Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Veterinar s Malog Lošinja na djedovom gruntu u Maču uzgaja tridesetak ovaca

Nakon tridesetak godina rada i života na Jadranu odlučio se baviti stočarstvom na zagorskim bregima


Robert Belaj, rodom iz Zagorja, nakon gotovo tridesetak godina rada i života na Lošinju odlučio se baviti stočarstvom i to na našim zagorskim bregima. Nastanio se na gospodarstvu svog djeda i bake u Maču gdje uzgaja ovce. Robert je po struci veterinar, i radio je na farmi ovaca na otoku Unije. Osim rada u veterinarskoj i poljoprivrednoj inspekciji, bavio se i turizmom.

Koristan hobi

Sada je u mirovini i u uzgoju ovaca našao je koristan hobi. Ima stado od tridesetak ovaca, miješanih pasmina; solčavske - slovenske autohtone pasmine i pramenovke koje podsjećaju na ovce s Unije, dok je ovan romanovac. Jako vole jesti kukuruz i stari kruh, a stalno su i na ispaši. - Ovdje na gospodarstvu djeda i bake u Maču proveo sam djetinjstvo, jer sam često dolazio iz Zagreba u Zagorje. Nakon završetka fakulteta dobio sam posao na Malom Lošinju gdje sam radio na farmi sa 600 komada ovaca. Otvorio sam i svoju privatnu ambulantu. Onda je ispalo pametnije baviti se turizmom pa sam se time bavio više od 15 godina. Sada više boravim u Maču, a kako sam dolje radio s ovcama, odlučio sam se ih i ovdje uzgajati, jer to nije previše zahtjevna životinja – ispričao je Robi, koji se često sa svojim ovcama uputi na ispašu. To ga, ističe, relaksira. Sada malo uređuje kuću i zapuštene parcele. Ono što ga malo ljuti su 'komplicirani' putovi koje poljoprivrednici moraju proći da bi eventualno ispunili uvjete za dobivanje poticaja.

Štititi seljaka

– Ja sam sebi dao za pravo da štitim seljaka i prigovaram sistemu što radi od stočarstva i agronomije, jer i sam imam otvoreno Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo i susrećem se s nebulozama upravo oko prijava parcela. Mi imamo četiri do pet agencija koje međusobno ne koordiniraju, a bez njih ne možete, primjerice, dobiti poticaj. Samo puno papirologije koju ne razumiju ni iz Savjetodavne službe, ni veterinari – ispričao je Robi, pohvalivši Darka Antoninu iz Savjetodavne službe, koji se zaista trudi i pomaže kod ispunjavanja formulara.

- Kod nas ne smijete baciti gnoj na njivu, već ga morate prvo staviti na neko mjesto da odleži, dok je primjerice u Austriji, na katu kuća gdje se iznajmljuju sobe, a ispod farma krava i nitko se ne buni – kaže Belaj. Inače, poticaj po ovci iznosi 90 kuna te još nešto za pašnjak. Potražnja za janjadi itekako postoji i tko ima volje i zemlje, da na stranu stavimo probleme oko spomenute papirologije koje bi trebalo puno više pojednostaviti, dalo bi se zaraditi, iako je njemu, to zasada samo koristan hobi i ne misli stado povećavati.

Još članaka iz "Mače"

Facebook