Ivanjski krijes na Žlendrovom bregu
Krijes visiok 16 metara
Uz Blagdan Svetog Ivana Krstiteljaj, Etno udruga "Kolovrat", Tuhelj, u suton minulog petka priredila je tradicionalno paljenje Ivanjeg krijesa na Žlendrovom bregu u tuheljskoj Pristavi, u nazočnosti oko 400 sudionika.
Nazočne je srdačno pozdravio Ruda Žlender, predsjednik "Kolovrata", jedne od najaktivije etno-udruga u Hrvatskom zagorju, ističući da je ovaj krijes visiok 16 metara.
- Ovih dana složili su ga marljivi članovi tuheljske udruge. Izrađen je od 50 kubičnih metara cjepanica, složenih u usku piramidu, u čemu godinama nemamo sebi ravna u ovim visinama. U program slavlja uključilo se 40 kuburaša iz četiiri udruge. Paljenje krijesa bit će tačno u 22. sata, a potpalit će ga Igor Hercigonja, za kojeg u šali kažemo da je "tuheljski piroman". Do tog vremena goste ćemo poslužiiti besplatnim grahom, kojeg je odlično pripremio naš stalni lovački huhar Branko Iilić, a za opće raspoloženje zaduženi su svirači klape Back Band (B.B.).
Uz ukusan grah, popraćen pićima, raspoloženje se uzburkalo grmljavinom kubura.
Slavlju je bio nazočan i načelnik općine Tuhelj, Mladen Hercigonja, koji se također obratio veselim sudionicima:
- Nakon dvije godine pauze zbog epidemije corona virusa posebno me veseli činjenica da je danas ovdje na Žlendrovom bregu Etno udruga okupila veliki broj ljudi. To pokazuje da su ljudi u ova teška i neizvijesna vremena željni društvenih događanja i zabave.
Ovako veliki broj okupljenih govori nam i to da naši mještani cijene svoje tradicionalne običaje i drže do svoje tradicije.
Čestitam Etno udruzi Kolovrat svim njenim članicama i članovima na sjajnoj organizaciji ove manifestacije ,hvala im na trudu i radu te na promociji naše Općine, želim im uspješan rad i još puno takvih sjajnih manifestacija - zaključio je Hercigonja.
Približavala su se 22 sata. Nastalo je Komešanje. Grmile su kubure, a potom su mnogi pripremili mobitele za slikanje. Prasnule su prve iskre i to je bi znak da počinje lov za plamenovima. Najviše je bilo uzbuđenja kada se plamen dokopao vrha, a krijes polako gubio ravnotežu, plamenovi su buktali u raznim grotesknim figurama, a oko 23. sata sve se urušilo, tinjalo i polako gasilo. Najžalosniji su bili čopori djece koja će ovaj doživljaj godinama pamtiti.
Ivan Krstitelj jako je poštovan u kršćanskom svijetu. U srednjem vijeku, njegov blagdan zvali su "Ljetni Božić". U čast Svetog Ivana Krstitelja, podignute su mnoge crkve, počevši od Lateranske Bazilike u Rimu, papinska katedrala. U rimsko katoličkoj crkvi, njegovo se ime slavi kao svetkovina 24. lipnja. bio je propovjednik, kršćanski svetac, pustinjak i mučenik, prethodnik Isusov. Čašćenj njegova groba u Sebasti, nedaleko od današnjeg Nablusa u Palestini. Potom je jedna od najvećih kršćanskih bazilika u Damasku. Danas je u njoj džamija, a posjetio ju je Ivan Pavao II. Mučeništvo, nekad nazvano i Glavosjek sv. Ivana krstitelja, kao spomen dan 29, kolovoza. Zaštitnik je pjevača, glazbenika, krojača, kožara, krznara, brusača, vunara, remenara, gostioničara, nožara, brusača, zatvorenika osuđenih na smrt, uzgajivača ptica, oboljelih od epilepsije, krštenika koji je Isusa krstio u vodi Jordana.