Prethodni članak
Sljedeći članak

'Zdravstvene usluge na kvalitetnoj razini, na specijalizaciji 75 liječnika, a stipendiramo i studente medicine'

U Termama Tuhelj se održava prvi kongres zdravstvenih ustanova i prvi kongres medicinskih sestara Krapinsko - zagorske županije


U Termama Tuhelj se danas i sutra održava prvi kongres zdravstvenih ustanova Krapinsko - zagorske županije i prvi kongres medicinskih sestara Krapinsko - zagorske županije pod nazivom ''Suvremeni pristupi prevenciji bolesti, zbrinjavanju akutnih pacijenata i pružanju medicinske rehabilitacije''. Organizatori su Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, Klaster zdravstvenog turizma „Zagorje – zdravlje na dlanu“ i Krapinsko - zagorska županija.  Program Kongresa obuhvaća aktualne teme iz područja kojima se zdravstveni djelatnici i pacijenti svakodnevno susreću.

U Krapinsko - zagorskoj županiji, kao i cijeloj Republici Hrvatskoj još uvijek su najčešći uzrok smrti kardiovaskularne bolesti, stoga je i u početnim predavanjima kongresa poseban naglasak stavljen upravo na tu problematiku. Također su aktualne teme zbrinjavanja akutnih internističkih pacijenata, prvenstveno s insuficijencijom bubrežne funkcije, izazovi palijativne skrbi, uspostave i funkcioniranja sustava upravljanja kvalitetom u zdravstvenim ustanovama, multidisciplinarni pristup boli, važnost komunikacije u efikasnom pružanju zdravstvene zaštite.  S obzirom da je Krapinsko-zagorska županija jedna od rijetkih županija koja je osnivač čak dvije specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju, u kojima se rehabilitiraju pacijenti s područja cijele države, posebno su obrađene teme ortopedske i neurološke rehabilitacije. Jedna od specifičnosti je zasigurno i rehabilitacija pacijenata s kraniocerebralnim ozljedama, koji se u Republici Hrvatskoj rehabilitiraju jedino u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice. Paralelno s predavanjima održavaju se radionice iz raznih područja djelovanja zdravstvenih ustanova i djelatnika.

Kongres je otvorila zamjenica župana za društvene djelatnosti Jasna Petek.  - Jako smo ponosni što je inicijativa Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice potaknula i sve zdravstvene ustanove na području županije da se vrlo aktivno uključe u prvi kongres zdravstvenih ustanova Krapinsko – zagorske županije i prvi kongres medicinskih sestara KZŽ. Činjenica da je 65 autora i autorica pripremilo svoje radove, predavanje i radionice govori o tome da zaista imamo što reći, međusobno razmijeniti znanja i iskustva i pokazati kolika je razina zdravstvenih usluga i koliki potencijal leži u razvoju zdravstvenog turizma u našoj županiji – istaknula je Petek.  Rekla je kako u našoj županiji u području zdravstva radi oko 2700 ljudi; 450 liječnika i liječnica, 1100 medicinskih sestara i ostalog zdravstvenog i nezdravstvenog osoblja. Sve su to, naglasila je, visokomotivirani, educirani i stručni ljudi. - Krapinsko – zagorska županija svake godine u zdravstvo ulaže 27 milijuna kuna, a najveći dio u obnavljanje medicinske opreme. Ponosni smo i na dosad najveću brojku liječnika na specijalizaciji, 75. Želimo da se svi oni vrate u Zagorje kako bi i dalje imali kvalitetan kadar i pružali pacijentima najbolju medicinsku uslugu. Osim zdravstvenih ustanova kojima je osnivač Županija, na području KZŽ djeluje u puno privatnih zdravstvenih klinika, od kojih tri imaju autoritet u pružanju zdravstvenih usluga na međunarodnoj razini – naglasila je Petek. Dodajmo i kako KZŽ unatrag nekoliko godina stipendira studente medicine. Trenutno stipendiju prima 12 zagorskih studenata, dok je za ovu godinu pristiglo 10 novih zahtjeva za stipendiranje.

Ideja za organiziranjem kongresa rodila se na simpoziju medicinskih sestara iz Krapinsko-zagorske županije u Krapinskim Toplicama, pojasnila je Željka Kralj, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice i predsjednica stručnog odbora kongresa. - U Krapinsko-zagorskoj županiji svi medicinski djelatnici rade kvalitetno i dobro, ali se  premalo priča o tome. Ovaj kongres je ujedno i edukacija zdravstvenih djelatnika, a edukacije su, kako je rekla Kralj, uvijek potrebne te je ovo idealna situacija u kojoj medicinske sestre s ostalim zdravstvenim djelatnicima mogu podijeliti svoja iskustva i nešto novo naučiti.

Ravnateljice Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice Željka Žnidarić istaknula je kako zdravstvene ustanove u Zagorju imaju što ponuditi kako stanovnicima Republike Hrvatske, tako i vanjskim pacijentima, turistima, odnosno korisnicima zdravstvenih usluga. – Samo u našoj bolnici u Krapinskim Toplicama 80 posto stacionarnih pacijenata dolazi iz svih dijelova Hrvatske. Svi smo mi opterećeni svakodnevnim poslovima i jako malo vremena nam ostaje za razmjenu znanja i iskustva, a svima nam je to potrebno i ovakva dođanja samo nam mogu dati dodatni poticaj u radu – zaključila je ravnateljica.   

 

Još članaka iz "Tuhelj"

Facebook