Zagorci uče kako prezentirati i poslužiti vino
U sklopu projekta 'Zagorje, ti moje blago' predstavljen je projekt Tečaj za sommeliere Krapinsko-zagorske županije.
U sklopu projekta 'Zagorje, ti moje blago' predstavljen je projekt Tečaj za sommeliere Krapinsko-zagorske županije. Sam je projekt predstavio župan Siniša Hajdaš Dončić, dožupan za gospodarstvo Anđelko Ferek Jambrek, direktorica županijske Turističke zajednice, Sanja Škrinjar te predsjednik županijske Obrtničke komore Davor Pleško.
Projekt namijenjen stručnom osoblju
Zagorje se već dugi niz godina želi etablirati i prezentirati kao primamljiva turistička destinacija, a za takvo je shvaćanje Zagorja važna enogastronomska ponuda te dobro poznavanje vina i hrane. Tečaj je prvenstveno namijenjen stručnom osoblju restorana, hotela i agroturizma, a njime se želi podići vinska kultura naše županije te približiti kvalitetna zagorska vina gostima.
S predavačem Sandijem Parisom iz Pule, inače članom Hrvatskog sommelier kluba, razgovarali smo o nekim temeljnim značajkama ovog tečaja, ali i temeljnim značajkama sommelierstva.
Na pitanje tko uopće može postati sommelier gospodin Paris odgovorio je kako tu nema neke posebne urođene predispozicije već sommelierom može postati svatko tko je voljan učiti i koga to zanima.
- Kada imamo negdje kakav tečaj za sommeliere, ljudi su uglavnom iz najrazličitijih struka. Nađe se tu i informatičara, liječnika, pa i domaćica. Bitna je samo volja i želja za učenjem i vježbom - naglašava Paris koji je bivši natjecatelj Hrvatskih prvenstava sommeliera i četverostruki pobjednik, a nekoliko je puta sudjelovao i na međunarodnim natjecanjima.
Tri razine sommelierstva
Sandi Paris objasnio nam je da postoje tri razine u sommelierstvu. - Na prvoj se razini uči terminologija, posluživanje, degustacije i onaj enološki dio. Uči se i o ostalim pićima. Na drugoj se razini uči o svjetskim vinima i tu ima dosta teorijskog dijela. Treća je pak razina usredotočena na sljubljivanje hrane i vina - ističe Sandi Paris. Priznaje, imao je mišljenje da su zagorska vina loša do prije nekoliko godina dok ih nije bolje upoznao, a smatra da se naši proizvođači trebaju više usredotočiti na proizvodnju predikatnih vina i pjenušaca.
- Zagorska vina više nisu kiseliši jer proizvođači mnogo više paze pri proizvodnji, imaju sve bolje opremljene podrume, a i sve se više educiraju - naglašava gospodin Sandi. Program stručnog usavršavanja za sommeliera u Krapinsko-zagorskoj županiji sastoji se od tri dijela. Po završetku svake pojedine razine polaznici pristupaju polaganju ispita, a nakon položenog ispita dobivaju potvrdu o završenom tečaju za određenu razinu te po želji upisuju tečaj sljedeće razine. Nakon položene treće razine stječe se diploma sommeliera.
- Ovaj će tečaj polaznicima osigurati sigurniji nastup kada budu gostima opisivali zagorsko vino. Imat će znanje da objasne osnovne karakteristike vina kao što su bistroća, boja, miris i okus. Također, polaznici će znati pravilno poslužiti vino koristeći sva pravila koje nalaže sommelierstvo - zaključio je Sandi Paris.