Prethodni članak
Sljedeći članak

DAN RUŽIČASTIH MAJICA: Obilježava se Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u veljači

  • arhivska fotografija (Facebook Srednja škola Bedekovčina)

    arhivska fotografija (Facebook Srednja škola Bedekovčina)


Posljednje srijede u veljači obilježava se Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, poznat i kao Dan ružičastih majica.

Centar za edukaciju i prevenciju nasilja - Đakovo (CEPN) nositelj je cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj (od 2014. godine). Promocijom Dana ružičastih majica postiglo se prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje te se na taj dan nosi ružičasta majica (ili bedž) od strane svih koji podržavaju tu ideju.

Svake godine na Danu ružičastih majica sudjeluje preko 2 milijuna sudionika u Hrvatskoj, objavio je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.

Ideja obilježavanja Dana ružičastih majica nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi kada je na inicijativu školskih kolega na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Na području Krapinsko-zagorske županije djeluje niz provoditelja preventivnih programa - Zavod za javno zdravstvo, Obiteljski centar, Gradska društva Crvenog križa, Policijska uprava, udruge, te škola gdje se u sklopu zdravstvenog odgoja obrađuje i tema vršnjačkog nasilja. Upravo su županijska povjerenstva mjesta gdje se provedba tih programa koordinira s ciljem izbjegavanja preklapanja u provedbi programa.

Krapinsko-zagorska županija preuzela je ulogu koordinatora i poveznice između različitih dionika, s naglaskom na važnosti međuresorne suradnje u pristupu ovom problemu, a ona je u KZŽ na iznimno visokom nivou.

U tom cilju Županija je osnovala sljedeća koordinativna tijela koja se, između ostalog bave i tematikom prevencije međuvršnjačkog nasilja kao što su: Vijeće za prevenciju u lokalnoj zajednici, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova i Povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga čiji su članovi predstavnici svih relevantnih ustanova koje se bave prevencijom nasilja.

Velika pažnja posvećuje se senzibilizaciji i edukaciji stručnih radnika i javnosti u KZŽ redovito obilježavaju važne datume i organiziraju se stručni skupovi za stručne radnike odgojno-obrazovnih, socijalnih i zdravstvenih radnika, ali i širu javnost.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook