Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Tomislav Špiček ocjenjivao loborske devenice: Bilo je pikantnih, bilo je i blagih, ali sve su bile jestive i dobre'

U Lovačkoj kući u Loboru sinoć je u organizaciji Općine Lobor, Lovačkog društva Oštrc i Udruge vinara i vinogradara Kliet održano natjecanje za najbolju devenicu i kušanje vina


Ivan Ferek ovogodišnji je pobjednik 'Loborske devenice', manifestacije koja se održala petu godinu za redom, a čiji je cilj popularizirati devenicu kao tradicionalni loborski specijalitet, koji su nekada mjesni mesari prodavali u mesnicama, na sajmovima i proštenjima. Osvojio je novčanu nagradu u iznosu od 800 kuna. Drugo mjesto i 500 kuna osvojio je Mladen Bezak, a treće i 300 kuna Mario Macan. Četvrto mjesto pripalo je Ivanu Krpelniku iz Zlatara, a peto domaćem mladom dečku Martinu Novačkom. Oni su dobili utješne nagrade po 100 kuna. Svi nagrađeni dobili su i monografiju Lovačkog društva 'Oštrc' te licitarsko srce koje je izradila najmlađa hrvatska samouka licitarka Mateja Lesičar.

Inače, pred žirijem bio je obilan zadatak, kušati čak 18 uzoraka devenica. U žiriju su bili poznati hrvatski kuhar Tomislav Špiček, Franjo Gregurić, idejni začetnik manifestacije, Ankica Petrinec, kuharica i šefica kuhinje u Domu Lobograd, enolog Zdenko Ivanković i Božidar Labaš.

-Nije mi žao kaj sam došel. Bilo mi je malo teško, kak bum probal 18 uzoraka devenica i to navečer 8 vur. Malo bum sad moram bežati oko lovačkoga doma, ali se isplatilo dojti i kušati jer ni jedna nije bila loša i da imam neke velike primjedbe – našalio se u svom prepoznatljivom i simpatičnom stilu predsjednik žirija Tomislav Špiček. Male zamjerke, ali i savjeti su uvijek dobrodošli, pa je tako poznati hrvatski kuhar natjecateljima rekao da ako koriste heljdu, da njoj treba dodati puno više masnoća jer je, sama po sebi, suha biljka.

-Obavezan je i crveni luk, on je car kuhinje i bez njega nema dobrih devenic. U dvije devenice našel sam kamenčić, a to je zato što su heljdu stavili samo kuhat, a nisu je prebrali. Na to treba obratiti pozornost, jer može biti opasno i netko si može slomiti zub. Drago mi je što svi znaju da u prave devenice ide oporek, crijevna maramica koju treba dobro zdinstati – rekao je Špiček, koji je ovdje naučio i kako Loborci u devenice ne stavljaju nikakve moderne začine, samo sol, papar i nešto ljute papričice, za one koji vole pikantniji okus.

Sve natjecatelje i goste pozdravila je u ime domaćina, načelnica Ljubica Jembrih, istaknuvši kako joj je želja da ova manifestacija postane tradicionalna i brend Lobora, zahvalivši inicijatorima i idejnim začetnicima same manifestacije koja je pokrenuta prije pet godine, Franji Greguriću i bivšem načelniku Božidaru Markušu, obećavši kako će s njezinim održavanjem nastaviti i dalje. Zahvalila je i organizatorima Lovačkom društvu Oštrc i predsjedniku Kruni Bezaku, koji devenicu imaju pod svojom uspješnom organizacijskom palicom te Udruzi vinara i vinogradara Kliet i Nikoli Lesičaru koji su se priključili manifestaciji i koji imaju sve bolja vina. Zahvale su išle i Ankici Petrinec koja je pripremila ukusan domjenak i Mateji Lesičar koja je izradila licitare.

Franjo Gregurić rekao je kako mu je drago da je pristiglo na natjecanje čak 18 uzoraka devenica, što je dosad najveći broj koji se natjecao. Zahvalio je organizatorima što su nastavili ovu manifestaciju i vjeruje da će se ona s godinama dići na još višu razinu i biti prepoznata diljem Krapinsko – zagorske pa i van nje. – Loborce su nekad zvali deveničari. To nije nikakva sramota. To je danas kvaliteta. Kako se Varaždinci hvale svojim krumpirom i zeljem, tako i svaki kraj mora njegovati  i čuvati svoju tradiciju – rekao je Gregurić.

U skopu Loborske devenice održano je i kušanje mladih loborskih vina. Pristiglo je 60-ak uzoraka, a enolog Zdenko Ivanković prokomentirao je kako je ovo bila jedna zahtjevna godina za vinogradare, a poslije još zahtjevnija za vinare.

– Jedna atipična, ali rodna godina. Jedni su imali problema s tučom, pa su ostali bez grožđa, a kasnije je u tim vinogradima došlo i do pucanja bobica te do alkoholnog i octenog vrenja. U par uzoraka našli smo povećane kiseline, u par mošt nije bio dovoljni bistar ili je bilo vino zagušeno. Osim tih nekih mana, ostala vina bila su korektna, s manje alkohola, tzv.moderna vina koja se danas traže. To su vina koja se mogu popiti i malo više i baš pašu uz devenicu – zaključio je Ivanković.

Još članaka iz "Lobor"

Facebook