Prethodni članak
Sljedeći članak

Je li semafor zaista skuplji od dječjeg života?

Škola jest mjesto gdje bi djeca trebala steći znanja potrebna za daljnji život, ali i mjesto gdje bi trebala vladati sloga, prijateljstvo i odgojna atmosfera. Svima je, kako profesorima, tako i roditeljima, na prvom mjestu sigurnost djece te njihov nesmetan i pravilan razvoj.No sigurnost djece u blizini jedne zagorske područne škole opasno je ugrožena.


Škola jest mjesto gdje bi djeca trebala steći znanja potrebna za daljnji život, ali i mjesto gdje bi trebala vladati sloga, prijateljstvo i odgojna atmosfera. Svima je, kako profesorima, tako i roditeljima, na prvom mjestu sigurnost djece te njihov nesmetan i pravilan razvoj.No sigurnost djece u blizini jedne zagorske područne škole opasno je ugrožena. Riječ je o područnoj školi Mirkovec u Općini Sveti Križ Začretje koje se već duže vrijeme bori s institucijama kako bi svojim učenicima osigurala siguran put do škole.

Djevojčica dvaput nastradala

Naime, ispred Područne škole Mirkovec prolazi državna cesta D1. Otkada je stara zagorska magistrala postala dio autoceste Zagreb-Macelj, cesta kroz Mirkovec i Brezovu vrlo je prometna. Gust promet i nesavjesni vozači koji brzinu svojeg kretanja ne prilagođavaju ni cesti ni školi koja je u blizini stvorili su mnogobrojne probleme. I sami smo se uvjerili u to kakav je promet pred školom. Kamioni, šleperi, kombi vozila i osobni automobili jure ne pridajući važnost činjenici da je ograničenje 60km/h.

Vozila se, također, ne zaustavljaju na pješačkom prijelazu što je dosada prouzročilo nekoliko nesreća u kojima, pukom srećom, nijedno dijete nije poginulo.  Ravnatelj škole Božidar Kučko rekao je da je Općina Sveti Križ Začretje na zamolbu škole 19.rujna 2011. godine uputila zahtjev Hrvatskim cestama za rješavanje problema intenzivnog prometa ispred škole. Hrvatske ceste, kaže ravnatelj, nisu odgovorile.

 -Već 3. studenog 2011. automobil je naletio na našu učenicu Lorenu Družinec, a posljedice su bile potres mozga, brojne ozljede i dakako velik šok. - naglašava Božidar Kučko. Ista je učenica u prvom razredu doživjela mnogo težu nesreću. Tada je Lorena, nakon naleta nesavjesnog vozača, imala slomljenu bedrenu kost, boravila je više tjedana u bolnici i na rehabilitaciji.

- Ponovno smo 8. studenog 2011. godine uputili zahtjev Hrvatskim cestama za postavljanje semafora koji bi regulirao promet i spriječio da se dogodi veća tragedija . Tražimo ili mjerač brzine koji bi eventualno osvijestio vozače da uspore ili onakav semafor kakav postoji kod Područne škole Donja Šemnica koji, kada vozač prebrzo vozi, odmah pali crveno svjetlo u znak zaustavljanja.  O svojim smo zahtjevima, dakle, obavijestili Općinu, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i  Upravni odjel za promet i komunalnu infrastrukturu Krapinsko-zagorske županije. -  priča ravnatelj. 

Dodaje da je odgovor stigao jedino od Upravnog odjela za promet naše županije. Rečeno im je da Hrvatske ceste imaju u planu rješavanje takvih i sličnih problema, no da bi njihova područna škola na red došla tek u drugoj polovici 2012.godine. Do tada, pitaju se svi djelatnici škole i roditelji, tko će jamčiti za sigurnost djece.

Spremni na prosvjed

Predstavnica roditelja Marija Draganić obratila se i dječjoj pravobraniteljici Mili Jelavić koja se obratila Hrvatskih cestama, no odgovora nema. - Kap je prelila čašu. Ne možemo mirno sjediti , skrštenih ruku i čekati da se dogodi tragedija. Ponovno smo ovih dana kontaktirali Hrvatske ceste, a isti smo dopis poslali Upravnom odjelu za promet i komunalnu infrastrukturu naše županije, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta tj. izravno na ruke ministru Željku Jovanoviću te Ministarstvu pomorstva, prometa  i infrastruktura tj. izravno na ruke ministru Zlatku Komadini. - dodaje Božidar Kučko.

Ako se Hrvatske ceste ne očituju u roku od 7 dana, krajem ovog tjedna zaposlenici škole i roditelji prosvjedom će zatvoriti cestu jer, kažu, možda je to jedini način da netko osluhne njihov problem. 

-Tražimo od Hrvatskih cesta da nam obećaju da će u razumnom roku, od nekoliko tjedana, riješiti naš problem. Ujutro kada djeca dolaze na nastavu, roditelji ih u strahu prate sve do škole jer se boje da se nešto loše ne dogodi. Najžalosnije je to što djeca nastradaju na 'zebri', dakle na pješačkom prijelazu. Ne znam koliko košta jedan semafor, ali ne može i ne smije biti skuplji od dječjeg života. - kaže ogorčeni ravnatelj. 

Dodaje kako su sve dopise slali za vrijeme trajanja mandata bivše vlasti koja nije imala sluha za njihove probleme, pa se nadaju da će im nova vlast ipak izaći u susret i pomoći.  Škola je poduzela mjere kojima bi se povećala sigurnost djece, pa su tako zbog preglednosti podrezali živicu ispred škole, postavili rampu pri ulazu na parkiralište, postavili 'labirint' od cijevi za izlazak učenika na prometnicu kako bi skrenuli pažnju vozača na djecu, a organizirali su i dežurstva učitelja.

- Ako naša država može dati milijune kuna za farbanje tunela, ako možemo napraviti odmorišta uz autocestu koja nisu bila u projektu, onda je žalosno da ne može izdvojiti 20 do 30 tisuća kuna za semafor. - zaključuje ravnatelj.

Nastradala učenica Lorena posvjedočila nam je da se automobili jure te da se ne zaustavljaju kada djeca stupaju na pješački prijelaz. Svim je vozačima uputila poruku da paze kako voze, ne samo kod njene škole, nego i kod svih škola da ne bi neko dijete iz vozačevog neopreza nastradalo.

Djelatnici škole ogorčeni su, jer kažu, vjerojatno se treba dogoditi nesreća s fatalnim i tragičnim posljedicama da bi netko reagirao. Odlučni su u namjeri da svoje zahtjeve i ostvare, pa makar morali i fizički prepriječiti put na cesti ispred Područne škole Mirkovec.

Još članaka iz "Sv. Križ Začretje"

Facebook