Zanimljivo natjecanje u Tuhlju : Tko će najbolje ispeći piceka?!
Natjecanje se odvija u Termama Tuhelj, a u svakoj disciplini natječu se po 4 učenika
U Termama Tuhelj danas se održava regionalno natjecanje učenika ugostiteljsko – turističke struke. Učenici iz Bjelovara, Preloga, Varaždina i Zaboka natječu se u četiri različite discipline - kuhanju tradicijskog piceka, spremanju tradicijske slastice, treća disciplina je utrka konobara i posluživanje hrane i vina, a četvrta zdravstveni turizam povezanom sa Svjetskim danom turizma.
Branka Kralj, voditeljica projekta Regionalnog centra kompetentnosti u Zaboku, kaže da se regionalno natjecanje održava pod nazivom ‘Otkrij tradiciju’, a vezano uz projektne projektne aktivnosti na projektu RECEZA – Regionalni centar Zabok.
- Naši partneri su ocjenjivači, profesori s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, zatim ocjenjivači gospodarstvenici, kuhari, šefovi kuhinja i restorana iz Termi Tuhelj te iz Hotela Blue Sun u Mariji Bistrici. U svakoj disciplini natječu se po 4 učenika, ukupno ih je danas ovdje 16, kao i njihovi mentori. Natjecanje se odvija u kuhinji, slastičarnici, blagovaonici, utrka ispred recepcije, a u kongresnoj dvorani bit će otvoreno za gledatelje natjecanje u prezentaciji zdravstvenog turizma KZŽ odnosno regije – rekla je Branka Kralj.
Na natjecanju sudjeluje i Katedra za turizam zagrebačkog Ekonomskom fakulteta. profesor Oliver Kesar istaknuo je kako je ovakvo natjecanje izuzetno važno da bi se spoznali trendovi u turizmu te da bi mladi učenici stekli neke kompetencije da bi u budućnosti lakše stupili na tržište rada svojim znanjem i sposobnostima. – Ovakvo natjecanje podiže vrijednost obrazovanja i radne snage u turizmu – istaknuo je još.
Koliko su bitna ovakva natjecanja, rekla je i Danijela Vitez iz Hotela Kaj Marija Bistrica. – Prošla je školska godina zbog pandemije bila dosta izazovna i djeca su bila zakinuta za praktični dio nastave, pa je važno da su djeca ove školske godine krenuli s natjecanjima. vrlo je bitno da puno toga prođu i nauče za vrijeme kada će trebati krenuti raditi i imam vjeru da će se većina učenika kojih imamo na praksi, a imamo ih 20, nastaviti baviti ovim poslom, jer znamo da u Hrvatskoj fali kuhara i konobara i uslužnog osoblja u turizmu – rekla je Vitez.
Svim partnerima na projektu, srednjim školama iz Bjelovara, Preloga i Varaždina kao i Ekonomskom fakultetu, zahvalila je ravnateljica Srednje škole Zabok Draženka Jurec. Učenicima koji sudjeluju poručila je kako ovo natjecanje trebaju shvatiti kao ugodno druženje, ali sve što naprave i nauče služit će im dalje kao iskustvo. Rekla je i kako je u ponedjeljak veliki dan, jer započinje redovna nastava za sve učenike u sklopu prostora Regeneracije Zabok, kao i radovi na izgradnji Centra za kompetenciju. – Sretan, ali i žalostan dan. Žalostan jer počinje rušenje škole, svima nam se teško oprostiti od sedamdesetak godina tradicije tih zidova koji pričaju povijest. No, isto tako smo veseli jer počinje izgradnja – rekla je Jurec.
Zamjenica župana Jasna Petek otvorila je natjecanje, poželjevši svima dobordošlicu. - Kao osnivači uzbuđeni smo jer počinjemo s radovima na Regionalnom centru Zabok. Još važnije od građenja i infrastrukture je sve ono što nam nosi naš projekt Regionalnog centra kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu u Zaboku, je upravo dio soft aktivnosti, novi programi, kurikulumi, edukacija, podizanje stručnosti svih koji rade u SŠ Zabok. Cilj je da stvorimo centar u kojem će se ne samo obrazovati srednjoškolke i srednjoškolci u području ugostiteljstva i turizma, nego koji će biti rasadnik novih ideja, inovacija, pravaca u ugostiteljstvu i turizmu – rekla je Petek.
Valentina Žabčić, jedna od natjecateljica, učenica 4. razreda zabočke srednje škole, koja se natječe u disciplini utrka konobara i otvara vino a glavno jelo koje poslužuje, istaknula je da je bitno sudjelovanje u natjecanju i dobra volja.