmanje 70 kemikalija u duhanu uzrokuje rak oštećujući vašu DNK. Duhan bez dima može se činiti sigurnijim, ali može dovesti i do raka. Čak i lagano pušenje povećava rizik, stoga razgovarajte sa svojim liječnikom o načinima prestanka.

2.     RADON - Ovaj plin prirodno se pojavljuje u malim količinama i u takvim uvjetima nije štetan. No, ako se nakupi u zatvorenim prostorima i udiše, radon može oštetiti sluznicu pluća. Radon je vodeći uzrok raka pluća kod nepušača. Ne možete ga vidjeti ni osjetiti, ali poseban test može izmjeriti razine radona u vašem domu.

3.     AZBEST - Vlakna azbesta koriste se za jačanje proizvoda poput krovnih ploča, stropnih pločica i dijelova automobila. Međutim, ako se ta vlakna oslobode i udišu, mogu se zaglaviti u plućima. Istraživanja na ljudima i životinjama pokazala su da je azbest kancerogen. Ako na poslu dolazite u kontakt s azbestom, obavezno nosite zaštitnu opremu. Ako ga treba ukloniti iz vašeg doma, unajmite stručnjaka.

4.     HRSKAVA, SMEĐA HRANA - Kada se neko povrće, poput krumpira, zagrije na visoke temperature, može otpustiti kemikaliju zvanu akrilamid. Istraživanja pokazuju da su štakori koji su unosili akrilamid kroz vodu razvili rak, pa znanstvenici vjeruju da bi to moglo biti opasno i za ljude. Količinu akrilamida možete smanjiti tako da pečete, pržite ili tostirate hranu do svijetlosmeđe, a ne zlatne ili tamnosmeđe boje. Akrilamid se također nalazi u nekim kupovnim proizvodima i duhanskom dimu.

5.     FORMALDEHID - Od šperploče do tkanina, formaldehid se koristi u mnogim kućanskim proizvodima. Istraživanja na laboratorijskim štakorima i ljudima koji su izloženi formaldehidu na poslu pokazuju da ova kemikalija može uzrokovati rak. Prije kupnje drvenih proizvoda ili namještaja, provjerite sadrže li formaldehid. Svakodnevno prozračujte svoj dom i održavajte nisku razinu vlage uz pomoć klima uređaja ili odvlaživača zraka. |

6.     SOLARIJ - Istraživanja pokazuju da ultraljubičaste (UV) zrake, bilo od sunca ili solarija, prodiru u kožu i oštećuju stanice. Većina slučajeva raka kože uzrokovana je UV zrakama. Zagađenje i klimatske promjene čine ove zrake još jačima. Kako biste zaštitili kožu, koristite kremu za sunčanje, nosite šešir i sunčane naočale te izbjegavajte solarije.

7.     ALKOHOL - Što više alkohola pijete, to su veće šanse za razvoj određenih vrsta raka glave i vrata, jednjaka, dojke, jetre i debelog crijeva. Jedan od razloga može biti taj što se tijekom proizvodnje piva, vina i žestokih pića stvaraju kancerogene kemikalije. Stručnjaci preporučuju da žene ne piju više od jednog pića dnevno, a muškarci ne više od dva.

8.     PRERAĐENO MESO - Slanina, salama, kobasice i svako meso koje je konzervirano ili aromatizirano može povećati rizik od raka debelog crijeva. Stručnjaci su do tog zaključka došli proučavajući više od 800 studija. Povremena konzumacija hot-doga nije problem, no pokušajte ograničiti unos prerađenog mesa, posebno onog koje je soljeno, fermentirano, dimljeno ili sušeno.

9.     ISPUŠNI PLINOVI IZ MOTORA - Kamioni, autobusi, vlakovi i neki automobili koriste dizelsko gorivo. Plinovi i čađa iz dizelskih motora, vjeruje se, uzrokuju rak pluća i druge vrste raka. Izbjegavajte gužve u prometu i boravak u blizini vozila na dizel kad god možete. Ako je to dio vašeg posla, slijedite sigurnosne smjernice kako biste zaštitili svoje zdravlje.

10.  ZAGAĐENJE - Osim ispušnih plinova, zagađeni zrak sadrži prašinu i tragove metala i otapala koji mogu uzrokovati rak. Stručnjaci su do ovog zaključka došli analizom podataka više od 1,2 milijuna ljudi diljem SAD-a. Iako ne možete izbjeći zagađenje, možete učiniti svoj dio tako da hodate ili vozite bicikl umjesto automobila. Pratite lokalna upozorenja o javnom zdravlju i ostanite u zatvorenom kada je kvaliteta zraka loša.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook