Prethodni članak

TOPLO I VESELO U CZKFT: Predstavljena nova igra 'Šestica' za djecu


Protekle srijede, Centar za kulturu dr. Franjo Tuđman u Velikom Trgovišću bio je mjesto susreta pedagoške struke, roditelja, odgojitelja i najvažnijih gostiju – djece. Povod okupljanju bilo je svečano predstavljanje nove društvene igre „Šestica“, koju su osmislile Mirjana Milanović, profesorica psihologije i Blaženka Pintur, diplomirana pedagoginja.

Događaj je s puno topline i iskustva vodila Gordana Pavlinić, bivša ravnateljica dječjeg vrtića, čime je dodatno naglašen stručni i emocionalni značaj ovog susreta.
Organizaciju je uspješno provelo Društvo „Naša djeca“ uz veliku pomoć Dječjeg vrtića Rožica, čime je još jednom potvrđena snaga suradnje u zajednici kada je u pitanju dobrobit djece.

Ugođaj je dodatno uljepšao duo „Čiček“, čija je glazbena potpora stvorila toplu i veselu atmosferu u dvorani.

Ova edukativna igra, namijenjena djeci od 4 do 7 godina, razvijena je kao odgovor na potrebe suvremenog odgojno-obrazovnog rada – da kroz igru razvija djetetove emocionalne i socijalne vještine, potiče međusobno upoznavanje, razmjenu iskustava i misli te prepoznavanje vlastitih i tuđih emocija, potreba i interesa.
Posebno vrijedan trenutak programa bio je praktičan prikaz korištenja igre, koji su s puno entuzijazma i veselja predstavili učenici produženog boravka Osnovne škole Veliko Trgovišće. Njihova spontana uključenost pokazala je koliko se lako „Šestica“ uklapa u stvarne obrazovne i razvojne kontekste.

O igri su govorile i stručne recenzentice Arijana Plahutar, prof. pedagogije, i Helena Tomičak, mag. preasc. educ., koje su u svojim izlaganjima istaknule vrijednost „Šestice“ kao didaktičkog sredstva.

„Ova igra svojim sadržajima, pravilima i dinamikom igranja razvija interakcijske vještine koje će svako dijete osnažiti na putu socio-emocionalnog sazrijevanja,“ poručila je prof. Plahutar.

„Kroz razvojno primjerena, a često i zabavna pitanja, djeca uče o sebi i drugima te razvijaju emocionalne i socijalne vještine koje ih osnažuju za životne izazove,“ nadovezala se Tomičak.

Igra je dobila pozitivno stručno mišljenje i preporuku za korištenje u dječjim vrtićima, školama i drugim odgojno-obrazovnim te kulturnim ustanovama od strane Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH (URBROJ: 561-05-01/3-25-2, od 16. siječnja 2025.).

Autorica Blaženka Pintur podijelila je i osobne dojmove sa samog događanja:

„Teško je pronaći riječi kojima bih opisala osjećaj koji me danas pratio na predstavljanju naše Šestice. Toliko pozitivnih poruka, osmijeha i novih poznanstava... Šestica je pokazala da može upoznati i povezati ljude, nasmijati ih, ali i potaknuti na promišljanje o djeci i njihovom svijetu.“

Sama Mirjana Milanović, koja nije bila fizički prisutna, više je puta spominjana s velikim poštovanjem i zahvalnošću, kao inspirativna suautorica igre i dugogodišnja kolegica. Sudionici događanja su se složili – susret je bio lijep, emotivan, zabavan, poučan i – teško je pronaći prave riječi.

Uz tople riječi zahvale domaćinima i podržavateljima, autorice su poručile da je ovo tek početak puta za „Šesticu“, koja će, sudeći po reakcijama prisutnih, zasigurno pronaći svoje mjesto u mnogim vrtićima, učionicama i domovima.

Predstavljanje "Šestice" još je jedan dokaz da kreativnost, znanje i entuzijazam mogu stvoriti vrijedne alate za obrazovanje, a Veliko Trgovišće time ponovno potvrđuje svoju predanost poticanju razvoja djece i mladih kroz igru, druženje i zajedništvo.

Još članaka iz "Veliko Trgovišće"

Facebook