Prethodni članak
Sljedeći članak

Pilot projekt 'Sustav za identifikaciju zemljišnih čestica ' pred završetkom

dipl. ing. agronomije Zdravko Tušek

Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja i zagrebačka tvrtka Geof


dipl. ing. agronomije Zdravko Tušek

Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja i zagrebačka tvrtka Geofoto rade zajednički na projektu uspostave 'Sustava za identifikaciju zemljišnih čestica' u Hrvatskoj.

Ugovor, vrijedan 30 milijuna kuna, istječe krajem 2010. godine. Sustav Land Parcel Identification System, skraćeno LPIS, registar je zemljišnih resursa svih poljoprivrednika u Hrvatskoj, kojem je cilj omogućiti transparentnu dodjelu subvencija i poticaja iz fondova Europske Unije. Uspostavom LPIS-a postojeća alfanumerička baza podataka katastara zamijenit će se prostornim podacima baziranim na kartografskim podlogama i korištenju geoinformacijske tehnologije.

Imaju ga svi u EU

LPIS imaju sve zemlje čalnice EU i njegova je uspostava preduvjet potpunog usklađivanja pravne stečevine Hrvatske zajedničkom poljoprivrednom politikom EU. Geofoto priprema inicijalne LPIS podatke s vektoriziranim fizičkim granicama poljoprivrednih zemljišta, izrađuje digitalne ortofoto karte za cijelu Hrvatsku i osigurava kontrolu kvalitete kako bi Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja imalo vjerodostojne ažurirane podatke o trenutnom statusu na projektu. Riječ je o avionskim fotografijama kojima su geodetskim postupcima rektifikacije uklonjene deformacije i prevedene u mjerni ortogonalni oblik. Ova rektifikacija kao osnovni kriterij koristi Digitalni visinski model (DVM) na osnovi kojega se izračunavaju prostorne korekcije osnovnih elemenata digitalne fotografije (pixela) koje se preslagaju unutar slikovne matrice uzimajući u obzir izračunate korekcije za svaki pixel.

Ovaj Ortofoto plan je najbrži i najažurniji dosad, jer je vrijeme od prikupljanja prostornih informacija (avio snimanja) do izrade gotovih planova veoma kratko i financijski jeftinije.

Ministarstvo se odlučilo pilot projekte obaviti na tri destinacije - u Našicama (Osječko-baranjska), u Filip-Jakovu (Zadarsko-kninska) i Tuhlju (Krapinsko-zagorska županija). Radovi koji su počeli prije godinu dana, nastavljeni su u ožujku i završit će u rujnu. Ukupno će u pilot projekt uključeno oko 200 poljoprivrednih gazdinstava, od toga u općini Tuhelj 20.

Nova radna mjesta

Zdravko Tušek, dipl. ing. agronomije, načelnik Agencije za plaćanja u poljoprivredi spomenutog Ministarstva kaže: 'Cilj ove faze projekta je da se simulira postupak podnošenja zahtjeva za potpore temeljeni na podacima koji su po ovom projektu ustanovljeni prošle godine. Dosadašnji referentni sustav za potpore u poljoprivredi bazirao se na katastarskim česticama, što u dosta slučajeva nije prikazivalo stvarno stanje korištenja poljoprivrednog zemljišta. Novi sustav omogućava brz i precizan uvid u stvarno stanje: gdje su i čije su parcele, koje kulture su na njima posijane ili zasađene. Svoje parcele mogu vidjeti i vlasnici sami preko računala iz izvora.'

Kaže da je sustav dosta dobro prihvaćen jer im omogućava dobar uvid u stanje i lakši način podnošenja zahtjeva za potpore. Nakon uspostave, cjelokupni sustav administracije i kontrole u Hrvatskoj bit će glavni alat za povećanje dodjele i korištenja EU potpora kao i potpora iz državnog proračuna. Sustav je zahtjevan. Podložan je reviziji Europske komisije, a Agencija za plaćanje koja će se njime služiti mora proći proces akreditacije.

- Zagorski poljoprivrednici koji su uključeni u pilot projekt ocijenili su ovu akciju vrlo pozitivnom, posebice jer su kroz pilot projekt prikazane mogućnosti ostvarenja dodatnih potpora za agro-okolišne mjere. Za ove površine s težim uvjetima gospodarenja (strme poljoprivredne površine) takav vid potpore je dobra alternativa ovom području, budući da se na ovakvim zemljištima ne može primjenjivati brza, masovna i visoko prinosna proizvodnja. Alternativa ovim poljoprivrednicima je da se uz potpore EU i države usmjere u proizvodnju pretežito voća i povrća za potrebe turizma, što bi ovdašnjim poljoprivrednicima podiglo životni standard, Zagorje održalo vitalnim, a otvaranjem novih radnih radnih mjesta zadržali bi osobito mlade da ostanu živjeti i raditi u svom rodnom kraju - istakao je Zdravko Tušek.

Puni učinak sustava osjetit će se onog dana kada Hrvatska postane punopravna članica Europske zajednice.

Još članaka iz "Tuhelj"

Facebook