Prethodni članak
Sljedeći članak

ZDRAVSTVENI ODGOJ U ŠKOLAMA: Crkva strogo protiv, roditelji puno liberalniji

ZDRAVSTVENI ODGOJ U ŠKOLAMA Biskup Pozaić naglasio je da je pred nama veliki izazov - pitanje odgoja djece, kritiziravši ideološku crtu u zdravstvenom odgoju koji se uvodi u škole.


Biskup Pozaić naglasio je da je pred nama veliki izazov - pitanje odgoja djece, kritiziravši ideološku crtu u zdravstvenom odgoju koji se uvodi u škole.

U Mariji Bistrici je završio ciklus tribina odnosno predavanja na temu uvođenja zdravstvenog odgoja, u organizaciju Ureda za pastoral obitelji Zagrebačke nadbiskupije. Predavanje je održano u Kapelici sv. Petra u Svetištu MBB-e, namijenjeno za stubički i zlatarsko-belečki dekanat.

Prisustvovali su mu župnici župa i svećenici spomenutih dekanata, kao i vjernici laici zainteresirani za ovo pitanje, koje je kod katolika pobudilo veliko razočaranje i zabrinutost. Nakon pozdrava koje je uputio vlč. Branimir Budinski, župni vikar u Mariji Bistrici, o zdravstvenom odgoju su govorili mons. dr. Valentin Pozaić, pomoćni biskup zagrebački i Vice John Batarelo, predstojnik Ureda za pastoral obitelji Zagrebačke nadbiskupije.

Roditelji moraju odlučivati o odgoju svoga djeteta

Biskup Pozaić na početku svog izlaganja naglasio je da je pred nama veliki izazov - pitanje odgoja djece, kritiziravši ideološku crtu u zdravstvenom odgoju koji se uvodi u škole. Za Crkvu i biskupe su neprihvatljivi načini na koje se želi odgajati djecu, odnosno smatraju da djeca moraju imati izbor, a ne da im se nameće ideološko odgajanje, koje se protivi katoličkom svjetonazoru.
 
Batarelo je naglasio kako Crkva pozitivno vrednuje sadržaje tri prva modula kurikuluma zdravstvenog odgoja, no, iznenađena je načinom uvođenja zdravstvenog odgoja u osnovne i srednje škole, njegovom obvezatnošću za sve učenike, te sadržajem njegova četvrtoga modula, koji je s obzirom na stavove o spolnoj, odnosno tzv. rodnoj ravnopravnosti i o odgovornom spolnom ponašanju posve u suprotnosti s kršćanskim svjetonazorom učenika, njihovih roditelja, ali i mnogih nastavnika.

Batarelo je u predavanju nekoliko puta napomenuo kako je stav biskupa i crkve da su roditelji ti koji moraju odlučivati o odgoju svoga djeteta, a ovdje se oni izbjegavaju.

Bez javne rasprave

To im jamči i Ustav RH, koji u članku 63. kaže: Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu te imaju pravo i slobodu da samostalno odlučuju o odgoju djece. – podsjetio je Batarelo. Katolici zamjerke ovakvom spolnom odgoju, kako je zamišljen, nalaze u činjenici da je izrađen od strane  ideoloških istomišljenika, da nije bilo recenzije programa od strane neutralnog stručnog povjerenstva, da je izostala javna rasprava, edukacija je započela tek parcijalno kad je program uveden, a uz to uveden je uz roditeljsko protivljenje.

Stoga, Biskupi pozivaju sve katoličke roditelje da se osobno informiraju sa sadržajem Kurikuluma te izražavaju svoju podršku onim roditeljima, vjeroučiteljima i ostalim prosvjetnim djelatnicima koji podižu svoj glas u obrani svojih prava i dostojanstva vlastite savjesti.

PITALI SMO: Što mislite o uvođenju zdravstvenog odgoja u škole?

1.Smiljan Jozić
Ja sam za. Posebno iz razloga da se djeca nauče higijenskom ponašanju. Smatra da je korisno da djeca budu upoznata i sa spolnim odgojem, možda ne u nižim razredima, ali u 6. ili 7. razredu već da. Moja generacija nije imala nikakve informacije o tome, već sam ideš u život i upoznaješ se s vremenom. Uvođenje zdravstvenog odgoja u škole dobra je stvar, pogotovo za žensku djecu.

2. Zlatko Miketić
Ja mislim da je uvođenje zdravstvenog odgoja zdravstvenog odgoja dobro za djecu,  ali neki dijelovi koji se odnose na seksualni odgoj nisu baš za djecu te dobi. Taj dio bi trebali učiti u srednjoj školi.

3. Božena Posilović
Djeca malo o tome razgovaraju s roditeljima koji rade pod cijele dane, ne stignu ili nemaju vremena  razgovarati s djecom ili pak nije trenutak kada djeca žele roditelje nešto upitati. Onda tu informaciju dobe u školi. Po toj strani je dobro. Isto tako smatram da ako se u tom  zdravstvenom odgoju nalazi i dio u kojem se odobrava i dozvoljava  brak istospolnih zajednica s tim se ne slažem i to ne podržavam.

4. Tatjana Štefek
To je stvar osobnosti. Crkva nas uči jedno, doma nas uče drugo, u školi budu učili treće. Djece će se možda naći u pomutnji. Dobro je i da se djeca educiraju o spolnom odgoju. Danas svačega ima, a koliko to je to dobro u njihovoj dobi ne mogu komentirati, jer nisam upoznata što taj zdravstveni odgoj sve sadrži.  Moja djeca su prvi i drugi razred i oni sada u školi uče o higijeni, pranju zubi, ruku. To je O.K. , da se te navike usade djetetu, ako već doma 'zabušavaju', da im se to u školi sve ponovi.

5. Renata Dolenec
Smatram da djeca trebaju imati čim više informacija, a na roditeljima je da daju dodatne informacije i da oni kreiraju dijete u čovjeka. Normalno je da su djeca obasipana velikim brojem informacija sa svih strana. Ovo u  školama je O.K. zato jer se sustavno uči djecu o čemu se tu radi. Prvenstveno o brizi za zdravlje, ali i o seksualnosti. Djeca trebaju biti upoznata s tim, ali ne prelaziti granicu, već neka to ostane u odgoju roditelja, ali i kasnije na kreiranju svijesti djeteta da ono samo odluči što je dobro, a što nije i da se ponaša u društvu u skladu s vlastitim mišljenjem.

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook