SUPERHRANA: Želite li živjeti dulje, jedite ovo ‘čudo prirode’
Foto: Ilustracija/Pexels
Stručnjak za dugovječnost Dan Buettner otkrio je da bi jedno povrće moglo igrati ključnu ulogu u pomoći ljudima da žive dovoljno dugo da dožive svoj 100. rođendan.
Buettner je rekao da ljubičasti slatki krumpir, koji je poznat i pod nazivom ljubičasti batat, igra veliku ulogu u svakodnevnoj prehrani stanovnika Okinawe, jedne od pet plavih zona. Ova namirnica poznata je po bogatstvu antocijanina, koji pridonose protuupalnim učincima, poboljšanju zdravlja očiju i srca te čak mogu pomoći u upravljanju dijabetesom, prenosi Slobodna Dalmacija.
Stručnjak za dugovječnost ljubičasti batat označio je kao superhranu te je objasnio da, ako ne možete nabaviti ljubičastu vrstu, onda je i obična narančasta sorta odlična. U nekim hrvatskim trgovinama ljubičasti batat možete kupiti po cijeni od dva do šest eura po kilogramu.
"Želite li živjeti dulje? Jedite više slatkog krumpira", rekao je Buettner u videu na Tik Toku.
"Stanovnici Okinawe jedna su od najdugovječnijih populacija na Zemlji. Oni dobivaju više od 60 posto svojih dnevnih kalorija iz ovih hranjivih krumpira", otkrio je.
"Oni su puni složenih ugljikohidrata za održavanje energije, vlakana za zdravlje crijeva i antioksidansa za borbu protiv upala. Zaboravite najnoviji trend prehrane, dugovječnost se temelji na jednostavnoj, cjelovitoj hrani poput ove", istaknuo je stručnjak.
Prema istraživanju koje je provela službena web stranica Blue Zones, stogodišnjaci na Okinawi veći dio svog života dobivaju većinu dnevnih kalorija iz ljubičastog batata. Stanovnici Okinawe od 1600-ih počeli su konzumirati ovaj krumpir, koji su uvezli iz Kine, jer nisu mogli uzgajati rižu, još jednu japansku glavnu namirnicu.
Antocijanini, koje sadrži ljubičasti batat, mogu pomoći kod upravljanja razinama kolesterola. Ovi antioksidansi, koji su odgovorni za ljubičastu boju, povezani su s poboljšanim zdravljem srca i mogu pomoći u smanjenju LDL "lošeg" kolesterola.
Ljubičasti batat, poput većine voća i povrća, ne doprinosi nakupljanju LDL kolesterola. To ga čini izvrsnim izborom za kontrolu kolesterola. Možete ga, primjerice, poslužiti kuhanog na pari kao ukusan prilog uz meso ili ribu.
Iz britanske Nacionalne zdravstvene službe (eng. National Health Service, skraćeno NHS) istaknuli su da viski kolesterol mogu uzrokovati genetski čimbenici, ali da se on može pogoršati lošim životnim odabirom kao što je jedenje masne hrane, nedovoljno vježbanja, prekomjerna tjelesna težina, pušenje i pijenje alkohola, piše Surrey Live.