Stručnjaci savjetuju: Jednostavno uklonite neugodne mirise iz perilice rublja
Perilica rublja trebala bi biti sinonim za čistoću, no ponekad se dogodi upravo suprotno – iz nje se može širiti neugodan miris koji podsjeća na vlažan podrum ili ustajalu vodu. Uređaj čija funkcija je uklanjanje prljavštine i mrlja, može postati izvor neugodnih mirisa.
Srećom, ovaj problem nije nerješiv. Uz redovito i pravilno čišćenje te nekoliko jednostavnih preventivnih mjera, vaša perilica ponovno može mirisati svježe, piše Cnet.
Nekoliko je glavnih krivaca za pojavu neugodnih mirisa u perilici. Najčešće se radi o kombinaciji vlage koja ostaje nakon pranja i ostataka deterdženta, omekšivača, prljavštine s odjeće, masnoća s tijela te dlačica. Sve se to nakuplja unutar bubnja, u ladicama za deterdžent, filterima te, posebno kod perilica s prednjim punjenjem, u naborima gumene brtve oko vrata. Ova mješavina, u kombinaciji s vlažnim i često toplim okruženjem, postaje idealno tlo za razvoj bakterija, plijesni i gljivica, koje su glavni uzročnici neugodnih mirisa. Problem može pogoršati i korištenje pogrešne vrste ili prevelike količine deterdženta, kao i problemi s odvodom ili začepljen filter.
Ne morate odmah posezati za jakim kemikalijama. Postoje učinkovita i cjenovno pristupačna rješenja koja već imate kod kuće.
Ova kombinacija je najpoznatija za čišćenje i odlično djeluje protiv neugodnih mirisa i naslaga u perilici. Bijeli ocat djeluje kao blago dezinfekcijsko sredstvo, otapa mineralne naslage (kamenac) i ostatke deterdženta, dok soda bikarbona djeluje kao blagi abraziv i neutralizira mirise
U prazan bubanj perilice ulijte dvije do četiri šalice (oko 0.5 do 1 litre) bijelog octa. Možete ga uliti i u ladicu za deterdžent. Odaberite najduži ciklus pranja s najvišom temperaturom vode koju vaša perilica podržava i pokrenite ga. Pustite da perilica napuni vodu i kratko radi, a zatim je pauzirajte (ako je moguće) na otprilike sat vremena kako bi ocat imao vremena djelovati. Nakon toga, pustite da ciklus završi.
Nakon ciklusa s octom, u bubanj dodajte pola šalice (oko 100 g) sode bikarbone. Možete dodati i 10-ak kapi eteričnog ulja čajevca ili lavande radi dodatnog antibakterijskog učinka i ugodnijeg mirisa. Ponovno pokrenite isti vrući i dugi ciklus pranja. Soda će pomoći ukloniti zaostale naslage i mirise. Važno je da ne miješate ocat i sodu bikarbonu istovremeno u velikim količinama jer se međusobno neutraliziraju, smanjujući učinkovitost. Najbolje ih je koristiti u odvojenim ciklusima.
Osim octa i sode, možete isprobati i čišćenje s dvije šalice hidrogenovog peroksida (3 posto) ulivenog izravno u bubanj, također na vrućem ciklusu. Neki izvori preporučuju i kombinaciju boraksa i sode za pranje za dubinsko čišćenje, posebno kod tvrdokornijih naslaga.
Izbjeljivač na bazi klora vrlo je učinkovit u uništavanju plijesni i bakterija. Međutim, koristite ga s oprezom. Nikada nemojte miješati izbjeljivač s octom ili bilo kojim drugim sredstvom za čišćenje jer to stvara opasne plinove.
Provjerite upute proizvođača vaše perilice dopuštaju li korištenje izbjeljivača. Ako da, ulijte preporučenu količinu (obično oko 1/2 do jedne šalice za perilice s prednjim punjenjem, do četiri šalice za one s gornjim punjenjem) u odgovarajući pretinac ili izravno u bubanj (prema uputama) i pokrenite vrući ciklus. Nakon završetka, preporučljivo je pokrenuti još jedan ciklus ispiranja samo s vodom kako biste uklonili sve tragove izbjeljivača.
Na tržištu postoji niz proizvoda dizajniranih specifično za čišćenje perilica rublja, često u obliku tableta ili praha. Oni sadrže enzime i druge tvari koje razgrađuju ostatke deterdženta, masnoće i ubijaju bakterije. Jednostavno slijedite upute na pakiranju, što obično uključuje stavljanje tablete u prazan bubanj i pokretanje ciklusa za čišćenje perilice ili standardnog vrućeg ciklusa.