Prethodni članak
Sljedeći članak

U Varaždinskoj županiji u tri je godine sanirano čak 55 klizišta


Zahvaljujući pomoći Vlade RH, resornog ministarstva i Hrvatskih voda, u Varaždinskoj županiji je sanirano čak 55 klizišta. Tri sanirana klizišta u zaseoku Pavlineki u Općini Bednja, Jelovcu Voćanskom u Općini Donja Voća i Radovcu u Općini Cestica, koja su sanirana državnim sredstvima, obišao je danas potpredsjednik Vlade RH i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić zajedno sa županom Anđelkom Stričakom i načelnicima Damirom Poljakom, Sanjom Kočet i Mirkom Korotajem.

Svake godine se otvaraju nova klizišta i to toliko brzo da ih se ne stigne sanirati, pa se može reći da su klizišta za Varaždinsku i druge županije na brdsko-planinskim područjima ono što su požari za Dalmaciju. 

- U posljednje tri godine smo u Varaždinskoj županiji sanirali 55 klizišta, u što je uloženo sedam milijuna eura. O koliko velikom i značajnom ulaganju je riječ, govori podatak da toliko iznosi godišnji proračun Županijske uprave za ceste. Jasno je da bez pomoći Vlade premijera Andreja Plenkovića, resornog ministarstva i Hrvatskih voda ne bismo u tome uspjeli. U sanaciji smo sudjelovali s 800.000 eura vlastitih sredstava, dok je preostali dio, oko 6,2 milijuna eura, stigao iz EU i državnog proračuna te proračuna Hrvatskih voda – rekao je župan Stričak koji je zahvalio potpredsjedniku Vlade i ministru Bačiću na dolasku i velikoj financijskoj pomoći.

Sanacija klizišta rezultat je odluke Vlade RH koja je donesena prošle godine na inicijativu župana Stričaka, a u dogovoru s načelnicama i načelnicima na čijem se području nalaze.

- Ovakav model sanacije klizišta bio je presedan, a rezultat je projekta postpotresne obnove. Putem Fonda solidarnosti za sanaciju klizišta na području Varaždinske županije izdvojeno oko sedam milijuna eura. To je dobar projekt, s kojim ćemo nastaviti ne samo u Varaždinskoj županiji, nego i u drugim županijama sjeverozapadne i središnje Hrvatske u kojima se sve više otvaraju klizišta kao posljedice klimatskih promjena. Jedinice lokalne samouprave ih temeljem vlastitih sredstava ne mogu same obnoviti, pa ni županije niti nadležna javna tijela koja upravljaju infrastrukturom koja je oštećena u tim erozijama i različitim oblicima urušavanja tla. Inicirat ću na Vladi RH zajedno s kolegama, ministrom mora, prometa i infrastrukture te ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije da svatko od nas, u okviru svojih nadležnosti, pripremi odluke i programe kako bismo uspostavili program za sustavno rješavanje klizišta – rekao je potpredsjednik Vlade RH i ministar Bačić.

Napomenuo je da je poseban program već donesen za stambeno zbrinjavanje građana čiji su stambeni objekti ugroženi ili je uslijed otvaranja klizišta narušena njihova sigurnost i mehanička otpornost.

- Veliki broj naših sugrađana se uključio u taj Vladin program koji će omogućiti kvalitetan način stambenog zbrinjavanja. Hoće li to biti u nekom novom objektu ili sanacijom na klizištu, o tome ćemo donijeti odluku, no ovaj dio je sustavno uređen i provodi se kroz naše nadležno ministarstvo – naveo je Bačić.

Još članaka iz "Varaždinska županija"

Facebook