Prethodni članak
Sljedeći članak

Tijekom ljetnih mjeseci i visokih temperatura učestala su trovanja hranom, evo kako ih spriječiti

Nekoliko savjeta dala nam je doktorica zagorskog Zavoda za javno zdravstvo

  • hrana

    foto: ilustracija


S dolaskom visokih temperatura, upozoravaju liječnici, sve su češća i trovanja hranom. Potvrdila nam je to i Marina Stanović - Gjuretek iz Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko - zagorske županije.


Kako ističe, priprema hrane s posebnom pažnjom izuzetno je važna pogotovo tijekom ljetnih mjeseci.


Po preporuci Svjetske Zdravstvene organizacije najvažnije je:
Održavanje čistoće: mikroorganizmi koji se mogu naći na rukama, kuhinjskom priboru, daskama za rezanje namirnica, krpama za brisanje i sl. mogu se i najmanjim dodirom prenijeti na hranu i izazvati bolesti koje se prenose hranom.
Sirova hrana, osobito meso i plodovi mora mogu sadržavati mikroorganizme koji se mogu prenijeti na drugu hranu za vrijeme pripreme i pohranjivanja namirnica stoga je važno odvojiti sirovu hranu od kuhane.
Temeljito kuhanje i pečenje mesa, peradi, jaja i plodova mora (termička obrada) ubija skoro sve opasne mikroorganizme. Također je potrebno temeljito podgrijati već skuhanu hranu.
Čuvanje hrane na sigurnim temperaturama važno je jer se mikroorganizmi razmnožavaju brzo ako se hrana drži na sobnoj temperaturi duže od 2 sata, zato je važno skuhanu hranu što prije pospremiti u hladnjak.
Sirovo voće i povrće prije konzumacije potrebno je dobro oprati.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook