Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Jeste kad jeli korejov štrudlin i kolač od poriluka i čvaraka? Priperemite ih po receptima naše babice


Put nas ovoga puta vodi na sam rub županije, uz rijeku Sutlu i slovensku granicu, u Kraljevec na Sutli. Ime mjesta spominje se još 1463. godine, od prezimena obitelji Kralj koja je tamo živjela, a mjesto je danas poznato po stočarstvu. Dočekala nas je tamo babica Štefica Zorman.

Pri hiži najvažnija kravica

Štefica se iz obitelji Stjepana i Marije Vrabec udala za Ivana Zormana. Imaju troje djece: Sinišu, Anamariju i Juricu, kao i šest unuka: Luku, Matiju, Roka, Maksa, Ignacyja i Anotnija te unučicu Veroniku. – Bila sam jedino dijete svojih roditelja i nije mi to baš bilo drago, no rado sam pomagala doma oko živine. Imali smo krave, svinje, kokoši, race i pure. Prva sam iz škole morala doma dojti da sam išla s kravama na pašu – prisjetila se Štefica. Pri hiži je najvažnija bila kravica, od nje su imali mlijeka, sira, vrhnja, za prehraniti familiju. Od vrhnja se delal putar, a babici Štefici danas u tome rado pomaže unuk Ignacy. – Sejala se i šenica, od koje se delala najfinija integralna melja od koje smo delali kruh, kolače i štrudline – kaže Štefica, koja nam je ovom prilikom otkrila i recept za jednu posebnu vrstu štrudle, od mrkve i kiselih jabuka.

Starinski zaboravljeni recepti

Ispripovijedala je babica Štefica još jednu pripovijest. – Gda sam bila mala, nije bilo sega kak danas, pa je za frtalj cukora ili soli trebalo iti h štacun. Doma smo cijeli tjedan spravljali jajca, koja smo onda mijenjali za druge stvari. Moja je starika saki dan kuhala i forfliće. Gda se krava friške podojila, jeno litru mleka se delo kuhat da zakipi. Za to vreme se zela integralna šanična mela i po joj se poškropila voda, kaplja po kaplja da se z rukami rulila kašica kera se zvala i forflići. Gda je mleko zakipelo polafko su se z rokom spuštali zruleni forlići keri su se zmešali. To se je kuhalo još par minut i na koncu se posolilo – ispričala nam je babica Štefica, dodavši da se uz pšenično brašno koristilo i kukuruzno, od kojeg i danas ona rado priprema svakojake delicije, pa i kuruzni kolač od poriluka i čvaraka.

Baki Štefici čvarke je pomogao samljeti unuk Antonio, a uz babičinu vještinu i starinski recept, nastao je prefini kolač. Štefičinu obitelj, vjerujemo nisu, no nas su itekako iznenadili ovi rijetki starinski recepti koje nam je pripremila, a koje čuva od zaborava. Nakon domaće juhice s domaćim rezancima i obilnog ručka, svi su jedva dočekali probati korejov štrudlin i kuruzni kolač, a onda i nazdraviti. Pokrovitelj ove epizode 'Babičinih recepata' je Općina Kraljevec na Sutli.

 

Starikin korejov štrudlin

Tijesto:

450 g integralnog pšeničnog brašna 

150 g glatkog brašna

150 g maslaca

1 žličica soli

2 žličice sode bikarbone

mlaka voda

1 žličica maslaca za namazati lim za pečenje 

1 žličica rastopljenog maslaca za premazati štrudlu 

Fila:

1 kg mrkve 

800 g   kiselih  jabuka

3 žlice šećera

1 žlica maslaca

 

Od  brašna, dvije žličice sode bikarbone, maslaca ,soli i mlake vode zamijesiti tijesto koje treba biti fino mekano. Dobro ga izraditi i podijeliti  u tri jednaka dijela. Svaki dio dobro umijesiti i pustiti da odmara 30 minuta. Mrkvu sitno naribati na ribežu pa ju pirjati dok ne omekša. Na nju dodati naribane ocijeđene jabuke, šećer i promiješati. Razvaljati jedno po jedno tijesto i premazati ga sa trećinom nadjeva. Lim za pečenje  namazati s malo maslaca  i  u njega staviti  zavijene štrudle. Tako  pripremljenu  štrudlu premazati maslacem i staviti peći u vruću pećnicu na 200 stupnjeva, oko 60 minuta.

 

Koruzni kolač od poriluka i čvaraka

Tijesto:

450 g bijelog kukuruznog brašna

200 g  čvaraka

6 dcl mlijeka

1 žličica sode bikarbone

Fila:

400 g poriluka

100  g špeka

250 g kravljeg sira

1 jaje

1 žličica  maslaca

Preljev:

0,5l domaćeg kiselog vrhnja

U kukuruzno brašno dodati usitnjene čvarke, mlijeko, žličicu sode bikarbone i malo soli. Sve pomiješati u rahlu smjesu i malo ostaviti da odstoji. Na malo maslaca staklasto  propržiti špek  i dodati  nasjeckani poriluk. Sve zajedno prodinstati . U ohlađeni poriluk dodati  izmrvljeni kravlji sir i jedno jaje. Sve dobro promiješati. Lim za pečenje namazati  sa malo maslaca i staviti pola smjese od kukuruznog brašna i čvaraka. Na tu smjesu staviti pripremljenu filu od poriluka. Izliti ostatak smjese od kukuruznog brašna i čvaraka. Preliti sa pola litre domaćeg kiselog vrhnja. Peći na temperaturi 220 stupnjeva oko  30 minuta pa smanjiti na 200 stupnjeva i peći još cca 30-40 minuta. Rezati kada se ohladi.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook