Prethodni članak
Sljedeći članak

Dvije zagorske općine ne odustaju: 'Tražimo status grada. Imamo za to pretpostavke'


Da su neke zagorske općine, na temelju provedenih studija i analiza, prema Ministarstvu pravosuđa i uprave uputile zahtjev za promjenom statusa, kojim traže da iz statusa općine postanu grad, pisali smo još 2020. godine dok se na odgovor nadležnog ministarstva čekalo, ali i prije, kada su ideje iznesene u javnosti i zahtjevi tek podneseni. Do promjene u međuvremenu, kao što znamo, nije došlo, ali ni do nekih pozitivnih pomaka, rješenja ili mišljenja, što su nam potvrdili iz općina Marija Bistrica i Bedekovčina. Odluke o pokretanju postupka za promjenu statusa Općine i status Grada ove su općine donijele proje nekoliko godina, a te je odluke 2019. godine podržala i Županijska skupština Krapinsko – zagorske županije. No, izgleda da se nadležno Ministarstvo pravosuđa i uprave s tim mišljenjem ipak nije složilo.

Ministarstvo: 'Nije opravdano pristupiti izmjenama'

Općina Bedekovčina postupak pokretanja dobivanja statusa grada pokrenula je 2019. godine, zahtjev uputila Hrvatskom saboru 2020. godine, a odgovor dobila tek u lipnju lani! - Ministarstvo pravosuđa iznijelo je svoje mišljenje da je normativne aktivnosti u pogledu eventualnih izmjena Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj potrebno poduzimati sustavno i cjelovito, navodeći kako su zadnje izmjene tog zakona bile 2010. i 2013. godine te smatra da u ovom trenutku nije opravdano pristupati sporadičnim izmjenama Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj – iznijela nam je odluku Ministarstva pročelnica u Općini Bedekovčina Sandra Vorih. Istaknula je i kako su iz Ministarstva naveli da provode projekt 'Optimizacija sustava lokalne i područne (regionalne) samouprave' te da će temeljem prikupljenih podataka koji se tiču jedinica lokalne samouprave analizirati i njihov status. - Općina Bedekovčina i dalje je mišljenja da ispunjava sve pretpostavke za dobivanje statusa grada te i dalje planira poduzimati aktivnosti za rješavanje navedenog pitanja – kaže pročelnica. Naime, Studija opravdanosti zahtjeva za izmjenom statusa pokazala je da Bedekovčina zadovoljava sve relevantne kriterije za dobivanje statusa grada, obzirom da je nakon gradova Zaboka i Krapine, najmnogoljudnija jedinica lokalne samouprave na području Krapinsko – zagorske županije, mjesto s velikim brojem aktivnih trgovačkih društava, OPG – ova i obrta koji omogućuju radna mjesta, općina s bogatim turističkim potencijalom te je jedan od najvećih obrazovnih centara županije.

 

Zahtjevna procedura izmjene

Načelnik Općine Marija Bistrica kaže kako sam postupak dobivanja promjene statusa općine u grad mora proći zahtjevne procedure. - Jedna od mogućnosti je da jedinica lokane samouprave broji preko 10.000 stanovnika i temeljem istoga zatraži promjenu statusa. U slučaju općine Marija Bistrica ta mogućnost ne postoji, ali postoje druge okolnosti koje su navedene u izrađenoj studiji – naže načelnik Josip Milički. Što se same procedure tiče, prvo se šalje zahtjev prema Ministarstvu uprave, koje treba dati svoju suglasnost, nakon toga se traži suglasnost Vlade RH i na kraju se treba isto potvrditi glasanjem u Saboru RH. Naše su općine još daleko do potvrđivanja i glasanja u Saboru, obzirom da nažalost još nisu dobile niti pozitivna mišljenja Ministarstva. Ipak, načelnik Milički kaže kako se i dalje nadaju pozitivnom konačnom rješenju. – Studija koju smo proveli u ovu svrhu pokazuje povijesne, pravne, prometne, gospodarske, financijske i ustrojstveno – upravne razloge za dobivanje statusa grada. Isto tako je utvrđeno da ne postoje ustavne niti zakonske prepreke kao ni praksa da se izmjenama Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj koje bi usvojio Hrvatski sabor status Općine Marija Bistrica a time i njezin naziv promijeni u Grad Marija Bistrica. Budući da promjena statusa neće posljedično dovesti do novih dužnosti i obaveza za Mariju Bistricu odnosno neće dovesti do financijskog opterećenja kao niti do poteškoća u radu tijela jedinice lokalne samouprave – kaže Milički, dodavši kako bi se svi poslovi koji su se obavljali i do sada u statusu Općine Marija Bistrica nastavili obavljati i u statusu Grada Marija Bistrica. No, bez obzira na provedene studije, mišljenja samih jedinica lokalne samouprave i njihovih čelnika, kao i želja mještana, izgleda da Ministarstvo ipak nije sličnog mišljenja, da bi dalo zeleno svjetlo, kako bi se mogla tražiti suglasnost Vlade, a onda, konačno, kako bi odluka o promjeni statusa, došla na glasovanje u Saboru.

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook