[FOTO] Jeste li primijetili nešto čudno u poznatom ulju? 'Ne znam je li ovo sigurno za jelo'
Posljednjih dana brojni Hrvati su na društvenim mrežama komentirali kako su primijetili nešto neobično u suncokretovom ulju Zvijezda. Naime, ulje je imalo uredan rok trajanja, no zapazili su da je boja ove neizostavne namirnice neobična. Točnije, ulje nije imalo neku boju, a kako tvrde ljudi, više je bilo poput vode.
Stoga nisu bili sigurni mogu li ga konzumirati. Nadalje, usporedili su ga s uljem kupljenim prije mjesec dana i razlika je bila više nego očita. “Uzela sam litru istog tog ulja kupljenog prije mjesec dana, a koje još nije otvoreno, usporedila ih i otkrila kako su u odnosu na to ulje, ove dvije boce druge boje, zapravo gotovo – bezbojne. Nisam sigurna smijem li to nazovi suncokretovo ulje koristiti“, ispričala je svoj doživljaj Našičanka. Stoga je Halo Inspektore poslao upit Zvijezdi iz koje poručuju da boja ulja ne odražava njegovu kvalitetu ili sigurnost, što potvrđuju i strogi standardi propisani Pravilnikom o jestivim uljima i mastima.
“U skladu s tim Pravilnikom rafinirana ulja moraju biti bistra i karakteristične boje, što ne znači uniformiranu boju, već boju koja odražava prirodne karakteristike ulja. Rafinirana ulja po Pravilniku o jestivim uljima i mastima trebaju biti neutralnog do karakterističnog mirisa i okusa, bez stranog i/ili užeglog mirisa i okusa”, napominju.
Nadalje dodaju da razlike u boji suncokretovog ulja prvenstveno proizlaze iz prirodnih karakteristika suncokretovog sjemena koje variraju ovisno o godini berbe i uvjetima uzgoja. Sadržaj prirodnih pigmenata poput klorofila, karotenoida i ksantofila u sjemenu izravno je povezan s klimatskim uvjetima tijekom sezone uzgoja.
“Na konačnu boju ulja utječe i proces rafinacije, odnosno prerade sirovog suncokretovog ulja. U procesu rafinacije se iz sirovog ulja izdvajaju sve nepoželjne komponente, bez obzira na to je li riječ o tvarima koje se prirodno nalaze u ulju ili o tvarima koje su dospjele u prethodnim fazama proizvodnje.
Svaka serija proizvodnje ulja podvrgava se strogim kontrolama u internim laboratorijima prije stavljanja na tržište, čime osiguravamo visoke standarde kvalitete i sigurnosti (IFS Food, HACCP, ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001, RSPO). Sukladno Pravilniku o jestivim uljima i mastima (NN 11/2019) i Pravilniku o izmjenama pravilnika o jestivim uljima i mastima (NN 117/21), ove kontrole uključuju sve parametre fizikalno kemijskih analiza, čime garantiramo ispravnost svake serije ulja”, dodaju.
Iz Zvijezde naglašavaju da u rafinirana ulja nije dozvoljeno dodavati bojila ili bilo koje druge aditive koji bi mogli promijeniti prirodnu boju ili kvalitetu ulja, kao niti miješanje s drugim uljima, što je lako utvrdivo laboratorijskom analizom. Zdravstvenu ispravnost i kvalitetu naših proizvoda dokazujemo i redovnim analizama u akreditiranim laboratorijima kao što su Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, Eurofins Croatakontrola d.o.o., Bioinstitut d.o.o. i Sample control d.o.o.
Što se tiče navoda o prskanju ulja pri prženju, ono je rezultat interakcije ulja s hranom, koje ovisi o više faktora, uključujući vlažnost hrane, temperaturu prženja, brzinu grijanja i materijal posude. Svi naši proizvodi su podvrgnuti temeljitim testiranjima i ne sadrže vodu koja bi mogla uzrokovati prskanje, a sam proces prženja prirodnije dovodi do prskanja zbog vlage iz same hrane”, odgovorili su iz Zvijezde plus.
O svemu se očitovao i Državni inspektorat. “Poljoprivredna inspekcija Državnog inspektorata u 2024. godini je između ostaloga provela službene kontrole jestivog ulja i masti, prilikom čega se između ostalog kontroliralo i označavanje i sljedivost suncokretovog ulja. Provedeno je ukupno 50 nadzora u kojima su se kontrolirala jestiva ulja i masti, i to 40 inspekcijska nadzora označavanja i sljedivosti jestivog ulja i masti i 10 inspekcijskih nadzora označavanja i sljedivosti bučinog ulja uz uzorkovanje.
Inspekcijskim nadzorima pregledano je 109 različitih pretpakovina od kojih je 86 različitih pretpakovina ulja (31 bučino ulje, 40 suncokretovih ulja, 1 biljno ulje, 1 kokosovo ulje, 6 mješavina suncokretovog i bučinog ulja, 1 repičino ulje, 1 sezamovo ulje, 2 lanena ulja, 1 mediteransko ulje, 1 ulje koštica grožđa, 1 ulje kukuruznih klica), a 23 pretpakovine svinjske masti (22 svinjske masti, 1 namaz od crne slavonske svinje).
Dakle, u 2024. godini prekontrolirano je označavanje i sljedivost kod 40 suncokretovih ulja. Nesukladnosti nisu utvrđene. Označavanje hrane mora biti takvo da nije obmanjujuće za potrošača te da potrošač ima pravu i točnu informaciju o tome što kupuje. Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata provodi laboratorijska ispitivanja ulja i masti biljnog porijekla u okviru godišnjih planova monitoringa te prilikom uvoza na granici. U 2024. godini provedena su uzorkovanja ukupno 82 uzorka ulja i masti koji su ispitivani na različite parametre sigurnosti hrane kao što su kontaminanti (mineralna ulja, 3 MCPD i glicidol, eruka kiselina, PAH ovi, metali), prehrambeni aditivi (bojila, antioksidansi), pesticidi”, kaže Državni inspektorat.
Dodaju, od ukupno ispitana 82 uzorka, 3 uzorka ocijenjena su nesukladno, i to 2 uzorka kokosovog ulja koja su uzorkovana prilikom uvoza u kojima su utvrđena prisutnost mineralnih ulja, te u jednom uzorku bučinog ulja u kojem je utvrđena povišena količina PAH-ova. Za nesukladne uzorke na granici donesene su mjere zabrane uvoza a u slučaju nesukladnog uzorka bučinog ulja koje je uzorkovano kod proizvođača i još nije bilo na tržištu provedeno je neškodljivo zbrinjavanje.
“Napominjemo da suncokretovo ulje prirodno sadržava vitamin E i karotenoide, čiji sastav može varirati ovisno o sirovini te tehnologiji prerade, odnosno rafinaciji. Dodavanje prehrambenih bojila, uključujući i karotene, nije dozvoljeno dodavati u ulja sukladno Uredbi (EZ) br. 1333/2008 o prehrambenim aditivima.
Obzirom da suncokretovo ulje prirodno sadržava karotenoide, i nije moguće laboratorijskom analizom utvrditi radi li se o prirodno prisutnim ili dodanim karotenoidima u rafiniranom suncokretovou ulju, sanitarna inspekcija provesti će nadzor kod proizvođača kako bi se utvrdilo jesu li postupci proizvodnje u skladu s propisima. Jednako tako poljoprivredna inspekcija iz okvira svoje nadležnosti provesti inspekcijski nadzor predmetnog ulja koji će se uzorkovati na parametre kvalitete i autentičnosti, a po okončanju nadzora, odnosno dobivenih rezultata analiza, dostavit ćemo obavijest o utvrđenom”, izvijestili su Halo Inspektore iz Državnog inspektorata.