Prethodni članak
Sljedeći članak

Grad Pregrada kreće u energetsku obnovu upravne zgrade i društvenog doma

Iz Europskog fonda za regionalni razvoj ostvaren je iznos od 1,96 milijuna kuna bespovratnih sredstava


Gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj sudjelovao je prošli tjedan u Rimu na konferenciji o definiranju i provođenju lokalnih fiskalnih politika s ciljem promicanja obnovljivih izvora energije. Konferencija je održana u sklopu projekta Local Policies for Green Energy - LOCAL4GREEN koji se provodi unutar Programa transnacionalne suradnje Interreg Mediterranean 2014.-2020.

Cilj projekta LOCAL4GREEN je pomoći lokalnim vlastima da uspostave i implementiraju inovativne lokalne fiskalne politike usmjerene na promicanje obnovljivih izvora energije u javno-privatnom sektoru i u kućanstvima, unutar okvira postojećih Akcijskih planova energetski održivog razvitka koji su usvojile općine i gradovi koji su dio Sporazuma gradonačelnik za klimu i energiju. Projekt se provodi u ruralnim područjima i na otocima na području Programa Mediteran, gdje lokalne fiskalne politike imaju ključnu ulogu u povećanju iskorištavanja obnovljivih izvora energije. Projekt vodi Federacija općina i provincija Valencije (FVMP) u Španjolskoj, a zajednički ga provodi konzorcij partnera iz devet mediteranskih zemalja: Zaklada MUSOL u Španjolskoj, Malteška agencija za upravljanje inteligentnom energijom (MIEMA), Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Razvojna agencija lokalnih vlasti i istočnom Solunu – centar za razvoj ljudskih resursa i podupiranje lokalnog gospodarstva (ANATOLIKI) u Grčkoj, Udruženje gradova i općina regije Lazio (ANCI LACIO) u Italiji, Građevinski institut (ZRMK) u Sloveniji, Agencija za energetiku Cipra (CEA), Sveučilište u Algarveu u Portugalu i Udruženje općina u Albaniji.
Grad Pregrada sudjeluje u projektu LOCAL4GREEN zahvaljujući Regionalnoj energetskoj agenciji Krapinsko-zagorske županije.

Naime, Grad Pregrada jedan je od prvih gradova koji je 2010. godine pristupio europskoj inicijativi Sporazum gradonačelnika u okviru kojeg je izrađen Akcijski plan energetski održivog razvitka Grada Pregrade. Sporazum predstavlja ključni dokument za provedbu projekata energetskih ušteda, primjenu mjera energetske učinkovitosti, korištenja obnovljivih izvora energije i ekološko prihvatljivih goriva na gradskoj razini čijom će se primjenom ostvariti smanjenje emisije stakleničkih plinova na gradskoj razini od najmanje 20 posto do 2020. godine.

Na tragu Akcijskog plana energetski održivog razvitka Grada Pregrade izvršena je renovacija Dječjeg vrtića „Naša radost“ iz Pregrade po niskoenergetskom principu, kako bi se djeci omogućili bolji i zdraviji uvjeti za rast, a pritom ostvarile i značajne financijske uštede. Ovaj projekt djelomično su sufinancirali Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Ministarstvo gospodarstva, a preostali iznos prikupljen je u prvoj crowdfunding kampanji „Ti i ja zajedno za vrtić u Pregradi“, čime je zatvorena financijska konstrukcija za obnovu krovišta i fasade dječjeg vrtića.

S obzirom na važnost poboljšanja energetske učinkovitosti, Grad Pregrada kreće u energetsku obnovu upravne zgrade i društvenog doma u kojem su smještene udruge, za koji su iz Europskog fonda za regionalni razvoj ostvarili iznos od 1,96 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Energetskom obnovom građevine, direktno će se doprinijeti smanjenju godišnje potrebe toplinske energije za grijanje i hlađenje, odnosno smanjenju potrošnje energije u sektoru javnih zgrada.

Također, poboljšat će se boravišni, higijenski i zdravstveni uvjeti boravka zaposlenika i korisnika. U planu je i energetska obnova zgrade NK Pregrada, a ove godine, zahvaljujući Krapinsko-zagorskoj županiji, kreće energetska obnova Osnovne škole Janka Leskovara u Pregradi.

Još članaka iz "Pregrada"

Facebook