Prethodni članak
Sljedeći članak

Održan okrugli stol "Kriza i ravnopravnost"

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, uz potporu Povjerenstva za ravnopravnost spolova KZŽ i Socijaldemokratskog foruma žena KZŽ, FM SDP-a Tuhelj organizirao je 2. ožujka 2012. godine u Tuhlju okrugli stol na temu Kriza i ravnopravnost.


O povijesti borbe žena za ravnopravnost na radnim mjestima, uvjetima rada i plaćenosti (potplaćenosti), položaju žene na poslu danas te poziciji žene u zapošljavanju u uvjetima krize danas govorile su: Sonja Borovčak, zamjenica župana KZŽ, Tajana Broz, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova KZŽ i Sandra Mičin, potpredsjednica SDFŽ KZŽ.

Sandra Mičin govorila je o dugoj povijesti borbi za ženska prava, kao što su borba za pravo glasa i zahtjevi protiv diskriminacije pri zapošljavanju te podsjetila kako je i danas, u 21. stoljeću  pitanje ravnopravnosti žena i muškaraca  još uvijek aktualno.

"Nezaposlenost je danas  u porastu, bez obzira na spol. Danas je u našoj županiji oko 8000 nezaposlenih od čega je 46% žena. Zabrinjavajuće je što su velikom broju obitelji oba roditelja nezaposlena pa je materijalna situacija obitelji vrlo loša. Zapošljavanje u uvjetima krize je vrlo teško. Pri traženju zaposlenja žene nailaze na probleme kod poslodavaca koji nerado zapošljavaju mlade (23% nezaposlenih žena je u dobi do 24 godine) i bez radnog iskustva. '' ,  ustvrdila  je zamjenica župana.

S time se složila i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova KZŽ Tajana Broz istaknuvši kako poslodavci danas ne žele zaposliti žene u fertilnoj dobi ili one koje imaju malo dijete jer je logično da će povremeno izostati s posla zbog brige oko djece. ''Danas je nažalost odluka o broju djece u obitelji često povezana sa sektorom u kojem su zaposleni.'' , rekla je Broz.

U raspravi je istaknuto da se često hvale poslodavci, a njihov odnos prema radnicima je loš. Uvjeti rada postaju svakog dana sve teži - radno vrijeme duže, plaće niske, stanke za odmor tijekom dana i tjedna nedostatne.  U današnjem društvu za isti posao žene su manje plaćene, teže se profiliraju na bolje plaćena radna mjesta, izvrgnutije su mobingu te ih se teže zapošljava, a lakše otpušta, bez obzira na njihove talente, sposobnosti i stručnost.

Još članaka iz "Tuhelj"

Facebook