Prethodni članak
Sljedeći članak

Bliži se 'Vuzem u Krapini': Uskrs na drugačiji, suvremen način

Spoj promocije strukovnih i umjetničkih zanimanja te prvog uskrsnog sajma u Krapini


U Gradskoj pekarnici Pekom u Krapini danas je predstavljen nastavak projekta „Tradicija na suvremen način“. Radi se o projektu podržanom od strane Ministarstva turizma i sporta za promociju i jačanje kompetencija strukovnih i umjetničkih zanimanja za turizam. U njega su uključene Srednja škola Pregrada i Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, a kao jedan od partnera na projektu je i Turistička zajednica grada Krapine. Kroz projekt će se promovirati Uskrs u Zagorju na drugačiji suvremen način prilagođen vremenu u kojem živimo.

Tradicionalni uskršnji običaji zagorskoga kraja nisu pali u zaborav i zadržani su do danas u zagorskim obiteljima, a najviše se odnose na ukrašavanje pisanica i blagovanje uskrsnih kolača. Ideja projekta je bila povezati turistički gastro proizvod s tradicijom i uskrsnim običajima u Zagorju, na suvremen način.

Direktorica TZ grada Krapine Nedjeljka Vodolšak predstavila je sam program Vuzem u Krapini, koji je započeo 25. ožujka otvorenjem izložbe pisanica u Galeriji, nastavlja se sutra 30. ožujka radionicom pisanica u Gradskoj knjižnici, a sam završetak je 1. travnja, kada će se po prvi puta održati uskrsni sajam na kojem će sudjelovati vrtići, škole, obrtnici, zadruge. – Bit će tu 15 – ak štandova i ugostitelji, a sve će započeti od 18 sati. Program će trajati oko 2 sata, a nakon toga u 20 sati koncert će održati Mia Dimšić – najavila je direktorica.


Partneri u projektu su SŠ Pregrada, ŠUDIGO – Zabok i Pekom Krapina, a Grad Krapina pokrovitelj je cjelovitog programa. – U sklopu projekta napravljene su dvije nove pisanice, ukupno je 8 velikih pisanica, a u sklopu obljetnice, 830. godina od prvog spominjanja Krapine, osnovne škole i dječji vrtići s područja grada izradili su 830 novih pisanica, koje će biti obješene u Šetalištu Hrvatskog narodnog preporoda.

Gradska pekara „Pekom“, kao pridruženi partner u projektu, svojom dugom tradicijom pekarstva, stručnošću i znanjem doprinijela je razvoju aktivnosti projekta kroz zajedničko ukrašavanje izloga pekare, na kojem su radili učenici ŠUDIGO –a. Pekarnici „Pekom“ učenici Srednje škole Pregrada ustupili su recepturu modernih mafina bez glutena za daljnju proizvodnju.

Direktorica Pekoma Katarina Posilović zahvalila je SŠ Pregrada, ŠUDIGO –u i TZ – u na povjerenju koje su ukazali odabirom njih nas kao partenra u cijelom projektu. - Mislim da je vrlo zanimljiv i inovativan i nadam se da će ispuniti sva očekivanja – rekla je Posilović.

Stručna suradnica Valerija Hržica iz SŠ Pregrada, voditeljica i koordinatorica projekta 'Tradicija na suvremeni način', koji je dio Vuzma u Krapini, rekla je da oni već drugi puta sa ŠUDIGO –m surađuju na projektu Ministarstva u promociji strukovnih i umjetničkih zanimanja.

-Ove godine to je tradicija na suvremeni način. Za Uskrs tradicionalni okus je mak, koji smo uklopili u nešto moderno, taj muffin bez glutena, jer želimo povezati tradiciju s nečim zdravim, a naši partneri i učenici iz Zaboka napravili su lijepe glinene posudice u kojima ćemo zapravo tradicionalne uksrsne muffine podijeliti na Uskrsnom sajmu – rekla je Hržica.

Učenica Martina Bobek, jedna od slastičarki 3 a razreda SŠ Pregrada, rekla je da su u moderne muffine bez glutena stavili još neke zdrave sastojke poput meda, jabuke, borovnice i šećera bez kalorija. - Čast mi je bilo pokazati učenicima iz OŠ kako se izrađuje muffini i kako što je zapravo zanimanje slastičara – rekla je Martina.
Ravnateljica ŠUDIGO – a Zabok Božica Šarić istaknula je kako nema ljepšeg mjesta za predstavljanje ovog projekta od Krapine, jer Krapina njeguje i čuva tradiciju.

- Pred nama su posudice koje su izradili naši industrijski dizajneri, a tu je i niz drugih aktivnosti koje smo promovirali u projektu poput uređenja izloga koje su radili naši učenici industrijskog dizajna pod vostvom metorice prof. Nevenke Tramišak. Oslikavali smo i pisanicu i imali radionice s učenicima osnovne škole na recikliranom papiru. Inače, Ministarstvo turizma ovaj javni natječaj provodi od 2019. godine, a u okviru toga ovo je četvrti projekt koji se provodi u organizaciji ŠUDIGO – a Zabok – rekla je Šarić i zahvalila Nedjeljki Vodolšak koja je 'veliki motivator i vjetar u leđa i svake godine dolazi s novim idejama kako napraviti spoj različitih zanimanja i sadržaja'. - Ove godine se to donosi na gastronomiju i likovnu umjetnost i dizajn, odnosno vizualne umjetnosti te dolazi do sinergije boja, okusa i mirisa i ponosno smo na takvu vrstu suradnje – rekla je ravnateljica.

Magdalena Škreblin, učenica 4. razreda ŠUDIGO – a, industrijskog smjera, pojasnila je kako su izrađivali zdjelice od gline i uređivali izlog te oslikavali pisanicu sprejem odnosno suvremenom tehnikom grafita. - Radili smo jako puno lijepih i novih stvari koje do sada nismo imali prilike u školi raditi – zadovoljna je Magdalena.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook