Dan crvenih haljina obilježen u Zlataru
Prošle godine u zlatarskoj Srednjoj školi započet projekt Snažne/nježne žene, pod vodstvom profesorice povijesti Snježane Švaljek, koja ga je i osmislila, a nastavljen je 7. veljače u zlatarskoj gradskoj vijećnici. O Međunarodnom danu žena i djevojaka u znanosti (11. veljače), za okruglim se stolom okupilo pet negdašnjih učenica spomenute škole, danas redom uglednice u odabranim profesijama. Kako kaže prof. Švaljek resorno ministarstvo prepoznalo je vrijednost projekta i financijski ga poduprlo.
Prošle godine organizator je ugostio negdašnje učenice SŠ Zlatar, znanstvenice koje se bave nekim od STEM područja, a ove je godine prošireno područje djelovanja kako bi se publici, posebice učenicima, približila raznolikost mogućnosti koje se otvaraju nakon završnog ispita u SŠ Zlatar i državne mature.
Gošće su bile bivše učenice SŠ Zlatar, a danas uspješne, snažne i nježne žene : magistra prometa Matea Beljak, prof. hrvatskoga jezika Lahorka Bobinec, magistra prava Maja Čižmek Habazin, magistra novinarstva Nikol Kostanjevečki i magistra socijalnog rada Marija Kurtanjek Balić.
Matea Beljak nakon završene SŠ Zlatar, smjera tehničar za promet i logistiku, upisala je studij na Fakultetu prometnih znanosti zagrebačkoga Sveučilišta ,smjer Željeznički promet. Dobitnica je nekoliko dekanovih nagrada za ostvarene rezultate tijekom studija te rektorove nagrade za timski, znanstveni i umjetnički rad 2016. godine. Zaposlena je kao asistentica u Zavodu za željeznički promet pri Fakultetu prometnih znanosti. Točnije, voditeljica je Laboratorija za modeliranje i simulacije željezničkih sustava, te doktorandica na posljednjoj godini doktorskog studija na istom fakultetu.
Maja Čižmek Habazin nakon završene SŠ Zlatar, smjer upravni referent, upisala je pravo i 2007. diplomirala na Pravnom fakultet u Zagrebu. Radila je kao pravnica u timu za brak, obitelj i skrbništvo pri Centru za socijalnu skrb u Zlatar Bistrici, a karijeru je nastavila kao vježbenica na Županijskom sudu u Zlataru. Zatim je radila kao viša državno odvjetnička savjetnica, da bi od 2013. god. do danas bila zamjenica općinske državne odvjetnice u kaznenom odjelu Općinskog državnog odvjetništva u Zlataru.
Lahorka Bobinec diplomirala je kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nastavnica je hrvatskoga jezika u Srednjoj školi ŠUDIGO, gdje svoju kreativnost izražava u raznim školskim projektima. Poduzetnica je i jedna od vlasnica La la učionice- obrta za edukativno – kreativne radionice; voditeljica je čitateljskog kluba Femmetastične knjigolovke i potpredsjednica Udruge žena u Zlataru.
Nikol Kostanjevečki nakon završene SŠ Zlatar upisala je i magistrirala novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Iskustva je stjecala u nekoliko tvrtki, a danas je zaposlena kao viša stručna suradnica za odnose s javnošću i protokol u Krapinsko-zagorskoj županiji gdje je zadužena za organizaciju protokolarnih primanja i sastanaka, te za komunikaciju s medijima.
Marija Kurtanjek Balić nakon završene SŠ Zlatar, smjer upravni referent, upisala je Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu gdje je diplomirala socijalni rad. Postdiplomskim studijem postala je sveučilišna specijalistica za prava djece.
Od 2016. godine zaposlena je u Centru za socijalnu skrb Zlatar Bistrica, odnosno u Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Područni ured Zlatar Bistrica, kao ravnateljica.
Gošće su raspoloženo i opširno odgovarale na pitanju dviju mladih moderatorica-učenica, a odnosila su se na njihova srednjoškolska sjećanja, tijek studija, iskustva u odabranoj profesiji, razlici plaća između žena i muškaraca, stres, zadovoljstvo na radnome mjestu, usklađivanje profesionalnog i obiteljskog života, a publici je najzanimljivije bilo slušati njihova sjećanja o pojedinim profesoricama, od kojih su neke sjedile u publici. Dakako, bile su sve to uhu ugodne riječi.
Okruglom stolu srednjoškolskog projekta prisustvovale su načelnica Općine Zlatar Bistrica Vesna Mikulec, predsjednica Gradskoga vijeća Zlatara, Danijela Findak i saborska zastupnica i gradonačelnica Zlatara Jasenka Auguštan Pentek, koja je zahvalila sudionicima, ali i podsjetila na Dan crvenih haljina, javnozdravstvenu akciju koja se održava prvog petka u veljači, a pokrenuta je kako bi se podigla svijest javnosti o specifičnostima moždanog udara u žena, skretanje pažnje na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i na nužnu potrebu promjene načina života.