Prethodni članak
Sljedeći članak

ZDRAVLJE ZUBI: Radite li i vi ovih pet grešaka?

Loša oralna higijena može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema


Od djetinjstva slušamo koliko je važno pravilno četkati zube. Roditelji, stomatolozi i reklame stalno nas podsjećaju na to. Naučili smo da bismo trebali prati zube barem dva puta dnevno, koristiti zubni konac i redovito posjećivati stomatologa. No, iako se ova pravila čine jednostavnima, mnogi ih i dalje ne primjenjuju ispravno ili ih zanemaruju.

Zdravlje zuba nije važno samo zbog lijepog osmijeha, ono direktno utječe na opće zdravlje organizma. Loša oralna higijena može dovesti do karijesa, bolesti desni, pa čak i ozbiljnijih zdravstvenih problema poput srčanih oboljenja. Dr. Arash Ravanbakhsh iz Kanade nedavno je podijelio pet uobičajenih pogrešaka koje ljudi rade dok peru zube, piše New York Post. Budite oprezni jer ignoriranje njegovih savjeta može dovesti do slabljenja cakline, oštećenja desni, pa čak i lošeg zadaha

Četkanje nakon doručka: Možda se čini prirodnim očistiti zube nakon prvog dnevnog obroka da biste isprali okus jutarnje kave. Međutim, dr. Ravanbakhsh upozorio je da kisela hrana poput soka od naranče i tosta može oslabiti caklinu, a prebrzo pranje zuba nakon toga može izazvati daljnja oštećenja.

"Stomatolozi preporučuju pranje zuba ujutro prije doručka jer to uklanja naslage i bakterije iz usta nakupljene tijekom spavanja. Pasta za zube također pruža veću zaštitu od kisele hrane, dok metoda četkanja ubrzava proizvodnju sline, pomažući razgradnju hrane", objasnio je.

Ako nikako ne možete odoljeti želji za četkanjem nakon doručka, stomatolog je preporučio da pričekate najmanje 30-60 minuta da biste zaštitili svoju caklinu. U međuvremenu možete koristiti vodicu za ispiranje usta. "Ispiranje usta vodicom nakon jela također sprječava da se ostaci hrane zalijepe za zube i sprječava nakupljanje bakterija", rekao je.

Ispiranje nakon četkanja: Također bi se moglo činiti prirodnim isprati zube odmah nakon pranja. No, dr. Ravanbakhsh je savjetovao da to ne učinite jer pastu za zube može učiniti manje učinkovitom. "Nakon što ste završili s pranjem zuba, trebali biste ispljunuti ostatke paste za zube. Ispiranjem usta vodom odmah nakon pranja zuba ispirete fluorid koji je tu da spriječi stvari poput karijesa", objasnio je.

 

Ako baš morate isprati pastu, stomatolog je preporučio da pričekate najmanje 10-15 minuta prije stavljanja bilo kakve tekućine u usta da biste omogućili fluoru da se taloži i ojača vašu caklinu.

Prejako četkanje: Ribate zube kao da pokušavate očistiti masnoću od slanine koja je stajala u tavi pet dana? Loš potez. "Samo zato što jače perete zube ne znači da ih temeljitije čistite. Zapravo, ovo bi moglo oštetiti vaše zube i desni", rekao je stručnjak. Preporučio je da za sigurno i pravilno čišćenje zubi koristite ručnu četkicu s mekim vlaknima ili električnu četkicu za zube.

Ako su vam vlakna četkice istrošena, to je jasna naznaka da prejako četkate. Zašto ne biste isprobali laganiji pritisak? "Još jedna jednostavna tehnika za ublažavanje čišćenja zubi je jednostavno držanje četkice sa samo tri prsta što pomaže da pritisak bude lagan u usporedbi s korištenjem cijelog zapešća", rekao je.

Mislite da je samo četkanje dovoljno: Stomatolozi vas stalno podsjećaju na korištenje zubnog konca i to rade s razlogom. "Trebali biste koristiti zubni konac jednom dnevno, a neke studije sugeriraju da čišćenje zubnim koncem prije pranja zuba može pomoći u uklanjanju više naslaga", rekao je dr. Ravanbakhsh.

Objasnio da je zubni konac, osim što vam daje svježiji dah i uklanja ostatke sa zuba, također igra važnu ulogu u zaštiti od karijesa. Stomatolog je preporučio ispiranje usta nakon jela da bi se očistili ostaci hrane, samo ne zaboravite pričekati barem 10-15 minuta.

Četkanje na pogrešan način: "Možda mislite da je vaša metoda četkanja zubi učinkovita i da ne šteti, ali možda preskačete bitna mjesta. Ne preporučuje se jednostavno prelaženje po zubima širokim potezima slijeva nadesno", rekao je. Objasnio je da biste se umjesto toga trebali usredotočiti na zub po zub, nježno masirajući svaki pojedinačno naprijed-natrag ili kružnim pokretima.

"Držanje četkice za zube pod kutom od 45 stupnjeva također je korisno jer vam pomaže da dosegnete sve male kutke i pukotine u ustima", rekao je stomatolog. Također, nemojte zaboraviti jezik. "Četkanje jezika na samom kraju ključno je za uklanjanje bakterija i poboljšanje daha", zaključio je dr. Ravanbakhsh.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook