Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Klizišta u Zagorju zatvorila brojne ceste, negdje opasno prijete i kućama

Novi su to milijunski iznosi koji će biti potrebni za sanaciju novonastalih klizišta, a da ne govorimo da na sanaciju čekaju još i stara klizišta. Reporteri Zagorskog lista proteklog tjedna obišli su nekoliko lokacija s novootvorenim klizištima


Zbog velikih količina snijega i kiše u posljednja dva tjedna u Zagorju su se otvorila nova klizišta na nerazvrstanim cestama te u blizini stambenih objekata. Na području općine Velikog Trgovišće otvorilo se čak devet, a području općine Lobor sedam novih klizišta. Novi odroni zemlje pojavili su se i na području općine Jesenje i Gornja Stubica , Zagorska Sela, Đurmanec, Novi Golubovec…

Urušila se stara kuća na Vinagori

Naglo topljenje snijega i intenzivne oborine uzrokovale su pojavu tridesetak klizišta na području Pregrade koja ugrožavaju sigurnost građana i njihove imovine. Najkritičnije je na Vinagori, gdje je klizište već srušilo jedan stambeni objekt, a prijeti i opasnost od urušavanja drugog. Stara drvena kuća se kompletno urušila, a pokraj nje se nalazi i nova, za koju je samo pitanje dana kada će se srušiti.

Klizište u Zagorskim Selima

Prema prvim procjenama šteta iznosi više od 10 milijuna kuna, stoga Grad Pregrada uputiti zahtjev za financijsku pomoć Županiji, ali i Vladi RH, od koje očekuju jednak tretman kao za klizišta u Hrvatskoj Kostajnici, a kako bi mještani ponovno mogli biti sigurni - rekao je gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj.

 Propadaju ceste

Na području Općine Zagorska Sela otvorila su se nova klizišta koja zadaju velike probleme na nerazvrstanim cestama kao i ona koja ugrožavaju stambene objekte. Otvorila su se 2 nova klizišta na NC Brezakovec – Ivanić Miljanski kao i dva nova klizišta na lokaciji Miljana breg, te jedno klizište na cesti Zagorska Sela – Lapor. Također je došlo do nove aktivnosti na velikom klizištu u Gornjem Škrniku koje ugrožava tri stambena objekta. Ukupno je to dvadesetak klizišta na području općine Zagorska Sela, od kojih je većina na nerazvrstanim cestama i predstavljaju veliku poteškoću za odvijanje prometa i opterećenje za općinski proračun. Na području općine Veliko Trgovišće u naselju Bezavina dio ceste je u potpunosti propao te je prekinuta prometna povezanost između stanovnika naselja, a klizište se približilo i kućama.

Klizište u naselju Bezavina u Velikom Trgovišću uništilo je komad ceste

  Nova klizišta, novi troškovi

Klizište se otvorilo i u Domahovu i u Vižovlju,  koje je opasno zaprijetilo i punionici meda poznatog brenda 'Kraljev med'. Ta smo klizišta obišli  direktoricom komunalnog poduzeća Trgo - kom, Željkom Korundom. - Jedno smo klizište naslijedili od prošle godine. Za neke smo u postupku izrade projektne dokumentacije, a sanaciju nekih prijavili smo već na natječaje ministarstva graditeljstva - istaknuo je  načelnik Velikog Trgovišća Robert Greblički. Dodaje, olakotna okolnost je činjenica da Veliko Trgovišće ima svoje komunalno poduzeće Trgo - kom koje obavlja radove. Ipak, cijene sanacije klizišta vrlo su velike. - Sanacija manjeg klizišta nas stoji od 200 do 300 tisuća kuna, a mislim da bi sanacija duplog klizište koje imamo u Domahovu mogla stajati čak 800 tisuća kuna. Teška je situacija jer je riječ o klizištima koja ugrožavaju i kuće i prometovanje -  istaknuo je načelnik koji se nada kako će u sanaciji klizišta dobiti pomoć države i županije, jer ističe, iz općinskog proračuna neće biti moguće sve sanirati.

Cesta zatvorena za promet

Na području Lobora otvorilo se 7 novih klizišta, a tri potencijalna prijete te je krapinsko – zagorski župan Željko Kolar za području općine proglasio elementarnu nepogodu zbog odrona zemljišta nastalu uslijed naglog otapanja velikih snježnih nanosa u periodu veljača/ožujak 2018. godine, koje je prouzročilo velike štete na poljoprivrednom zemljištu i prometnoj infrastrukturi. - U Starom Golubovcu na nerazvrstanoj cesti 'Štrekica' otvorila su se tri klizišta; pokraj kuće Milana Behina, cijeli komad ceste pao je u provaliju duboku oko šest metara, a na jednom dijelu Štrekice zbog ulegnuća i propadanja cesta je zatvorena za prometovanje – rekla je načelnica Ljubica Jembrih. Klizište kod Milana Behina bilo je postojeće, no sada se kompletno cesta odronila.  Za sanaciju tog klizišta spremna je bila i projektna dokumentacija, no sada će se morati raditi nova, što iziskuje nove troškove i vrijeme. Na Štrekici su prošle godine sanirana dva klizišta koje su financirali Ministarstvo regionalnog razvoja i Općina Lobor – istaknula je Jembrih.

Klizište Kaptol na području Novog Golubovca

Aktivna klizišta

Klizište se otvorilo na cesti kod zaselka Rihtarići i u Vojnovcu na ŽC kod Plancutića, u Petrovoj Gori te na cesti prema Markušu. Dva klizišta otvorila su se na području Novog Golubovca i to na općinskoj cesti kod Veternice  i na granici s Općinom Mihovljan kod zaselka Kranjčeci – Vugreki.  U općini Jesenje nova klizišta su nastala u Brdu Jesenjskom kod zaselka Cerinski, Lužanima Zagorskim u zaselku Leški te u Gornjem Jesenju u predjelu Šarinec. Sada je na području općine 8 aktivnih klizišta koja ugrožavaju nerazvrstane ceste. U Đurmancu se klizište otvorilo na nerazvrstanoj cesti prema zaselku Johčeti u Hromcu i  Turniški u Đurmancu.  Na gornjostubičkom području veliki odron zemlje dogodio se na cesti Sveti Matej - Gornja Planina, u Slanom Potoku u zaseoku Haramusteki te na cesti prema lokalnom vodovodu u Šagudovcu.  Klizišta ugrožavaju i županijske ceste. - U ovom trenutku imamo oko 40 nesaniranih klizišta  i to u 20 općina i gradova, dakle u dvije trećine županije,  na 28 različitih cesti.

Klizište kod zaselka Kranjčeci-Vugreki

Elementarna nepogoda

Najugroženije općine i gradovi su  Kumrovec, Krapinske Toplice, Veliko Trgovišće i Marija Bistrica sa 4 klizišta, Mihovljan,  D. Stubica i Desinić sa po 3, Hraščina i Đurmanec po 2, a po 1 klizište imaju: Hum na Sutli, Pregrada, Radoboj, Jesenje, Lobor, Novi Golubovec, Zlatar, Klanjec, Tuhelj, Konjščina i Gornja Stubica – rekao je ravnatelj ŽUC-a Željko Vincelj. Vrijednost sanacije procjenjuje se na oko 25 mil. kuna, čemu treba dodati i blizu milijun kuna za nedostajuću dokumentaciju.  - Na trećini klizišta postoji i ugroza stambenih objekata, što znači da se moramo snažnije uhvatiti ukoštac s tim problemom. Prevedeno, trebamo pomoć države, jer se radi o posljedicama elementarne nepogode, kao što je primjerice bila i poplava u Slavoniji. Ako ostanemo sami, bez pomoći, trebat će nam još 7-8 godina da saniramo današnja klizišta, pod uvjetom da se nikakva nova ne otvore. To je naravno, nemoguća misija –  naglasio je Vincelj. Dodajmo kako je u  posljednjih 7 godina ŽUC sanirao 76 klizišta, vrijednosti 24,3 mil. kuna, čemu treba dodati i oko 2 mil. kuna za izradu tehničke dokumentacije.

Klizište na nerazvrstanoj cesti Štrekica

Još članaka iz "Lobor"

Facebook