Prethodni članak
Sljedeći članak

Zagorci masovno uništavaju namirnicu za koju ni ne znaju da radi čuda za zdravlje


Foto: Ilustracija/Pixsell

"On niš ne dela i lijen je. Sve mu je zaraslo v koprive i gaciju", rečenica je to koja se često može čuti u Zagorju, pogotovo na proljeće kada vegetacija naglo krene bujati po zagorskim bregima i dvorištima. 

Iako je kopriva oduvijek u našem kraju smatrana korovom, naše su bake itekako dobro znale njenu dobrobit, pogotovo kad je riječ o mladim koprivama. Upravo su male 'zagorske pureke', naše bake hranile mješavinom mladih, sjeckanih kuhanih kopriva i kuhanih jaja, kako bi purići stekli imunitet.

No, rijetki su bili oni koji su bili upoznati koliko kopriva ima blagodati i za ljudsko zdravlje, ali i koliko su mlade koprive, zapravo, ukusne.

To se, doduše, posljednih par destljeća pomalo promijenilo, ali ipak premalo. Kopriva se, istina, može naći u jelima nekih boljih zagorskih restorana, na ponekom zagorskom obiteljskom ručku kao glavni sastojak juhe ili priloga, međutim, većina ljudi je, nažalost, i dalje smatra običnim korovom te je uništavaju, kose pa čak i prskaju herbicidima.

Naime, kopriva je iznimno zdrava biljka zbog svojih brojnih ljekovitih svojstava. Mladi listovi, korijen i sjeme koprive imaju nutritivnu vrijednost i ljekovita svojstva. Bogata je željezom, vitaminom C i drugim važnim hranjivim tvarima. Kopriva se može konzumirati na različite načine. Mladi listovi mogu se koristiti u pripremi raznih jela kao što su variva, pite ili kajgana.

Također se može jesti svježa kao salata. Od koprive se može napraviti čaj koji je koristan za poboljšanje cirkulacije, poticanje imunološkog sustava i pomoć u liječenju anemije. Također se može skuhati kao varivo ili dodati juhama. Kopriva je također pogodna za pripremu sokova koji su bogati hranjivim tvarima. Važno je temeljito oprati koprivu prije konzumacije kako bi se uklonili potencijalni štetni dijelovi.

Važno je dobro oprati koprivu ako je berete sami. Treba je ostaviti pod mlazom hladne vode oko 15 minuta i preporučuje se nošenje rukavica kako bi se izbjeglo peckanje, ističe prof. dr Vojislav Perišić, poznati gastroenterolog, čiji su savjeti o zdravlju cijenjeni, prenosi Najžena. Dodaje i kako bi koprivu trebali češće konzumirati.

Kopriva se može koristiti na različite načine – možete napraviti čaj od nje, skuhati je kao varivo, dodati juhama ili iskoristiti za pripremu soka, objašnjava Perišić.

“Ako patite od anemije, preporučuje se kombinirati koprivu s dva jaja ili 200 g crvenog mesa (junetine) kako bi se poboljšala apsorpcija željeza. Koprivu možete pripremiti i kao špinat – kratko ju blanširati, popržiti luk na malo ulja u tavi i sve sjediniti. U jelu dobro idu i špinat, mrkva, kukuruzno brašno… Može se poslužiti s kiselim vrhnjem ili malo vrhnja”, dodaje.

Ako netko želi liječiti anemiju tinkturom od koprive, važno je znati odgovarajuću dozu. Ne morate pamtiti broj kapi, već znati koliko uliti u različitim slučajevima. Preporučuje se unositi najmanje osam miligrama željeza dnevno, a potrebno je prilagoditi dozu ovisno o koncentraciji željeza u tinkturi. U slučaju teške anemije, dnevna doza može biti i 15 mg, pojasnio je liječnik.

Čaj od koprive može se piti tijekom četiri tjedna, a preventivno se može konzumirati svakodnevno tijekom cijele godine. Može se pripremiti od različitih dijelova biljke, a jedna šalica čaja sadrži oko 1,45 mg željeza, što značajno pokriva dnevne potrebe za ovim mineralom.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook