Prethodni članak
Sljedeći članak

Mali Začretjanci još su prije 10 godina digli bunu kako bi sačuvali svoj zavičajni govor

Očeme Kaj vrnuti nazaj - moto je malih Zagoraca iz Sv. Križa Začretja čiji je projekt postao i dio školskog kurikuluma


'Se sikut kaj je čut', naziv je Večeri zavičajne poezije koju njeguju i održavaju učenici OŠ Sveti Križ Začretje, a na kojoj recitiraju i čitaju svoje i stihove kajkavskih pjesnika. Svi koji su na tim večerima bili, kažu, da te večeri imaju dušu. A, kako i ne bi kad djeca sve te stihove na kajkavskom čitaju iz dubine srca, vole i osjećaju kaj. – Ja volim kaj i mislim da bum uvijek govoril na kajkavskom jeziku. U mojoj obitelji ga svi govore – ispričao nam je Borna Šenjug. Od svojih baka kaj su naučile Marija Mladić, Karla Kos i Lea Jeršek, koje su se pohvalile da ga jako dobro govore na kajkavskom jeziku, što su prepoznale i njihove učiteljice.

Dječja revolucija

A da ovo nije samo dječji hir, pokazuje činjenica da ovaj projekt s nekim izmjenama traje cijelo desetljeće. U prilog tome ide i nedavno održana 10. Večer zavičajne poezije 'Se sikut kaj je čut' na kojoj djeca recitiraju svoje i stihove pjesnika na kajkavskom jeziku i na svom zavičajnom govoru. Sve je krenulo s malom dječjom revolucijom.

- Projekt su inicirali učenici osmih razreda 2009. godine kada su učiteljici povijesti Kseniji Mihelec napravili malu bunu. Željeli su učiti svoj začretjanski govor kaj ga ne bi pozabili i kaj ga se ne bi sramili. Tako su, potaknuti Nacionalnim programom odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo, osmislili projekt koji su pod nazivom 'Zavičajni govor' – izborni predmet pripremili i izuzetno uspješno prezentirali na državnoj smotri projekata.

Želju za njegovanjem i čuvanjem svog zavičajnog govora, svoje baštine, koja je osobni i kulturni identitet, potaknuli su učenici zahvaljujući kojima je uveden zavičajni govor kao izborni predmet u našoj školi, čime se škola diči od 2010. godine – ispričala je voditeljica projekta i pedagoginja u školi Nevenka Sinković.

Dio kurikuluma škole

Dvije školske godine taj je izborni predmet, zavičajni govor, bio dio školskog kurikuluma, a program je pisala i djecu poučavala učiteljica hrvatskog jezika Marija Smolić. Upravo te 2010. učiteljica povijesti Ksenija Mihelec i pedagoginja Nevenka Sinković pripremile su učenike ponovno za smotru projekata iz demokratskog građanstva koji su govorili su o izbornom programu zavičajnog govora, a projekt se zvao ''Očeme kaj vrnuti nazaj'.

Iste su godine pedagoginja i učiteljica Smolić osmislile i 1. Večer zavičajne poezije na kojoj su učenici škole i bivši učenici, već odrasli ljudi, sami recitirali svoje stihove pisane na kajkavskog jeziku, na svom zavičajnom govoru. Takva ideja večeri zavičajne poezije ostaje i postaje projekt koji je svake školske godine dio kurikuluma škole. Vode ga pedagoginja Nevenka Sinković i knjižničarka Kristina Varžić, koja ističe da su njihovi zadovoljni osmjesi i ponos na kraju svake održane Večeri zavičajne poezije najveća nagrada koju mogu dobiti. Večeri se održavaju se u Muzeji Žitnica, svaka je večer tematska, od ljubavne poezije do zagorskih običaja, a o pravilnim naglascima i svetokriškom govoru brine Štefanija Roškar.

Još članaka iz "Sv. Križ Začretje"

Facebook