Ugovor "Zdravstveno–turističkog projekta Stubičke Toplice" potpisan, radnici protestiraju
Arhivska fotografija
Danas su u Krapini županica Sonja Borovčak i predsjednik Uprave Sunce koncerna Jako Andabak, pot
Arhivska fotografija
Danas su u Krapini županica Sonja Borovčak i predsjednik Uprave Sunce koncerna Jako Andabak, potpisali ugovor o Javno-privatnom partnerstvu, za realizaciju „Zdravstveno – turističkog projekta Stubičke Toplice“.
Ugovor o Javno-privatnom partnerstvu – zajedničkom ulaganju, za realizaciju „Zdravstveno – turističkog projekta Stubičke Toplice“ između Krapinsko-zagorske županije i privatnog partnera Sunce Koncern d.d. danas su u Krapini potpisali Sonja Borovčak, županica Krapinsko-zagorske županije i Jako Andabak, predsjednik Uprave Sunce Koncerna d.d.
Potpisivanjem ugovora zaključeni su uvjeti o ulaganju u Zdravstveno-turistički projekt Stubičke Toplice. Ukupna investicija u cijeli Projekt iznosi 109, 7 milijuna eura, od čega se 35 milijuna eura odnosi na Specijalnu bolnicu, odnosno drugu fazu projekta kada se u Projekt uključuje Specijalna bolnica, pod uvjetom provođenja referenduma među zaposlenicima bolnice i dobivanja pozitivnog mišljenja Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi na okolnost prijenosa osnivačkih prava nad Specijalnom bolnicom sa Županije na trgovačko društvo u zajedničkom vlasništvu Županije i Privatnog partnera.
Investicija od 109,7 milijuna eura je najveća investicija u kontinentalni turizam u Hrvatskoj, ali i u ovom dijelu Europe. Završetak tog projekta planira se za četiri godine, a njegovom realizacijom gospodarski rast županije će se dodatno povećati za oko 1,5 posto.
Osnovni cilj Projekta je stvaranje jedinstvenog zdravstvenog i turističkog centra s termalnom rivijerom izgrađenog na visokim ekološkim, humanim i tehnološkim standardima. Također, cilj Projekta predviđa primjerenu valorizaciju nedovoljno korištenih prirodnih resursa i kulturno-povijesne baštine općine Stubičke Toplice, kao prepoznatljive ekološki osviještene zdravstveno-turističke destinacije jugoistočne Europe.
Blizina Zagreba, kao i zemalja Europske Unije s dobrom cestovnom, željezničkom i avio povezanošću, te bogatstvo šuma (uz rub Parka prirode Medvednica), zelene površine, blaga klima i čisti zrak koji omogućuju niz aktivnosti u prirodi, bogata kulturna riznica poput dvoraca, kurija, etno-sela Kumrovec, muzeja i galerija, svetište Marije Bistrice, samo su mali dio bogate ponude okruženja Stubičkih Toplica koji će zasigurno pomoći cjelokupnoj afirmaciji na turističkoj karti Europe i to ne samo općine Stubičke Toplice već i cijele Krapinsko-zagorske županije.
Prema uobičajenim standardima prilagođenih specifičnostima hrvatskog tržišta u planiranju ljudskih potencijala u hotelskoj industriji, predviđen je broj od oko 500 novih radnih mjesta. U tu svrhu kroz kontinuirano školovanje u Bluesun akademiji, a koje će se nalaziti u hotelu Kaj u Mariji Bistrici, omogućit će adekvatnu pripremu i osposobljavanje do početka otvaranja cjelokupnog Projekta.
Ideja vodilja za Projekt Stubičke Toplice bila je mogućnost stvaranja bogate i raznovrsne ponude turističkih proizvoda, kao što su zdravstveni turizam, wellness & fitness; odmor, relaksacija i rekreacija u sezonskim aktivnostima (jahanje, biciklizam, pješačke ture i sl.); kongresi, seminari, incentive i teambuilding programi s bogatom gastronomskom ponudom temeljenoj prvenstveno na autohtonoj, ali i nacionalnoj i internacionalnoj kuhinji.
Projekt Stubičke Toplice predviđa izgradnju 3 hotela visoke kategorije od 4 i 5 zvijezdica, kompleks termalne wellness & spa zone, sportsku polivalentnu dvoranu, kongresni, trgovačko-poslovni i polikliničko-medicinski centar, te niz objekata eko-etno sadržaja.
Hoteli će imati oko 450 smještajnih jedinica i oko 1.180 kreveta, a koji će raditi tijekom cijele godine. Hotelima će dominirati prirodni materijali karakteristični za arhitekturu kraja, a posebna pažnja posvetit će se maksimalnoj udobnosti s najvišim standardima dizajna, tehnologije i funkcionalnosti.
U sklopu hotela nalazit će se, osim klasičnih hotelskih sadržaja, i Wellness centar, koji će svojim gostima nuditi mogućnost korištenja unutarnjih i vanjskih bazena s termalnom vodom, sauna, whirpool-a, jacuzzi-ja, beauty programa i masaža, te sportsko-rekreativnih sadržaja.
Nastavno na Wellness centar, a kao posebna prostorno-funkcionalna cjelina, Termalna rivijera, predviđa prihvat od oko 2000 istodobnih korisnika s brojnim sadržajem (termalni bazenski kompleks s bazenima za hidromasažu, bazeni s umjetnim valovima, dječjim igralištem na vodi, vodene atrakcije, bogata ugostiteljska ponuda) na površini od oko 10.000 m2. Također, izgradnja predviđa i mogućnost pretvaranja jednog dijela bazenskog kompleksa u klizalište.
Ponuda je proširena i kongresnim centrom s nekoliko dvorana. Najveća dvorana predviđa kapacitet od 400 sjedećih mjesta, uz mogućnost pregrađivanja, s korištenjem najsuvremenije opreme (scenska/efekt rasvjeta, video-projekcijski,-konferencijski sustavi, modularna pozornica, Internet priključci i sl.).
Poliklinički centar planiran je kao suvremeno opremljeni i jedinstven i u rangu najviših europskih institucija s više specijalističkih djelatnosti od kojih su najznačajnije djelatnost estetske i rekonstruktivne kirurgije, dermatologije i stomatologije, te centra za zdrav život i prirodnu medicinu, čije je temeljno djelovanje borba protiv stresa, zdrava i nutricionistički ujednačena prehrana i rekreacija, te provođenje specijaliziranih programa poput anti-age centra, anti stres programa i sl. Dio centra za zdrav život i prirodnu medicinu činit će i istraživački centra za izražavanje i promicanje prirodnih ljekovitih činitelja izvorske termalne vode iz Stubičkih Toplica, te njihovim utjecajem na zdravlje čovjeka.
Eko-etno objekti zamišljeni su kao jedinstveni i autohtoni doživljaj s etnografskim muzejom i suvenirnicom, vrhunsko uređenim i opremljenim vilama s bogatim zelenim površinama, autohtonim biljnim i životinjskim vrstama, šetnicama i mostićima idealnim za obiteljska druženja uz upoznavanje običaja, kulture i povijesti Hrvatskog zagorja.
Radnici poručuju - Stop prikrivenoj pljački“
Okupljeni s transparentima „Oprosti im Bože ne znaju što čine“, „Ne darujte Zagorje“, „Stop prikrivenoj pljački“, i drugima, nakon potpisivanja ugovora u prostorima Specijalne bolnice okupili su se radnici.
Oni su iskazali nezadovoljstvo potpisivanjem ugovora, za koji drže da je protivan Zakonu o javno-privatnom partnerstvu, te se nadaju reakcijama Ministarstva zdravstva i financija, te državnog odvjetnika i USKOK-a. Istaknuto je i razočaranje što je v.d. ravnatelj bolnice stavio svoj potpis na darovanje imovine županiji.