Prethodni članak
Sljedeći članak

Loborski načenik sam sebi dao plaću od osam tisuća kuna

Općinski vijećnici Hrvatske seljačke stranke Lobora zatražit će od Središnjeg državnog ureda za upravu nadzor nad zakoni


Općinski vijećnici Hrvatske seljačke stranke Lobora zatražit će od Središnjeg državnog ureda za upravu nadzor nad zakonitošću rada tijela Općine Lobor, zbog nepravilnosti u radu općinskih tijela, zaključeno je na jučerašnjoj sjednici Općinskog odbora HSS-a.

Kao prva od nepravilnosti navedeno je zaposlenje, odnosno profesionalizacija načelnika općine Lobor. Kako u današnjem priopćenju za javnost navodi Stjepan Vlahek, predsjednik loborskog HSS-a, načelnik je zaposlen bez odluke općinskog vijeća općine Lobor, što je protivno Zakonu o lokalnoj i područnoj samoupravi, gdje je propisano da se o profesionalizaciji načelnika može odlučiti općim aktom predstavničkog tijela, u ovom slučaju vijeća.

Međutim takvu odluku loborsko vijeće do danas nije donijelo, iako je na posljednjoj sjednici vijeća, vijećnik HSS-a tražio da se ta točka stavi na dnevni red, što su vijećnici HDZ-a odbili. “Posebno želimo upoznati javnost da je načelnik sam sebi potpisao ugovor o radu i kao poslodavac i kao zaposlenik”- stoji dalje u priopćenju, umjesto da je to učinio predsjednik općinskog vijeća Lobora.

“Naročito iritira podatak”, piše dalje Stjepan Vlahek, “da si je načelnik odredio plaću preko 8 000 kuna mjesečno”. Također načelnik ima SSS, što je suprotno Pravilniku o radu Općine, prema kojem treba imati višu ili visoku stručnu spremu.

Druga nepravilnost u radu općinskih tijela je glasanje o Prijedlogu izmjene Statuta općine Lobor. Naime na posljednjoj sjednici vijeća usvojena je izmjena Statuta iako glasanje nije pravilno provedeno, odnosno glasovalo se dva puta o istoj točki dnevnog reda, što nije u skladu s poslovnikom.

S obzirom da u prvom glasanju prijedlog nije dobio potrebnu većinu, vijećnici HDZ-a tražili su pauzu, te nakon nagovora vijećnika HDZ-a da promijeni mišljenje, na novom glasanju Prijedlog je dobio potrebnih osam glasova, što se ne može smatrati važećim jer se o istoj točki dnevnog reda ne može glasati više puta, te i dalje vrijedi prijašnji Statut, piše u priopćenju HSS-a Lobor.

Izvor: Radio Zlatar

Još članaka iz "Lobor"

Facebook