Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Na OPG-u Šćuric dodijeljeni ugovori zagorskim proizvođačima purana, ukupno 772 tisuće kuna za 8040 purića

I dalje ćemo poticati uzgoj zagorskog purana, jer je riječ o proizvodu koji ima europsku oznaku, izuzetno je kvalitetan i tražen na tržištu i treba ga vratiti na zagorske brege, istaknuo je župan Kolar


Na OPG - u Šćuric u Švaljkovcu danas je održana dodjela ugovora korisnicima koji su stekli pravo na potpore Krapinsko – zagorske županije za povećanje uzgoja zagorskog purana. Potporu je primilo 37  korisnika, u ukupnom iznosu od 772.023 tisuće kuna, za  novoizvaljanih 8040 purića. Potpore su iznosile od 10 tisuća do maksimalno 50 tisuća kuna.

Jedan od onih koji je ostvario maksimalnu potporu u iznosu od 50 tisuća kuna je i OPG Šćuric.   - Dobili smo iznos od 50 tisuća kuna za 1000 purića. Inače na godinu uzgojimo od 2.500 do 3000 komada. Imamo izgrađenu klaonicu za vlastite potrebe, posjedujemo certifikat koji jamči da proizvodimo pravi autohtoni proizvod. Sve uspijemo prodati, kako na kućnom pragu tako i u trgovinama i po restoranima – izjavio je Stjepan Šćurić, član OPG-a i pokretač samog gospodarstva, koji smatra da je ova potpora jako dobra stvar za proizvođače i da će polučiti rezultate.

Jedan od velikih proizvođača zagorskog purana je i Boris Vrhovski koji je također ostvario potporu Krapinsko – zagorske županije. – Ovo je treća godina kako ulazimo u projekt potpore za uzgoj zagorskog purana i točno se u ove zadnje tri godine vidi značajan razvoj i kako je ova potpora izrazito bitna. Stoga se zahvaljujemo Županiji što nas prati i olakšava proizvodnju – rekao je Vrhovski koji je također ostvario maksimalni iznos potpore.

Valentina Galic iz Mihovljana tek će se okušati u uzgoju zagorskog purana.  – Ostvarila sam potporu od 15 tisuća za 150 komada purića. Momentalno sam na porodiljnom, pa ću se usput i time baviti malo. Prostora za njihovo držanje imamo, kao i prostora za ispašu, zemlje… Samo treba hraniti ih i brinuti o njima. Ukoliko se pokaže isplativim, nastavila bi se baviti time. Svaki početak je težak, to znam, ali volje ima – rekla je mlada OPG-ovka Galic.

-I dalje ćemo poticati uzgoj zagorskog purana, jer je riječ o proizvodu koji ima europsku oznaku, izuzetno je kvalitetan i tražen na tržištu i treba ga vratiti na zagorske brege. Ovo je treća godina kako Krapinsko – zagorska županija provodi ovu mjeru kojom potičemo proizvodnju. S istom mjerom nastavit ćemo i iduće godine, nakon čega će se podvući crta, napraviti i analiza i vidjeti treba li što mijenjati – rekao  je krapinsko – zagorski župan Željko Kolar te naglasio kako je  potrebno i  dalje povećavati proizvodnju kako bi taj proizvod mogli plasirati na europsko tržište. Dodao je i da mu je žao što zadruga nije saživjela, ali i da će razgovarati s OPG-ovima kako bi se ponovno pokušala aktivirati zadruga s kojom bi se onda lakše moglo plasirati na tržište.

 Tihomir Zglavnik iz Hrvatskog veterinarskog instituta, Centra za peradarstvo sa Županijom surađuje od 2017.kada su se pojavile određene bolesti i kada su spriječene značajne štete.  -  Ova izvorna autohtona pasmina na ovim prostorima obitava od 1532. godine. Nisam zadovoljan njihovom proizvodnjom, jer je bioproizvodnja u Hrvatskoj zastupljena svega 2 posto dok je prosjek EU 15 posto, a u razvijenijim zemljama poput Njemačke ta proizvodnja iznosi 30 posto. Ovakvi proizvodi su izrazito traženi u turističkom sektoru i postižu itekako visoku cijenu  - komentirao je Zglavnik.

Zamjenik župana za gospodarstvo Anđelko Ferek  - Jambrek u uvodnom dijelu, rekao je kako je pristiglo 46 zahtjeva, od čega ih 7 nije prošlo administrativnu provjeru, jedan korisnik je sam odustao, a svi koji su zadovoljili administrativne provjere dobili su sredstva. – S ovom mjerom koju smo započeli 2016. obuhvatili smo 91 korisnika što je ukupno 1.964.000 bespovratnih sredstava za uzgoj zagorskog purana.

Podsjetimo, zagorski puran dobio je Oznaku zemljopisnog podrijetla na EU razini ZOZP  „Zagorski puran“ 14. lipnja 2016. godine. Radi se o autohtonom zagorskom proizvodu starosti od 6 do 8 mjeseci, koji je uzgojen slobodnom ispašom na otvorenom zemljopisno definiranom području Hrvatskog zagorja prema objavljenoj specifikaciji. Proizvodi pod oznakom “Zagorski puran” moraju biti uzgojeni isključivo na području Hrvatskog zagorja, koje obuhvaća cijelo područje Krapinsko – zagorske županije, cijelo područje Varaždinske županije te rubne dijelove Zagrebačke županije koji graniče s Krapinsko – zagorskom i Varaždinskom županijom.

Još članaka iz "Sv. Križ Začretje"

Facebook