[FOTO] Bili smo u obilasku: Pogledajte kako će nakon obnove izgledati dvorac Oršić
S listopadom prošle godine započela je kompletna obnova dvorca Oršić u Gornjoj Stubici.
Radovima na konstrukcijskoj i cjelovitoj obnovi dvorac izvest će se opsežni radovi na statici, urediti zidovi i podovi, zaštititi dvorac od vlage, postaviti nova rasvjeta i ugraditi dizalo, ali i još štošta.
Uz sve to, Muzej seljačkih buna dobit će novi, treći stalni postav, napravljen u proteklih 50 godina.
Kroz radove na dvorcu poveli su nas ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja Jurica Sabol, voditeljica Muzeja seljačkih buna Vlatka Filipčić Maligec te predstavnici izvođača radova, tvrtke Tekton construction iz Svete Nedelje.
Radi se o nastavku radova, odnosno o drugoj fazi konstrukcijske obnove dvorca, koji je oštećen u zagrebačkom potresu 2020. te o radovima na cjelovitoj i energetskoj obnovi, cjelokupne vrijednosti 8.107.048,81 eura.
Najveći dio financira se preko NPOO – a, a jedan dio konstrukcijske obnove iz državnog proračuna.
-Početkom 2024. godine Muzej je krenuo s evakuacijom i pohranom muzejske građe i inventara, što je trajalo šest mjeseci, obzirom da je trebalo iseliti 2 i pol tisuće kvadrata dvorca. Radi se o vrlo izazovnim i opsežnim radovima, obzirom da je narušena statika, a dvorac sadrži i kapelu, stalni i galerijski postav, podrum, ugostiteljski objekt, tavan i čuvaonu, urede te puno sadržaja koji će se urediti ovom obnovom – kaže ravnatelj MHZ Jurica Sabol.
Veliki novitet bit će i dizalo. – Uz sami ulazak u podrum, ugradit će se dizalo za slabo pokretne osobe, od prizemlja do potkrovlja. U potkrovlju će biti multifunkcionalna dvorana za različita događanja, ali i muzejska čuvaonica s kompletnom muzejskom građom – kaže Sabol.
Dvorac će imati dizalicu topline, zbog čega se nadaju i znatnim uštedama energije u grijanju i struji, radi se i kompletno novi projekt rasvjete cijelog dvorca suvremenom led tehnologijom, kao i novi sanitarni čvor sa slavinama uštede vode koje propisuju europski standardi. Osim toga, sanirat će se i kompletni riječni šljunak ispred ulaza. – Na glavnom ulazu ostakljuje se jedan dio gdje će se nalaziti nova suvenirnica i prodaja ulaznica, a u prostoriji gdje se do sada nalazila suvenirnica uredit će se garderoba. Također, ostakljuje se i topla poveznica između ulaza i prvog kata, a vrlo važno je i da će se postaviti nova hidroizolacija – kaže ravnatelj.
Novoopremljeni ugostiteljski objekt muzej će dati u najam, a dodajmo i da je predviđeno i postavljanje električne punionice za bicikle, ali i automobile.
Uredit će se kameni podovi i trijemovi, a najzahtjevniji će biti kompletni konzervatorsko – restauratorski radovi. – Tu posebno restauracija freski i kapelici, koja će trajati i duže od predviđenog projekta građevinskih radova, obzirom na samo složenost tih poslova – pojašnjava Sabol.
Završetak radova na obnovi dvorca predviđen je za lipanj 2026. godine, a po obnovi, dvorac će izgledati ovako:
Uz spomenute radove, radi se i na novom postavu, trećem u proteklih 50 godina. Idejne začetnice i autorice postava su voditeljica Muzeja seljačkih buna Vlatka Filipčić Maligec i prof. Žarka Vujić.
Filipčić Maligec ispričala je kako će novi postav sadržavati priču o ovom dvorcu, koji je nastao dvjestotinjak godina nakon Seljačke bune. – Priča će obuhvatiti otvaranje ovog muzeja, pokazati arheološke nalaze, priču o Seljačkoj buni kroz nove spoznaje i historiografiju, pokazati naše najvrednije predmete, kao što je nadgrobna ploča Franje Tahyja, prezentirati priču o njoj, kao i prikazati kako se Seljačka buna kroz vrijeme tumačila u umjetnosti te kako je sudjelovala u oblikovanju hrvatske politike – kaže Filipčić Maligec i dodaje kako će postav obuhvatiti i priču o kapelici, obitelji Oršić koji su dvorac izgradili i koristili do 1924. godine, pa će se upravo njima posvetiti jedan prostor u prizemlju.
Također, podrum će se urediti kao izložbeni, ali i multifunkcionalni prostor u kojem će se moći boraviti. – Ispričat će priču o dvorcu, kako se on koristio u vrijeme između dva rata i kako je u njemu djelovala škola, za što se inače podrumi koriste, ponešto o kućama za vino, vinskim bratovštinama i kako se radilo, ali i kako se konzumiralo vino – pojašnjava voditeljica Muzeja seljačkih buna.
Galerijski prostor uredit će se tako da će paralelno moći biti postavljene dvije izložbe. – Osim u slučaju velikih izložbi, u jednom dijelu galerijskog prostora prikazivat ćemo dio građe koja ne nalazi svoje mjesto u stalnom postavu, a koja je dio naše zbirke i koja stoji u depoima. Također, dio depoa bit će otvoren, a građa u depou djelomično će biti dostupna posjetiteljima – dodaje Filipčić Maligec.
Novi postav primijenit će i smjer obilaska muzeja, velikim dijelom zbog ugradnje dizala, pa će se tako muzej obilaziti iz nekadašnje zadnje prostorije prema prvoj.
Znanstvena relevantnost samog postava predstavit će se posjetiteljima na atraktivan način i to kroz vlastiti fundus mnogobrojnih predmeta, ali i kroz multimediju.
Obzirom na opsežnost obnove, velikih zahvata koji predstoje i novi moderan postav koji će pričati brojne zanimljivosti iz povijesti, ne sumnjamo da će Muzej seljačkih buna, kada ponovo bude otvoren iduće godine, doživjeti svoj procvat.