Prethodni članak
Sljedeći članak

Modna kuća EMKA: 'Problema zbog krize ima, ali se još čvrsto držimo'


Gradom Pregradom ovih dana kolaju priče kako je jednu od vodećih hrvatskih proizvođača ženske konfekcije, modnu kuća E



Gradom Pregradom ovih dana kolaju priče kako je jednu od vodećih hrvatskih proizvođača ženske konfekcije, modnu kuća EMKA d.d., pod naletom globalne gospodarske krize, zadesila sudbina ostalih domaćih i svjetskih tvrtki u tekstilnoj industriji i da kao takva ide u stječaj. Spominje se da će je «kao siroče usvojiti» tvrtka «Bila».

Podsjetimo, s početkom samostalnog poslovanja, EMKA sa suvlasnicom i direktoricom Marijom Šutina, počinje i suradnja s uglednim europskim konfekcionarima u Njemačkoj i Austriji. Doradnim poslovima za modne kuće kao što su Escada, Jobis, Julius Lang, Alexander, Montana i Schneiders, stekla je know-how koji karakterizira vrhunske svjetske robne marke. Iz sezone u sezonu, zahvaljujući svježini ideja njenih kreatora, inovativnom poslovnom strategijom njihova managmenta i spremnosti na izazove, EMKA se profilirala u proizvođača elegnatne, kvalitetne i moderne odjeće koja odgovara svim zahtjevima suvremene žene i izvozom više od polovine svojih proizvoda.

Teško, ali poslovi tek slijede


Ali, vremena su sada teška, što ostavlja traga na svima, pa i najboljima. - Istina je, u teškoćama smo kao svi drugi tekstilni konfekcionari doma i u svijetu. Smanjene su narudžbe, manje je posla, ali valja dodati da je to u ovo doba u našem slučaju uobičajeno kao i prethodnih godina jer poslove obično dobivamo u travnju - kazala je Vedrana Haric, voditeljica financija i računovodstva u EMKA-i, koja zamjenjuje direktoricu Mariju Šutinu koja je na porodiljnom dopustu.

Zbog manjeg obima posla, dodaje, neke njihove radnice su na godišnjem odmoru, a druge rade normalno. - O nekakvim otpuštanjima ne razmišljamo. Isplata plaća je redovita. Valja reći da EMKA izvozi više od polovice svojih proizvoda, a drugo plasira na domaćem tržištu.

Imamo 140 zaposlenih, od toga su 130 žene. Kad bi EMKA propala, ne samo naše radnice, nego i njihove obitelji, našle bi se u teškoj materijalnoj situaciji. No, zasad nema ni pomisli o poslovnom krahu, odnosno prodaje tvtki - zaključila je Vedrana Haric.

Još članaka iz "Pregrada"

Facebook