Prethodni članak
Sljedeći članak

Voćarstvo nema budućnosti bez udruživanja i zajedničkog nastupa na tržištu

U Termama Tuhelj svečano je otvoreno dvodnevno 14. znanstveno-stručno savjetovanje hrvatskih voćara s međunarodnim sudjelovanjem 'Jačanje konkurentnosti hrvatskog voćarstva' na kojem su se okupili voćari iz cijele Hrvatske.


Danas je u Termama Tuhelj svečano otvoreno 14. znanstveno-stručno savjetovanje hrvatskih voćara s međunarodnim sudjelovanjem 'Jačanje konkurentnosti hrvatskog voćarstva' na kojem su se okupili voćari iz cijele Hrvatske. Organizatori su Hrvatska agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i Hrvatska voćarska zajednica (HVZ), a pokrovitelj  Ministarstvo poljoprivrede. Pozdravne riječi na dnodnevnom skupu uputili su Krunoslav Dugalić, ravnatelj Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i predsjednik Organizacijskog odbora savjetovanja, Branimir Markota, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice, načelnik općine Tuhelj Mladen Hercigonja, krapinsko – zagorski župan Željko Kolar, Zdravko Tušek, izaslanik ministrice poljoprivrede Marije Vučković i Marijana Petir, izaslanica predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, koja je savjetovanje i otvorila.

Krunoslav Dugalić, ravnatelj Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu istaknuo je kao glavnu zadaću jačanje konkurentnosti hrvatskog voćara. -  Naši voćari se moraju udruživati i ući u proizvođačke organizacije i zajednički nastupati na tržištu. Planiramo uvesti i sustav označavanja sljedivosti, odnosno uvesti oznaku voće hrvatskih  voćnjaka, jer hrvatski potrošači traže domaće, ali često puta to nije istaknuto na policama hrvatskih trgovačkih lanaca – rekao je Dugalić.

Boris Puškar, pomoćnik ravnatelja Agencije za hranu i poljoprivredu i jedan od izlagača istaknuo je da Hrvatska nema dovoljno voća za vlastite potrebe , a problem je i što se ne trži na organizirani način. Zabrinjavajuća je, rekao je, i tendencija pada proizvodnje jabuka, mandarina, kruška… kao temeljnih kultura. Osvrćući se na uvoz, istaknuo je, kako kao članica EU ne možemo nikome zabraniti da trži voće u Hrvatskoj, ali možemo urediti svoj sustav, prije svega udruživanjem i deklariranjem domaćeg hrvatskog voća.

Branimir Markota, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice naglasio je da unatoč povoljnim agrotehničkim mjerama za poljoprivrednu proizvodnju u Hrvatskoj se proizvede u prosjeku oko 180 tisuća tona voća godišnje i da puno više voća i povrća uvozimo.

Zdravko Tušek, izaslanik ministrice poljoprivrede  Marije Vučković rekao je kako unatrag nekoliko godina Ministarstvo poljoprivrede i prateće institucije rade na tome kako bi hrvatski voćari uistinu bili konkurentni te da je voćarima na raspolaganju čitav niz financijskih mjera poljoprivredne politike.

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar izjavio je kako je budućnost voćarske proizvodnje na području naše županije upravo ekološka proizvodnja pod kojom je oko 100 hektara i 20 hektara u prijelaznom razdoblju, i najviše je vezano upravo na voćarsku proizvodnju i bobičasto voće, čemu će se posebna pažnja posvetiti upravo u naredne tri godine. -Država bi trebala bolje iskoristiti brendiranje domaće proizvodnje i naše domače kvalitetne proizvode plasirati u Istru, Dalmaciju… jer je zapravo nevjerojatno da mi na tako veliki priljev turista uvozimo sve i svašta, umjesto da nudimo domaće i kvalitetno – rekao je Kolar.

Hrvatska agencije za poljoprivredu i hranu dodijelila je priznanje i povelju za poseban doprinos razvoju voćarstva. Priznanje za uzornog voćara primio je Nedeljko Trgovec iz Poznanovca, a povelju za poseban doprinos razvoju voćarstva u ime Općine Desinić za dugogodišnju manifestaciju Dani jabuka, načelnik Zvonko Škreblin.  - Izuzetno mi je drago što sam dobio ovo priznanje, što je još jedan dokaz da se ne mora biti ogroman proizvođač, ali ako se radi kvalitetno i ako se gleda u smjeru napretka i koristi tehnologija može se puno postići – rekao je Trgovec, koji se bavi uzgojem jabuka, krušaka i aronije.

Načelnik Zvonko Škreblin priznao je da je malo iznenađen, ali im je povelja podstrek da i dalje rade na njegovanju ove manifestacije i uzgoju starih sorata jabuka te se zahvalio Ministarstvu poljoprivrede, KZŽ, udrugama i općinskim djelatnicima koji ih podržavaju u održavanju ove manifestacije.

Još članaka iz "Tuhelj"

Facebook