Prethodni članak
Sljedeći članak

INTERSLAST 2022.: Tuheljske Toplice danas su najslađe mjesto u cijeloj zemlji!

Tuheljske Toplice domaćin su 11. internacionalnog kongresa slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva, a zemlja partner je Italija


Danas se u Tuheljskim Toplicama, u hotel Well, održava 11. internacionalni kongres slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva „Interslast“. Zemlja partner je Italija, a partnerstvo je osigurano u suradnji s uredom agencije ICE; Talijanskog instituta za vanjsku trgovinu u Zagrebu - Odjel Veleposlanstva Italije za promidžbu gospodarsko-trgovinske razmjene.

I ove godine hrvatski pokrovitelj Interslasta je Krapinsko – zagorska županija, Turistička zajednica Krapinsko-zagorske županije i Obrtnička komora Krapinsko – Zagorske županije. Stručni pokrovitelj je HKS, Hrvatski kuharski savez i Savez slastičara Hrvatske. Glavni sponzori su „Podravka“ d.d., „Dukat“ d.d., MIP Mlin pekare Sisak d.o.o. i Unigrà S.r.l. Italija i njezina tvrtka Master Martini.

Manifestaciju je otvorio krapinsko – zagorski župan Željko Kolar.

- Za nas je veliko zadovoljstvo i prestiž što se jedna ovakva kulinarska manifestacija na takvoj razini i s toliko sudionika organizira kod nas. Nalazite se u najboljoj kontinentalnoj turističkoj destinaciji u RH, u najboljim kontinentalnom hotelu, dolazite u regiju koja ima jedina u Europi zaštićen kompletan meni, zagorsku pruricu, mlince, štrukle i bagremov med. Sada radimo, na zaštiti autohtonih sorata vina s područja Krapinsko – zagorske županije kako bi zaokružili kompletnu ponudu koju nudimo našim turistima. Upravo gradimo Centar kompetentnosti i izvrsnosti u ugostiteljstvu i turizmu u Zaboku vrijednosti oko 20 milijuna eura koji će biti regionalni centar za 6 županija i Grad Zagreb. Imamo preko 30 partnera i želimo stvoriti vrhunski kadar za objekte visoke kategorije – rekao je župan te dodao da je imati Italiju za zemlju parnera izuzetna stvar. - Ljudi sjajne kreativnosti, vrhunski majstori, osim samog znanja znaju sa svojom kreacijom probuditi maštu, a to je bitno zbog vizualizacije i brendiranja samih proizvoda. Sigurno ćemo svi zajedno uživati u slasticama i imati priliku puno naučiti – zaključio je Kolar.


Interslast je posijetio, između ostalih, talijanski veleposlanik u Hrvatskoj, NJ/E Pierfrancesco Sacco. - Bio sam u Krapini prije godinu dana, obećao sam da ću se vratiti, a ovo je jedna od najljepših prigoda. Trenutno smo u iznimno bogatoj fazi što se tiče kontakata i prijateljstava između Hrvatske i Italije, njegujemo dobre i bogate odnose. Ovo je kao šećer na kraju, kao šlag na torti. Interslast je prigoda da dođe do izražaja hrvatska i talijanska izvrsnost u ovom sektoru slastičarstva i sladoledarstva. I nama Talijanima i vama Hrvatima zajedničko je da cijenimo ono što je tipično i karakteristično za određeno područje, ne gubimo se u generalizacijama – rekao je Sacco.


-Ovdje smo prvenstveno zato da bismo promovirali tzv, bijelu umjetnost, umjetnost slastičarstva. Danas je ovdje s nama šest talijanskih tvrtki. Tim koji pobijedi u današnjem natjecanju je isto dobro došao na sajam u Riminiju, tu smo na raspolaganju za sve hrvatske tvrtke s našim znanjem, proizvodima i nadamo se izvrsnoj suradnji – rekla je Sandra di Carlo, direktorica Talijanskog instutituta za vanjsku trgovinu.


Stjepan Odobašić, u ime organizatora, rekao je da je prezadovoljan, jer je prijavljeno oko 270 sudionika, 62 natjecateljske natjecateljske ekipe seniora te 53 srednjih škola. - Lepe ti je Zagorje zelene, lepe ti je Zagorje slatko! Danas smo najslađe mjesto u cijeloj zemlji – rekao je Odobašić, dodavši da su počašćeni što je zemlja partner Italija, koja je najjača zemlja u slastičarstvu.

Damir Crleni u ime Hrvatskog kuharskog saveza dodao je da ga veseli što udruge pridonose očuvanju tradicije slastičarstva i gatsronomije Hrvatske, kao i da su na Interslastu mladi učenici, da mogu čuvati tu tradiciju.
Program se sastoji od predavanja eminentnih slastičarskih stručnjaka, stručnih radionica (work shops), natjecanja slastičara juniora s područja Alpe Adria i zemalja ex YU, natjecanja slastičara seniora i hobby slastičara, a posebno mjesto zauzima prezentacija izvornih hrvatskih proizvoda na posebnim promo-štandovima.

Za natjecanje seniora prijavilo se 70 ekipa iz cijele Hrvatske, a za natjecanje učenika srednjih slastičarskih, prehrambenih, pekarskih i poljoprivrednih škola Hrvatske i Slovenije prijavljeno je 50 ekipa. Sudjeluje i eminentni slastičar svjetskog glasa Federico Anzellotti, peti slastičar svijeta, predsjednika udruženja PASTRY & CULTURE ITALIAN STYLE ETS koji će održati 2 radionice i pokazati kako se rade najmodernije torte i kolači u svijetu! Uz talijanskog majstora slastičarstva radionice će imati Japan, Australija, Italija, Izrael, Hrvatska i Slovenija.

Ove godine uz Anzellottija Interslastu su se odazvale slastičarke Maki Nagayoshi iz Japana (Sapporo), Snjezana Bošnjak iz Australije (država Victoria), a znakovito je sudjelovanje Sarkisa Yacoubiana, predsjednika Taste of peace iz Izraela (Tel Aviv). To je svjetska organizacija Kuhari bez granica koja okuplja kuhare i slastičare bez obzira na nacionalnost vjeru i boju kože. U prezentacijama izvornih hrvatskih kolača sudjeluje 11 Udruga i Društava žena iz 5 hrvatskih županija.

Ove godine će po prvi puta široj javnosti biti predstavljena svatovska pogača koju priprema Božica Lacković iz Oroslavja te stubička težačka pogača autorice Mirice Sinković iz Donje Stubice. Štefica Filipaj iz Krapinskih Toplica priprema prezentaciju zagorske pogače. Uz to, premijerno će biti predstavljena novigradska pogača, izuzetne izvorne pogače autorice Ane Trnski članice Udruge žena Novigrada Podravskog. Tu je i nezaobilazna i sudionicima Interslasta već poznata pogača z oreji koju će predstaviti Mirjana Mišulin predsjednica Udruge žena Grada Đurđevca.


Ove će godine biti i posebno ocjenjivanje hrvatskih pogača, ali je žiri biti sastavljen od inozemnih slastičara. Premijeru na Interslastu imaju podravske kremšnite koje radi Draženka Mihoković iz podravskog mjesta Delovi, ujedno predsjednica Udruge žena Delova. Ona će predstaviti publici kašnjake, tipične i stare kolače sjeverozapadne Hrvatske, ali udomaćene u Podravini koji kreću zaštitu po zemljopisnoj izvornosti. Sudionici će moći kušati bregofsku pitu koja je već zaštićena u Hrvatskoj, a predstavit će je Udruga žena iz Koprivničkih Bregi, zatim izvrsnu podravsku (virovsku) mazanicu koju će predstaviti Društvo žena Virje (zaštićena je na razini Hrvatske), sudionici će po prvi puta konzumirati vrbovečku peru koju predstavljaju Vrbovčani, te izuzetnu slasticu vidovečki gibanik koji će pripremiti Ivanka Lonjak predsjednica Udruge žena Vidovca. Interslast ove godine nudi pravu reviju izvornih, hrvatskih kolača. Ovaj kongres je postao nezaobilazan događaj u preferiranju hrvatske i svjetske slastičarske baštine. To je susret struke i entuzijazma kojeg pri spravljanju slastica ne nedostaje. Budući da će u programu biti predavanje o licitarima i medičarima organizator je pozvao obrt Zozolly vlasnice Vlaste Hubicki iz Marije Bistrice koji će prezentirati svoje proizvode. Posebno je zanimljiva izložba slastičarskih starih alata, strojeva, knjiga, brošura i starih slastičarskih receptura starijih više od 100 godina s kojima se ponosi kolekcionar Zlatko Puntijar.

Vesna Antolek, predsjednica Udruge žena Gorično srce iz Koprivničko – križevačke županije, rekla nam je da se predstavljaju sa štruklim sa sirom i koprivom te sirom i tikvom i makom. – Tu su i oblatne, rolade, mađarica, medenjaci, bronhi kocke, rolada s jabukama, breskvice, limune, trešnjice, sve pomalo. Prijavile smo se na takmičarski dio, no važno je sudjelovati – rekla je Antolek.

Božica Lacković iz Oroslavja sudjeluje duži niz godina. – Došla sam se natjecati, ali i da vidim što drugi rade, da nešto naučim i predstavljam Županiju kao babica s babičinih kolača. Imam danas makovnjaču od pirovog brašna, roladu od heljdinog brašna, pogače, za koje su jako zaniteresirani, pa ćemo vidjeti. Konkurencija je prevelika – kaže Lacković.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Tuhelj"

Facebook