Prethodni članak
Sljedeći članak

Vijećnici napali direktora Zagorskog vodovoda zbog Aglomeracije: ''Ako treba ja ću prvi leći na cestu''

Žustra rasprava na Sjednici vijeća Općine Marija Bistrica o Aglomeraciji


Jučer je održana Sjednica Vijeća Općine Marija Bistrica. Osim usvajanja zapisnika sa prošle sjednice i točke razno, na dnevnom redu se našla i Odluka o prijenosu vlasništva nad vodnim građevinama vodovoda Laz Bistrički. Općina Marija Bistrica prenosi u vlasništvo i na upravljanje vodne građevine vodovoda Laz Bistrički koje su u vlasništvu i na upravljanju Općine Marija Bistrica, javnom isporučitelju vodnih usluga Zagorski vodovod. Načelnik Josip Milički je napomenuo kako je još prije dvije godine Općinsko vijeće donijelo odluku o davanju u vlasništvo izvorišta ''Oštri hum'', nakon čega su krenule intenzivne investicije u cijeli sustav, kako bi se on pripremio da može napokon kvalitetno opskrbiti naselje Laz, a u planu je i naselje Sveti Matej. ''Ovo puno znači za mještane Laza, jer nažalost ovo izvorište u lošim hidrometeorološkim mjesecima nema dovoljan kapacitet za opskrbu postojećih korisnika, a da ne pričamo da treba spojiti još tri naselja Vrhi, Gornji Gabudi i Bekci. I kad sve to zajedno zbrojimo ova investicija koju je odradio Zagorski vodovod, odnosno doveo transportni vod iz svojeg sustava, iz Podgrađa preko Marije Magdalene do Oštrog huma jednostavno daje garanciju za sigurnu i kvalitetnu opskrbu vodom mještana Laza.'' rekao je Milički.  Odluka je prihvaćena uz pet glasova za i tri oporbena suzdržana glasa.

Sjednici je prisustvovao i direktor Zagorskog vodovoda Mario Mihovilić, pa se povela rasprava o još nekim detaljima ovog preuzimanja. Tako je vijećnike zanimalo hoće li se ovime povećati udio Općine Marija Bistrica u vlasništvu Zagorskog vodovoda, na što je Mihovilić odgovorio da je to odluka Skupštine Zagorskog vodovoda, ali i da do sada nije bila takva praksa. Predsjednik Vijeća Teodor Švaljek izrazio je čuđenje da takve odluke uopće može donositi Skupština, jer se radi o tržišnim pitanjima, a ponovio je kako su i prethodne vlasti Općine propustile legalizirati Općinski vodovod, koji će također morati u dogledno vrijeme prijeći pod Zagorski vodovod. No, još se veća rasprava povela oko pitanja projekta Aglomeracije, kojeg je nositelj Zagorski vodovod, a koji se na području ove općine odvija već dvije godine, više-manje na katastrofalan način. Podsjećamo da su mještani Tugonice i Podgrađa svojevremeno organizirali i prosvjed, no bez većeg uspjeha. I dok je Mihovilić i ovaj puta nahvalio izvođače radova i plemeniti projekt, vijećnici su bili prilično oštri u svojim primjedbama, istaknuvši kako je njihov zadatak borba za mještane, i kako su svakodnevno izloženi napadima od strane tih mještana. Oni su ocijenili kako su izvođači radova baš suprotno od kvalitetnih i kako se ovaj projekt odvija i presporo i sa vrlo dvojbenom kvalitetom. Tako je vijećnik Željko Novak (HDZ), koji živi u Tugonici uz glavnu cestu rekao da razmišlja o preseljenju jer su umjesto zakrpanih traka za priključke ostali ''ležeći policajci'', preko kojih kad prolaze kamioni se tresu cijele kuće uz cestu.

Najizravniji u prigovorima bio je vijećnik Zlatko Ivak (HDZ), koji je rekao kako se ovakav način izvođenja radova više ne smije dozvoliti. ''Ja ću prvi leći na cestu, ako treba'' – rekao je Ivak. Direktor Mihovilić nije ponudio nikakve konkretne odgovore po pitanju Aglomeracije. Spomenuo je brojne sastanke, od kojih je jedan upravo bio na dan ove sjednice i na kojem je dogovoreno da će se krenuti u izradu hodograma, kako bi se što prije asfaltirali sporedni putovi po naselju Tugonici.  Spomenuo je da bi za nekih 10-tak dana trebali početi ti radovi, kada izvođač radova završi posao na kojem je sada. Podsjećamo da su radovi na tim putovima počeli prije skoro 17 mjeseci i od tada mještani se voze po ogromnim udarnim rupama i svakodnevno uništavaju vlastita vozila. Ni sada im ne preostaje ništa drugo nego se nadati da će krenuti asfaltiranje njihovih putova.

No, hoće li itko ikada odgovarati za ovakvo stanje, pitanje je koje je postavio predsjednik vijeća Švaljek i koje je ostalo u zraku. Podsjećamo na području Općine Marija Bistrica izvođač radova je Niskogradnja Hren, no za asfaltiranje je zadužena slovenska tvrtka CPG, koja je u zajednici ponuditelja sa Niskogradnjom Hren i prošla na natječaju za ovaj veliki projekt, koji je u Mariji Bistrici zasad prouzročio puno više problema, nego radosti. 

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook