Prethodni članak
Sljedeći članak

[NOVI VRTIĆI] Jedni još uvijek poništavaju javne natječaje, drugi već zidaju i betoniraju 'deke' na veliko

Nove vrtiće, zahvaljujući dobivenim sredstvima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, trebali bi Graditi Mihovljan, Mače, Lobor, Budinščina, Gornja Stubica, Sv. Križ Začretje, Tuhelj, Đurmanec, Marija Bistrica i Klanjec. I dok neki muku muče s odabirom izvođača, drugi premašuju predviđene termine radova i tvrde da će biti gotovi i prije roka


foto: vrtić u Klanjcu/vrtić u Tuhlju

Početna euforija oko izgradnje desetaka vrtića u Zagorju zahvaljujući sredstvima dobivenima preko mjere 7.4.1, sad pojedinim načelnicima i gradonačelnicima zadaje glavobolje. Poništavanje natječaja, ponude daleko veće nego što ima novaca samo su neki od problema s kojima se susreću pojedine jedinice lokalne samouprave.

Poništenje javnih nabava

Lobor, Mihovljan i Mače još nisu bacili 'prvu lopatu' za gradnju vrtića. Općina Mihovljan poništila je drugu po redu javnu nabavu. - Idemo na novu javnu nabavu, treća sreća. Druga je poništena zbog neispunjena uvjeta ponuditelja – rekao je načelnik Zlatko Bartolić. Mihovljan je ostvario potporu od 7,4 milijuna kuna, a vrtić bi bio za 60 –ero djece. Općina Lobor poništila je prvu javnu nabavu zbog previsoke cifre ponuditelja, a sada pripremaju novi troškovnik kako bi pokrenuli novu javnu nabavu, doznajemo od načelnice Ljubice Jembrih. Loborski vrtić bio bi kapaciteta za 80 djece, a vrijednost ostvarene potpore iznosi 7,4 milijuna kuna.

Mačanci također nemaju dječji vrtić i jako su se poveselili kada su prošli na natječaju. - Prvu javnu nabavu smo poništili zbog veće cijene od procijenjene vrijednosti i to gotovo 3 milijuna veću. Otvaranje novih ponuda je 17. listopada - rekla je načelnica Mladenka Mikulec. U Budinščini slična situacija, Radovan Hercigonja, načelnik Općine Budinščina, kaže da trenutno traje žalbeni rok nakon drugog raspisivanja javne nabave. – Naime, u prvi puta na natječaj se javio samo jedan ponuđač. Stoga smo odlučili javnu nabavu rapisati još jednom, i sada nam je pristiglo pet ponuda. Isplatilo se pričekati još mjesec dana, jer je najjeftinija ponuda za 1,9 milijuna kuna manja odnosno povoljnija od one pristigle na prvi natječaj. Očekujemo odabir izvođača i potpisivanje ugovora iza 21. listopada – kaže Hercigonja.

'Radovi napreduju odlično'

No nije svugdje tako crno. Na zapadu županije ne da su otvorena gradilišta nego se već betoniraju i prve deke, a radovi teku brže nego što se očekivalo. Jedan od svijetlih primjera jest grad Klanjec. Prema riječima gradonačelnika Zlatka Brleka, radovi ne da teku dobro, nego teku brže i bolje od očekivanog. Započeli su prije dva mjeseca, a izbetonirana je prva deka i dignuti su zidovi. Brlek ističe kako će vrtić vrlo vjerojatno biti gotov i prije očekivanoga roka.

– Mi smo planirali i ugovorom definirali da radovi završe do Božića iduće godine, no prema svemu sudeći, završit će do nove pedagoške godine. Posao je dobila domaća tvrtka MDK iz Dubrovčana, a zasada smo kvalitetom i dinamikom radova i više nego zadovoljni – istaknuo je klanječki gradonačelnik. Novi bi vrtić trebao imati kapacitet od 75 mjesta, no s mogućnošću proširenja za još jednu grupu. Najvažnija novost bit će jaslička grupa koja u starom vrtiću nije postojala, a uvelike je potrebna. Klanjec je dobio maksimalan iznos potpore od oko milijun eura, no to neće biti dovoljno za realizaciju projekta pa će se Grad morati zadužiti za dodatnih 3,5 do 4 milijuna kuna. Slična, vrlo pozitivna atmosfera vlada i u općini Tuhelj. Na radost svih mještana, ali i načelnika, radovi na vrtiću, kojeg dosad ni su ni imali, teku brže od planiranog. Načelnik Mladen Hercigonja istaknuo je kako je trenutno u trenutno u tijeku priprema za betoniranje druge deke što bi se vjerojatno trebalo izvršiti tokom ovog tjedna. Izvođač je, baš kao u slučaju Klanjca, tvrtka MDK.

– Prema ugovoru radovi bi trebali biti gotovi za 18 mjeseci, no bit će gotovi mnogo, mnogo prije. Jako sam zadovoljan dinamikom radova. Iako smo tri puta proveli javnu nabavu i tek smo iz trećeg pokušaja pronašli adekvatnog izvođača, nije nam žao – istaknuo je načelnik. Ukupna ugovorena cijena za izgradnju vrtića iznosi 7 milijuna i 953 tisuće kuna, a od Agencije za plaćanje u poljoprivredi Tuhelj je dobio 6 milijuna i 600 tisuća kuna. Razliku sredstava osigurat će kreditnim sredstvima.

– Nama je vrtić iznimno važan jer ga dosad nismo imali. On će moći primiti 42 djece, a tu će biti i jedna multifunkcionalna dvorana koja će se, u slučaju potrebe, moći pretvoriti u prostor za još jednu grupu – naglasio je načelnik Tuhlja. I Marija Bistrica jedna je od općina gdje je izgradnja već započela. Nakon što je ugovor između Općine i izvođača radova, tvrtke Hidroing d.o.o. iz Varaždina potpisan krajem kolovoza, pred nešto više od tjedan dana blagoslovljeno je gradilište. Kako je rekao načelnik Josip Milički, budući vrtić osmišljen je tako da se može modularno dograđivati i sljedećih stotinjak godina zadovoljiti potrebu vrtićkog smješaja ne samo za djecu iz Marije Bistrice nego i šire. Bit će kapaciteta za 90 djece, a obzirom da je sada na listi čekanja 35 djece, koristit će se i postojeći vrtić. Vrijednost izgradnje je 7.997.951,28 kuna bez PDV – a, a rok za izgradnju je 24 mjeseca. Najbliže početku gradnje, od onih koji je još nisu započeli, jest Općina Gornja Stubica koja je nakon provedenog postupka javne nabave trenutno u procesu pregledavanja natječajne dokumentacije pristiglih ponuda.

– Ovih dana odabrat ćemo izvođača radova i očekujemo da ćemo u prvom tjednu studenoga potpisati ugovor i krenuti s radovima – rekao nam je načelnik Jasmin Krizmanić.

Još članaka iz "Mihovljan"

Facebook