Marija Rukavina: ´Najviše daruju i pomažu mali ljudi´
Ja sam Ana Rukavina i živim u Zagrebu, uskoro ću trideset godina, novinarka sam političkog dnevnika Vjesnik i nažalost t
Ja sam Ana Rukavina i živim u Zagrebu, uskoro ću trideset godina, novinarka sam političkog dnevnika Vjesnik i nažalost to je zasad sve lijepo od mene. Od svibnja 2005. godine bolujem od leukemije – dio je maila kojeg je ta mlada novinarka poslala iz svoje bolničke sobe na Rebru.
Ne znam koliko je vas imalo prilike pročitati mail, a koji je potresan i u kojem Ana moli za pomoć, a posebno dirne rečenica gdje kaže ´Želim život´. Kako bi se joj pomoglo u nabavci skupih lijekova i eventualnom liječenju u SAD-u pokrenuta je akcija upravo tog imena Želim život u kojoj je hrvatska javnost pokazala svoju toplu emocionalnu stranu. Nažalost, Ana je izgubila bitku za život, no njezina zamisao i kako njezina mama Marija kaže, san, zaživio je, a to je osnivanje Registra dobrovoljnih darivatelja koštane srži, nazvan upravo po njoj ´Zaklada Ana Rukavina´.
Motoristi će voziti za Zakladu
Dosad se akcija održala u brojnim hrvatskim gradovima, a u našoj županiji u Zaboku i Krapini. Ove nedjelje ona će doći i do Oroslavja, a sve u sklopu moto-utrke prvenstva Hrvatske oldtimer i classic motora po nazivom ´Pokal Stjepana Lepčina 2008´, u spomen na poginulog hrvatskog branitelja, a sav prihod od prodaje ulaznica bit će namijenjen Zakladi Ana Rukavina. Isti će dan Zaklada Ana Rukavina organizirati akciju Upisa u Registar dobrovoljnih darivatelja koštane srži i matičnih stanica u oroslavskoj gradskoj vijećnici. O svemu više za naš list rekla je Marija Rukavina, Anina mama i upraviteljica Zaklade.
Presretni smo jer se Auto-Moto klub iz Oroslavja sjetio nas. Oni svake godine organiziraju utrku u dobrotvorne svrhe, a ove su godine odlučili prihod od prodaje ulaznica po 20 kuna s tombolom dati u Zakladu Ane Rukavine. Kontaktirao je sa mnom g. Vladimir Pavlina, tajnik AMK Oroslavje i Danica Hursa, predsjednica udruge ´Hrvatska žena´ iz Oroslavja, te im zato hvala nam ukazanom interesu – rekla je Marija Rukavina koja je prije nego što je otputovala u Hercegovinu, bila u Oroslavju.
Mi smo s njom kontaktirali telefonski s obzirom da je upravo u ovom razdoblju morala otputovati.
Dosad je u registar upisano 32.180 uzoraka, a od toga je 6.574 tipizirano. Samo jedna obrada stoji 1050 kuna.
- Genska podudarnost je na ovom prostoru češća nego u svjetskom registru. Od deset pokušaja obrade u svjetskom registru samo jedan ili dva su podudarna, a u vlastitom do pet što je velika razlika za oboljele – ispričala je mama Rukavina koja je naglasila kako je zato bilo izuzetno važno osnovati nacionalni registar.
Hrvatska je uključena također u svjetski registar u kojem je upisano preko 12 milijuna ljudi. Dodaje i kako su dosad održane 163 akcije u 87 hrvatskih gradova, a u neka mjesta su se vraćali više puta.
– Mnogi su pomogli. No, puno je teže dobiti od onih koji imaju. Najviše daruju mali ljudi. Zadnjih zgužvanih deset kuna vade iz đžepa i daruju od srca. U tom zahtjevnom projektu naišli smo i na veliko razumijevanje Vlade RH i Ministarstva zdravstva, te samog ministra dr. Darka Milinovića. Nailazimo na njihovu podršku, a Zaklada je postala dio zdravstvenog sustava. Za ovu je godinu Vlada osigurala četiri i pol milijuna kuna, te bi do kraja godine trebalo bi biti tipizirano 10.000 uzoraka, što je trećina registra. To je naš zajednički uspjeh – istaknula je.
- Otvorena je i prva javna banka za pohranu krvi iz pupkovine malih beba gdje je dosad pohranjeno 200 uzoraka krvi koje se odmah obrađuju, a koju je financirala Zaklada Ana Rukavina. Dosad se ta krv bacala. Sada ako majka pristaje, ona se pohranjuje u banku. Na Rebru je otvorena i privatna banka za čuvanje krvi iz pupkovina djece koja se pohranjuju i čuvaju do djetetove punoljetnosti i to čuvanje stoji 2.056 eura. Nakon punoljetnosti dijete odlučuje hoće li je dalje čuvati ili pokloniti. Ono, za što se Zaklada bori je da se profit od tih 2.056 eura koliko Rebro dobije, dio investira u javnu banku za opće dobro svih – rekla je Marija Rukavina.
- Drago mi je što pomažu i uključuju se u darivanje uzoraka najviše mladi, tako da nam je prosječna dob u registru 30 godina. To znači da ćemo dugo imati mladi registar za pomoć oboljelim od leukemije – zahvalna je upraviteljica Zaklade koja dodaje kako nas je respektirala i Amerika, a koja je daleko iskusnija u tom poslu.
- Budite dobri jedni drugima, jer je najveća vrijednost kada čovjek čovjeku može pomoći. A upravo rečenica ´Pomozimo jedni drugima´, najveća je poruka Zaklade. Koštane srži svaki čovjek ima za tri života. Ovaj projekt i akcija ne bi uspjeli da nije bilo vas, kolege novinara. Veliki dio kolača što se uspjelo sakupiti preko 32 tisuće uzoraka zasluga je svih medija od pisanih do elektroničkih – poručila je mama mlade novinarke koja je izgubila bitku za život, ali će zato Registar zasigurno spasiti mnogo mladih života, što je i bit ove akcije.