Prethodni članak
Sljedeći članak

Vrhunski zagorski chef otkrio detaljan recept za 'prvomajski grah s kobasicom'

Marko Futivić, executive chef restorana Academia Bluesun hotela Kaj u Mariji Bistrici, otkrio nam je svoj tajni recept za vrhunski grah s kobasicom


Praznik rada ili popularni 'Prvi maj' već tradicionalno je dan kada mnoge obitelji pripremaju 'prvomajski grah s kobasicom' ili 'bažulj z klobasicami', kak bi rekli Zagorci. I dok su se mnogi već izvještili u tome i usavršili svoje  recepte, još uvijek ima onih koji 'muku muče' s nekoliko detalja koji ih dijele do idealnog 'prvomajskog obroka'

Stoga smo zamolili jednog od ponajboljih zagorskih kuhara, višestruko nagrađivanog executive chefa restorana Academia u Bluesun hotelu Kaj u Mariji Bistrici, Marka Futivića, da ekskluzivno za čitatelje portala zagorje.com otkrije svoj tajni recept i podijeli nekoliko korisnih savjeta.

- Preporučam da se grah namoči 24 sata prije upotrebe. Trešnjevac je posebno dobar. Tijekom namakanja, bilo bi ga dobro dva do tri puta promiješati te nakon 12 sati promijeniti vodu - rekao nam je chef Marko na samom početku te nastavio sa samim receptom:

Na suncokretovu ulju propirjamo luk, malo mrkve, češnjaka, a ako imate, onda i malo kože od domaćeg špeka, kao i špek narezan na kockice veličine graha. Špek ne bi smio biti jako mastan. Umjesto špeka možete koristiti i nekakvu dimljenu ili suhu kost. Možete dodati i malo svježe rajčice izrezane na kockice.

Dodamo namočeni grah zajedno s vodom, umjereno posolimo i po osjećaju dodamo papra. Kuhamo uz povremeno miješanje. Sam proces kuhanja traje oko 90 min. Grah bi trebao biti dobro kuhan, a opet se ne smije raskuhati. Ako se koriste kobasice,  preporučam da se skuhaju posebno pa se dodaju u grah kuhane, narezane ili u komadu, kome kak paše. Možemo dodati i žličicu umaka od rajčice.

Na suncokretovom ulju napraviti ćemo zapršku (zafrig) s malo slatke mljevene crvene paprike. Ukuhavamo u grah, preporučam da ne bude jako gusto. Poslije zaprške potrebno je kuhati daljnjih 15 minuta uz stalno miješanje na laganoj vatri. Ako izbjegavamo brašno, a hoćemo malo povezati grah, onda je dobro staviti i krumpir. Kad je kuhano onda jedan mali dio izvadimo te propasiramo ili izmiksamo pomoću štapnog miksera i vraćamo u grah.

U grah se po želji može dodati tjestenina kao što su makaroni ili fusilli  (tjesteninu s malo umaka od graha vole jesti mala djeca koja još nisu navikla na grah), a netko voli staviti malo ječmene kaše.

Kako god bilo, prilikom serviranja,  grah i luk se vole. Bilo mladi, kozjak (ešalot) ili crveni svježi, posoljen i pokapan s malo domaćeg bučinog ulja. Može se nasjeckati i luk vlasac koji je trenutno u najjačem stadiju rasta, a ima ga po vrtovima ili livadama. Uz to idealno ide domaći kuruzni ili pšenični kruh, koji je malo prepečen na tavi da bude hrskav.

Uz grah odlično paše i čašica bijelog svježijeg vina.

Dobar Vam tek!

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook