Prethodni članak
Sljedeći članak

Divlja odlagališta otpada – ozbiljan problem koji ugrožava zdravlje ljudi i prirode

Održimo našu Krapinu čistom

Hrvatska se desetljećima bori s problemom divljih odlagališta otpada. Njihov je točan broj nemoguće odrediti, a nastaju zbog neodgovornog ponašanja i nedovoljno izgrađene ekološke svijesti pojedinaca.

Postavlja se pitanje čime je čovjek potaknut da svjesno u prirodu, najčešće šume, jarke ili negdje uz cestu, odlaže otpad, dok su mu s druge strane, na svakom koraku, dostupni razni načini za adekvatno i odgovorno postupanje s istim. Od spremnika u domaćinstvima, zelenih otoka i reciklažnih dvorišta. 

Na divljim odlagalištima najčešće nailazimo na glomazni i građevinski otpad, čiji su veći dio uglavnom sporo razgradivi predmeti složenog, često i opasnog sastava koji imaju snažan i dugotrajan negativan učinak na okoliš.

Brigu o okolišu u Krapini i okolici vodi komunalno poduzeće KRAKOM d.o.o., no bez doprinosa svakog pojedinca bitka je to kojoj je u samom startu predviđen konačan ishod.

Sve veće količine unaprijed selektiranog otpada, poput papira, plastike i stakla, korisnici KRAKOM-ovih usluga odlagati mogu u reciklažnom dvorištu, smještenom u gospodarskoj zoni Krapina - Nova - Zapad u Krapini, na adresi Bobovje 52F. Također, jednom godišnje imaju pravo odlaganja 2 kubična metra glomaznog otpada u kontejnere postavljene prema rasporedu pružatelja usluge.

 

Nažalost i zeleni otoci su često divlja odlagališta

 

Promijenimo loše navike

 

Unatoč tome što su nam danas dostupne brojne mogućnosti za jednostavno i lako odgovorno zbrinjavanje otpada, brojni pojedinci svojim postupcima narušavaju kvalitetu našeg okoliša i zdravlja, odbacujući otpad bilo kamo u prirodu. Svi znamo koliko je godina potrebno kako bi se razgradila jedna plastična vrećica, a jednako tako poznati su i podaci štetnosti taloženja takvih stvari u prirodu i negativnog utjecanja na nju. Sve to negativno utječe na hranu koju jedemo, vodu koju pijemo, a samim time na zdravlje nas i naše djece, a dugoročno gledano i na generacije koje tek dolaze.

Neka upravo to bude alarm u glavama svih nas, a prije svega onih koji smatraju da nije prevelika šteta otpad odbaciti uz prvi jarak koji im se nađe na putu !

 

Stoga promijenimo već danas svoje navike i s otpadom postupajmo maksimalno odgovorno, jer svatko od nas, ponaosob, može doprinijeti smanjenju količine otpada, ali i očuvanju našeg okoliša čistim i zdravim.

 

Projekt "Izobrazno - informativne aktivnosti o gospodarenju otpadom Grada Krapine“ financiran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

 

 

Još članaka iz "Sponzorirani članci"

Facebook