Kreće obnova rodne kuće Janka Leskovara: ‘Naše velikane treba otrgnuti iz zaborava’
Projekt je vrijedan 2,1 milijun kuna, a objekt će postati interpretacijski centar koji će služiti turističkoj i kulturnoj ponudi grada Pregrade i Krapinsko – zagorske županije
Kreću radovi na obnovi konstrukcije zgrade rodne kuće poznatog književnika Janka Leskovara u Valentinovom u Pregradi, a tim je povodom održana i konferencija za novinare na kojoj je predstavljen čitav projekt.
Izradu projektne dokumentacije i provedbu mjera zaštite rodne kuće Janka Leskovara Grad Pregrada prijavio je na poziv na dodjelu bespovratnih financijskih sredstava za provedbu mjera zaštite kulturne baštine oštećene u potresu u ožujku 2020. godine. Odobreno je 100 posto prijavljenog iznosa projektnog prijedloga u ukupnom iznosu od 2.147.575 kuna iz Fonda solidarnosti EU. U prosincu je raspisana jednostavna nabava te je u postupku izabran izvođač radova, Završni radovi Krešo d.o.o. iz Krapinskih Toplica.
Gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj podjestio je da je kuća kupljena od privatih vlasnika, odnosno nasljednika, obitelji Janka Leskovara početkom 2019. godine zajedničkim sredstvima Grada i Krapinsko – zagorske županije. Kuća je oštećena u tzv. zagrebačkom potresu i dobila je žutu naljepnicu. – Odmah nakon toga naručili smo izvedbu inženjersko- statičkog izvješča i ishodili od Konzervatorskog odjela i mišljenje da je to kulturno dobro te se prijavili čim je bilo moguće na natječaj koji je raspisalo Ministarstvo kulture i medija iz sredstava koje je Hrvatska dobila iz Fonda za solidarnost EU. Dobili smo 2,1 milijun kuna za izradu projektne dokumentacije i za građevinske radove. Riječ je o konstrukcijskoj obnovi, gdje je cilj da se spriječi urušavanje ovog objekta, ali i da se stvore pretpostavke kako bi se on mogao revitalizirati i postati objekt koji će u budućnosti služiti kulturnoj i turističkoj ponudi Grada Pregrade i KZŽ – rekao je gradonačelnik, zahvalivši svim dionicima projekta.
- Sredstva smo dobili krajem svibnja, provedena je javna nabava, izrađena projektna dokumentacija, u 6 mjeseci nije baš jednostavno ići kroz sve ove birokratske labirinte, stoga hvala gradskom Upravnom odjelu, Županiji, Konzervatorskom odjelu, Ministarstvu kulture i medija i EU koja je osigurala ova sredstva – zahvalio je Vešligaj.
Sami radovi vrijedni su 1,9 milijuna kuna, a rok za završetak svibanj ove godine. Potpm slijedi izrada kompletne dokumentacije za unutarnje uređenje i izrada i idejnog rješenja za postav, kako bi kuća postala interpretacijski centar s pričom o Janku Leskovaru i njegovom bogatom knjievnom djelu te pričom o kulturnoj povijesti Pregrade i ovog dijela Krapinsko – zagorske županije.
Ravnatelj Muzeja grada Pregrade i predsjednik Odbora za očuvanje baštine književnika Janka Leskovara, Davor Špoljar, naveo je da je Odbor do sada poduzeo niz aktivnosti, sjednica, događanja, upoznavanja s primjerima dobre prakse, studijska putovanja te organizirao niz aktivnosti u suradnji s Gradskom knjižnicom Pregrada i OŠ Janka Leskovara kako bipopularizirali lik i djelo Janka Lesovara. - Veselimo se radovima na obnovi koji upravo kreću. U suterenu se planira multifunkcionalna dvorana koja bi služila, osim za prihvat većih skupina posjetitelja, i za organizaciju raznih događanja, poput izložbi, gostovanja književnika, ali i za potrebe mjesnog odbora i lokalnih udruga. Kat zgrade odnosno gornja etaža planirana je za muzejski postav u čast jednog od utemeljitelja hrvatske moderne, jednog od najcjenjenijih hrvatskih knjievnika Janka Leskovara, s njegovom radnom sobom, i ostalim popratnim prostorima. Kako je Pregrada bogata kulturnom baštinom, imamo potencijala i za uređenje ostalih prostora, vezanih uz obližni dvorac Bežanec ili druga kulturna dobra i književnike – detaljnije je opisao kamo se planira uređenje Špoljar.
Župan Željko Kolar istaknuo je da je ovaj projekt dokaz kako jedna sredina razumije što znači sačuvati svoju povijest i kulturnu baštinu. - Janko Leskovar je jedan od trojice najpoznatijih zagorskih književnika u Hrvatskoj i ovakav projekt će sigurno pridonijeti dodatnoj kulutrno – turističkoj ponudi grada Pregrade. Pregrada sa svojim Gradskim muzejem napravila vjerojatno najveći iskorak u psoljednjih 10 – ak godina. Zbog toga čestitam gradonačelniku i njegovoj ekipi, a mi smo se uključili u ovaj projekt jer smatramo da je odličan. Naše velikane treba otrgnuti iz zaborava i predstaviti ih novim generacijama, a ovaj objekt će služiti upravo tome - rekao je župan.
Također, osvrnuo se na obnovu nakon potresa, ističući kako je ovaj projekt dokaz da se može. - Obnova u RH praktički ne postoji, a ovo je jedan od primjera da se uz sve nedostatke postojećeg zakona i svu sporost državne administracije može dovesti do toga da se pripremi dokumentacija, da se krene s radovima i da se do 22.5. odnosno 17.6 i ti radovi uavrše. Sljedeći tjedan ćemo imati uvođenje u posao izvođača radova u dvorcu Stubički Golubvec gdje su radovi 12,5 milijuna kuna, pa se pokazuje da je lokalna i regionalna samouprava kudikamo uspješnija nego što je to državna razina. To je možda i poruka Ministarsvu i Fondu da se pokrenu. Nije 5 do 12, nego 12.55 – upozorio je Kolar.
Također, smatra da treba održati sastanak s Ministarstvom kulture i Muzejima Hrvatskog zagorja i raditi na tome da se Muzej grada Pregrade i Radboa u Radoboju pripoje Muzejima Hrvatskog zagorja.