Prethodni članak
Sljedeći članak

Berba bez berača uz uštedu vremena

INOVACIJA NA ZAGORSKIM BREGIMA: Vinogradari Udruge 'Kliet' iz Lobora protekloga su vikenda mnogim znatiželjnicima prikazali kako berba može biti jednostavnija i efikasnija, a samim time i puno jeftinija za Zagorce.


Vinogradari Udruge 'Kliet' iz Lobora protekloga su vikenda mnogim znatiželjnicima prikazali kako berba može biti jednostavnija i efikasnija, a samim time i puno jeftinija za Zagorce.

'Moramo se prilagođavati Europi'

U vinogradu Milivoja Raškaja u Loboru mogli smo se uvjeriti kako se berba grožđa u vinogradu od 6 tisuća čokota može obaviti u svega par sati.

–Boravili smo u Njemačkoj, ja i moj sin Željko, i tamo na nekoliko mjesta razgledali opremu za vinogradare. Primijetili smo ovaj stroj i skovali plan kako ga dovesti u naš kraj. Mnogi su već sa velikim zanimanjem došli pogledati kako on radi i moram priznati kako su i iznenađeni, ali i zadovoljni onim što su vidjeli u našem vinogradu- govori nam domaćin Milivoj. Samu berbu u vinogradu došao je pogledati i predsjednik Udruge 'Kliet' Zoran Požgaj.

Moramo se prilagođavati Europi, jer se kod njih već tako radi godinama. Ovaj stroj je rabljeni, malo smo ga prilagodili našim bregima, a novi takav stoji zamalo 2 milijuna kuna. Vinograd se mora saditi planski, sve mora biti u istoj visini kako bi stroj mogao lakše brati, a jedni je problem što je stroju malo teže u silasku niz brijeg.

Smanjuju se troškovi

Zato se bere odozdo prema vrhu- govori nam Požgaj. –Evo, skoro 1500 čokota ovaj naš stroj marke 'Braud' odradio je za vuru vremena- kaže nam zadovoljni Milivoj Raškaj. Uz potporu obitelji i prijatelja ovaj se stroj pokazao vrlo učinkovit i, kako kažu domaćini, 'već postoji veliki interes drugih vinogradara iz Zagorja, ali i iz Hrvatske koji ga žele isprobati'.

Mnogi su se iznenadili kada su došli pogledati berbu sa ovim strojem, jer, 'umjesto mnogobrojnih berača, vidjeli su stroj kako učinkovito rješava trs za trsom bez imalo muke i truda'.

–To nama vinogradarima koji imamo veliki broj čokota uvelike smanjuje troškove berbe, a samim time možemo biti konkurentniji na tržištu, jer će nam vina zadržati kvalitetu uz puno manju cijenu proizvodnje- zaključili su Milivoj Raškaj i Zoran Požgaj

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook