Prethodni članak
Sljedeći članak

Hrvatska je europska velesila u mažoret plesu



Loborske mažoretkinje
Kako su to mnogi rekli, Oroslavje je prošlog vikenda bio najljepši i najrasplesaniji grad u H


Loborske mažoretkinje

Kako su to mnogi rekli, Oroslavje je prošlog vikenda bio najljepši i najrasplesaniji grad u Hrvatskoj. Na 15. Prvenstvo Hrvatske mažoretkinja, stiglo je više od 1000 mladih djevojaka uz brojnu pratnju i navijače iz 30 hrvatskih mjesta i gradova. Ukupno su se za natjecanja prijavile 53 formacije (ekipa od 13 do 17 djevojaka) i 32 neformacije (solo i par).

U Zagorje su doputovali timovi iz Zagreba, Belca, Biograda na moru, Daruvara, Gline, Grubišnog Polja, Iloka, Jastrebarskog (Svete Jane), s otoka Ugljana, Karlovca, Klinča Sela, Kotoribe, Krašića, Lobora, Nedelišća, Nuštra, Osijeka, Pakoštana, s otoka Pašmana, Pisarovine, Pule, Rovinja, Sesveta, Stupnika, Vinkovaca, Virovitice, Vukovara uz naravno domaćine iz Oroslavja.

Dva su puna dana održavana natjecanja u tri kategorije – kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj. Djevojke su pokazale svoje šarene uniforme, svoje znanje i vještine u mažoret plesu, predstavljajući se raznim koreografijama, kako bi osvojile naklonost sudaca, što veće ocjene i bolji plasman. Prvih pet timova steklo je pravo nastupa na Europskom prvenstvu. Od tri zagorske ekipe, najuspješnije su bile Oroslavčanke, koje su u juniorskoj konkurenciji osvojile sedmo mjesto. Loborske mažoretkinje bile su trinaeste među seniorkama, dok su Belečke mažoretkinje bile osamnaeste u konkurenciji kadetkinja. Posebne gošće prvenstva bile su mažoretkinje iz susjedne BiH i to iz Kiseljaka, Uskoplja i Širokog Brijega.

Pohvale sa svih strana

Nije lako primiti više od 1.000 ljudi na natjecanju koje se mora odvijati po strogim pravilima. No, domaćini su uspjeli sve dobro organizirati i za svoj trud dobili su brojne pohvale gostiju, ali i stručnih službi saveza. Svoje pohvale, nije skrivao niti predsjednik Europske mažoret federacije, Alen Šćuric.

- Organizacija je bila izvanredna. Tu se nema što dodati. Vidi se, da je veliki trud uložen. Prvi puta smo imali ovako kvalitetno uređeno borilište. Što se tiče samih nastupa, malo su kadeti razočarali, no seniori su ove godine bili -predivni. Moram reći, da su suci uživali u ovome što su vidjeli. Rekao bi, da su istinski uživali u prvenstvu. Ogroman napredak seniorskih sastava je vidljiv i mislim, da ćemo još više odskočiti od ostatka Europe – rekao nam je Šćuric.

Hrvatska je europska velesila kad je u pitanju mažoret ples. Iako to možda može zvučati čudno, naše djevojke odnose najviše medalja na europskim prvenstvima. Kako je do toga došlo, objasnio nam je Alen Šćuric.

- To je zaista zanimljivo. U Francuskoj i Engleskoj mažoretkinje su stare više od 200 godina. To su asocijacije koje imaju više od 100 godina. Mi smo imali sreće da je '93., '94. ili '95. godine u Hrvatsku došla jedna instruktorica iz Francuske, Virginie Catula. Mi smo od totalnih početnika iskoristili maksimum i već smo '99. zasjeli na vrh Europe. Od tada, naravno s oscilacijama, većinu medalja osvajaju hrvatski timovi. U onim kategorijama u kojima se natječemo to je 75-80 posto medalja, a u svim kategorijama zajedno oko 40 posto medalja. U tom kontekstu smo velesila. To se ogleda i u tome da naše trenere i koreografe iz raznih hrvatskih timova angažiraju upravo timovi iz Engleske i Francuske i drugih zemalja koje imaju toliko sastava koliko mi ukupno- mažoretkinja. Naši suci sude na gotovo svim nacionalnim prvenstvima drugih zemalja. Meni je drago priznati, da tako kao predsjednik Europske mažoret federacije, imam puno lakši posao, jer iza mene stoji jak savez – rekao nam je Šćuric.

Veliki kamen sa srca, nakon završetka natjecanja, pao je direktoru natjecanja i glavnom organizatoru Božidaru Lepćinu, predsjedniku Oroslavskih mažoretkinja.
Moram priznati da smo se zaista potrudili organizirati, pa možda i najbolje državno prvenstvo, do sada. Ponosni smo na to da su nam došle 53 formacije i 32 neformacije, preko 1.000 i nešto mažoretkinja, koje su tri dana bile u Oroslavju. Pripreme su trajale od kolovoza prošle godine, kad smo odlučili dati prijavu za domaćinstvo. Na kraju, trebalo je i lobirati da prvenstvo dođe u Zagorje, jer smo imali konkurenciju u gradu Vukovaru. Što se tiče naših domaćih cura, moram reći, da sam prezadovoljan. Mi smo samo četiri godine članovi Hrvatskog mažoret saveza, koji broji više od 70 članova. Kad smo ušli u savez, bili smo na posljednjem mjestu. Svake godine se dižemo. Prošle godine smo bili deseti, sada sedmi, a dogovor s curama je, da slijedeće godine napadamo mjesta više. Na kraju se posebno moram zahvaliti članovima Skijaškog kluba Oroslavje i članovima Dobrovoljnog vatrogasnog društva Oroslavje koji su zaista dan i noć radili da se prvenstvo pripremi i održi na ovakvom nivou – rekao je direktor natjecanja Božidar Lepčin.

Rezultati:

Seniorke: 1. Zagreb, 2. Vukovar, 3. Sveta Jana, 4. Osijek, 5. Klinča Sela, 13. Lobor.
Juniorke: 1. Zagreb, 2. Pula, 3. Vukovar, 4. Glina, 5. Klinča Sela, 7. Oroslavje.
Kadetkinje: 1. Zagreb, 2. Pula, 3. Vukovar, 4. Klinča Sela, 5. Pisarovina, 18. Belec.
Seniorke par: 1. Rovinj, 2. Vukovar, 3. Sveta Jana, 4. Pakoštane, 5. Nedelišće.
Seniorke solo: 1. Vukovar, 2. Rovinj, 3. Sveta Jana, 4. Sesvete, 5. Klinča Sela.
Juniorke par: 1. Pula, 2. Klinča Sela, 3. Sesvete, 4. Pisarovina, 5. Vukovar.
Juniorke solo: 1. Glina, 2. Klinča Sela, 3. Pakoštane, 4. Pula, 5. Sesvete.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook