Prethodni članak
Sljedeći članak

Tratinčica ima brojna ljekovita svojstva, evo koja

Njena ljekovitost u puku je poznata oduvijek


Jednostavan, a tako lijep cvijet. To je tratinčica koju u narodu još zovu krasuljak, katarinčica, iskrica ili bjekla. U nordijskoj mitologiji cvijet je posvećen Ostari – božici proljeća, dok su prema kršćanskoj predaji njeni cvjetovi nikli iz Marijinih suza.

Njena ljekovitost u puku je poznata oduvijek. Narodna medicina koristi je za čišćenje organizma, liječenje iscrpljenosti i krvnih bolesti. Listovi tratinčice sadrže dva vitamina, C i A. Koristi se i u kuhinji. Listove tratinčice tako Nijemci jedu u obliku salate. Tratinčica se koristi i u kozmetici, posebice kao pomoć u uklanjanju pjegovosti lica. No, vratimo se mi na njena ljekovita svojstva koju narod koristi već stoljećima. Čaj od tratinčice koristi se u liječenju bronhitisa i bolova u prsima, kod upaljenih crijeva i želuca, kao i kod bolesti jetre i bubrega.

Pomaže i kod neuredne mjesečnice, ublažava bol i grčeve, reumu, giht i artritis. Znanstvenici ne poriču njenu ljekovitost i cijene je kao vrijedan prirodni lijek te je preporučuju u obliku čaja ili svježeg soka kao pomoć kod HIV-a i karcinoma dojki. Stari su ljudi mašću od tratinčice mazali rane i upaljene zglobove, dok su rakijom u kojoj su bili namočeni cvjetovi tratinčice otklanjaju reumu i mišićni umor.

Dakle, cvijet s brojnim svojstvima koje pozitivno djeluju na zdravlje, a koji cvate skoro cijelu godinu nikako nemojte zaobići i spremite si ove godine barem pola kutijice ovog veličanstvenog cvijeta i čuvajte u svojoj kućnoj ljekarni.

Čaj od tratinčice Jednu do dvije žličice suhog bilja prelijte šalicom prokuhane vode. Ostavite stajati 10 minuta, a zatim procijedite.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook