Prethodni članak
Sljedeći članak

Pilot projekt u policiji: Manje administracije, više operative

Razlozi zbog kojih se prilazi provedbi pilot projekta su zbog velikog boja rukovoditelja u odnosu na broj neposrednih izvršitelja policijskih poslova na terenu....


U prostorima Policijske uprave krapinsko-zagorske predstavnicima medija koji djeluju na području Krapinsko-zagorske županije predstavljen je "Pilot projekt novog ustroja i organizacije rada u policijskim postajama III kategorije".

Kako će se provoditi pilot projekt u Policijskim postajama Donja Stubica, Klanjec,Pregrada, Zlatar Bistrica i Postaji prometne policije Krapina, te nastaviti u Policijskoj postaji Zabok u kojoj se pilot projekt provodi od ožujka prošle godine, prezentirali su novinarima zamjenik načelnika Policijske uprave Željko Sugnetić  i koordinator pilot projekta za našu Policijsku upravu, voditelj Službe policije Josip Janžek.

Prilikom prezentacije istaknuto je kako se pilot projekt provodi od 10.03.2013. godine u četiri Policijske postaje III kategorije u Republici Hrvatskoj, odnosno u PP Čazma (Policijska uprava bjelovarsko - bilogorska), PP Novi Marof (Policijska uprava varaždinska), PP Sveti Ivan Zelina (Policijska uprava zagrebačka) i PP Zabok (Policijska uprava krapinsko - zagorska).Vezano za dosadašnju provedbu Pilot - projekta u prethodno navedenim Policijskim postajama proizašli su zaključci o provedenoj evaluaciji:

U 3 od ukupno 4 policijske postaje zabilježen je padukupnog broja praćenih pokazatelja javne sigurnosti u odnosu na 2012. godinu
Iz materijalno-financijskih pokazatelja zabilježeno jesmanjenje sveukupnih troškova za energiju, usluge telefona, pošte i prijevoza, te prekovremenog rada u odnosu na 2012. godinu
Analizom provedenih anketa (provedene 2 ankete), iz percepcije građana vidljivo je da promjene u organizaciji i načinu rada policije na područjima PP gdje se je provodio Pilot projekt, niti u jednom segmentu nisu negativno utjecale na građansku percepciju sigurnosti.

Sukladno prethodno iznijetim zaključcima, odlučeno je da se u Pilot projekt uključe sve policijske postaje III. kategorije, policijske ispostave, te specijalizirane postaje prometne policije III. kategorije na području cijele RH.

Za PU Krapinsko-zagorsku to su: PP Zabok (temeljna postaja - dalje nastavlja Pilot projekt), PP Donja Stubica (mješovita postaja), PP Klanjec (mješovita postaja), PP Pregrada (mješovita postaja), PP Zlatar Bistrica (mješovita postaja) i PPP Krapina (specijalizirana postaja prometne policije).

Vrijeme trajanja ovog pilot projekta planiran je od 01.02.2014. do 30.06.2014. godine.

Svrha provođenja projekta je sa postojećim brojem zaposlenika u policijskoj postaji, po novom ustroju i organizaciji rada provjeriti funkcioniranje policijske postaje u izravnom obavljanju policijskih i drugih poslova.

Ciljevi koji se žele postići pilot projektom su prije svega ustroj i organizacija policijskih postaja organizirati na način da će odgovarati sigurnosnoj problematici  i stanju na terenu i time odustati od dosadašnjeg preslikavanja modela i ustroja policijskih postaja "od vrha prema nižim razinama", također promijeniti negativan omjer rukovoditelja u odnosu na izvršitelje policijskih poslova u policijskim postajama.

Isto tako, provođenjem pilot projekta u cilju je povećati operativnu pokrivenost područja policijske postaje, omogućiti veću fleksibilnost u organizaciji policijskih poslova prema zahtjevima konkretne sredine, smanjiti administrativno opterećenje, a povećati operativno angažiranje policijskih službenika, te rad policijskih postaja učiniti efikasnijima i isplativijima uz smanjenje troškova koji nastaju funkcioniranjem policijske postaje.

Razlozi zbog kojih se prilazi provedbi pilot projekta su zbog velikog boja rukovoditelja u odnosu na broj neposrednih izvršitelja policijskih poslova na terenu, zatim prevelikog broja radnih aktivnosti koje se obavljaju unutar prostorija policijskih postaja, neravnomjeran raspored službenika kroz smjene (uglavnom rad u jutro), odnosno veliki broj administrativnih poslova u odnosu na operativne koji se trebaju provoditi na terenu. Isto tako, uglavnom se radilo po nalozima, a premalo je bilo samoinicijative, te je bio prisutan problem "specijalizacije", odnosno opterećenje službe "ne-policijskim" poslovima.

Provedbom pilot projekta očekuje se kako će se policijske postaje ustrojiti prema potrebama konkretnih područja, kako će rukovoditelji biti lideri, a ne administratori. Također se očekuje veća vidljivost i prisutnost policije na terenu, fleksibilnost u organizaciji obavljanja policijskih poslova, smanjenje administrativnog opterećenja, a povećanje operativnog angažiranja policijskih službenika na terenu, puna iskoristivost radnog vremena, te efikasnost i isplativost u obavljanju poslova.

Novine u organizaciji rada policijskih postaja za vrijeme provođenja pilot projekta biti će organizacija službe u smjenskom sustavu rada na način da teren  bude stalno pokriven non-stop (24 sata na dan), službu na terenu obnašaju policijski službenici u okviru grupa za operativne poslove, poslove organizira i nadzire voditelj grupe, policijska postaja je otvorena za rad s strankama samo radnim danom u jutarnjoj smjeni (7.00-15.00 sati). Na terenu se stalno nalazi najmanje jedna auto ophodnja i nekoliko policijskih službenika u drugačijim ulogama, biti će jedan rukovoditelj i njegov zamjenik, a rukovodeća radna mjesta čiji su se poslovi pretežito obavljali u zgradi policijske postaje preformulirani su se u radna mjesta za obavljanje policijskih poslova na terenu, dok će se radna mjesta "tzv. specijaliziranih policijskih službenika", preformulirana su u radna mjesta "tzv.općih policijskih službenika" i smanjit će se broj "tzv. administrativnih radnih mjesta".

Na  prezentaciji poseban je naglasak dan na koji će način građani moći kontaktirati s policijskom postajom u vrijeme kada postaja bude zatvorena za rad sa strankama, te je istaknuto kako će građani putem fiksnog ili mobilnog telefona pozivati kao i do sada brojeve telefona policijskih postaje (HPT broj policijske postaje ili broj 192), a poziv će se automatski preusmjeravati na Operativno komunikacijski centar policije u Policijskoj upravi čiji operater daje potrebne informacije, a po potrebi za postupanjem odmah direktno poziv preusmjerava na voditelja operativne grupe koji je na terenu i odmah pristupa organizaciji i provedbi zadaće koja je potrebna. Na isti način građanin može pozivati i Centar 112, čiji poziv se također preusmjerava na OKCP u PU.

Za građane u vrijeme provođena pilot projekta u određenim segmentima rada ništa se ne mijenja, odnosno policijska postaja ostaje otvorena za rad sa strankama radnim danom u jutarnjoj smjeni  (7-15 sati), upravni poslovi se obavljaju kao i do sada, radnim danom 7-15 sati, a utorkom 9-17 sati.

Tijekom trajanja pilot projekta očekuje se u policijskim postajama veća učinkovitost u području suzbijanja kriminaliteta, smanjenje broja rukovoditelju odnosu na broj izvršitelja, veći udio rada na terenu (vidljivost policije), ravnomjeran raspored službenika kroz smjene, uslužni model rada policije, kvalitetnija policijska usluga građanima. Isto tako očekuje se i odobravanje javnosti, zadovoljstva građana policijskom uslugom, zadovoljstvo policijskih službenika svojom ulogom i doprinosom, te manji materijalni troškovi poslovanja policijskih postaja.

Na kraju prezentacije istaknuto je kakouvođenje promjena u organizaciji i načinu rada u sve policijske postaje III. kategorije, te specijalizirane postaje prometne policije III. kategorije, kako na području naše Policijske uprave, tako i na cijelom području RH, neće negativno utjecati na temeljne sigurnosne pokazatelje i rezultate rada, materijalno-financijske pokazatelje, te percepciju sigurnosti i percepciju policije od strane građana već da će, naprotiv u više segmenata polučiti pozitivne ishode.

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook