Prethodni članak
Sljedeći članak

Hrvatskim poduzetnicima na raspolaganju nešto više od 34,6 milijuna eura, evo tko se može prijaviti za bespovratno financiranje


Ministarstvo gospodarstva objavilo je dva poziva kojima poduzetnicima stavlja na raspolaganje nešto više od 34,6 milijuna eura. Bespovratne potpore iz Europskog fonda za regionalni razvoj tvrtke će moći iskoristiti za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja te za inovacije, piše Poslovni dnevnik. 

Prvi poziv, kojem je cilj olakšati pristup međunarodnom tržištu i povećati konkurentnost malih i srednjih poduzeća (MSP) primjenom međunarodno priznatih normi i sustava upravljanja, “težak” je 20 milijuna eura, a prijave na njega bit će otvorene 4. veljače. Iznos potpora u okviru ovog poziva kretat će se od tri do 150 tisuća eura.

Mjesec dana kasnije, točnije 5. ožujka, mali i srednji poduzetnici moći će prijaviti svoje projekte na natječaj Inovacije novoosnovanih MSP-ova u okviru kojega je osigurano 14,6 milijuna eura. Inovativni projekti poduzeća koja nisu starija od 60 mjeseci (5 godina) kroz njega će moći osigurati bespovratne potpore u iznosu od 30 do 140 tisuća eura.

Potpore do 85 posto

“Podržani projekti uključivat će pripremu za lansiranje i komercijalizaciju proizvoda koji su novi na tržištu, s naglaskom na znatno poboljšanje u komercijalizaciji proizvoda uključujući zaštitu intelektualnog vlasništva. Tehnološka zrelost projekta treba biti izvan faze dokazivanja koncepta, odnosno u trenutku predaje projektnog prijedloga treba biti u TRL 5 do 8”, navodi se u objavljenom natječaju.

552 milijuna eura vrijednost je bespovratnih sredstava na koje ove godine mogu računati poduzetnici

Maksimalni intenzitet potpore u okviru poziva vezanog uz inovacije iznosi 85 posto prihvatljivih troškova dok će se onaj za certificiranje proizvoda i uvođenje sustava upravljanja kretati od 55 posto (za srednja poduzeća) do 75 posto za mikro i male tvrtke. Ovaj natječaj provodit će se putem otvorenog postupka u modalitetu trajnog poziva, odnosno bit će otvoreni do iskorištenja raspoloživog novca.

Onaj za inovacije, s druge strane, provodit će se po principu “najbržeg prsta”, odnosno privremenog poziva. U ovom slučaju ključna će biti brzina prijave jer će natječaj biti otvoren dok se ne iskoristi ukupna alokacija, a što ponekad zna biti tek nekoliko sekundi. Za ovaj poziv treba biti spreman jer će njegovo trajanje ovisiti o interesu tržišta.

Prvi su ovo pozivi poduzetnicima koji u ovoj godini mogu računati na 552 milijuna eura bespovratnog novca. Prema najava iz Ministarstva regionalnog razvoja poduzetnicima će na raspolaganju biti 14 natječaja, a najveći će biti Podrška za istraživanje i razvoj u poslovnom sektoru, odnosno IRI S3, čija će ukupna vrijednost iznositi 191 milijun eura. Prema indikativnom godišnjem planu objave ministarstvo na čijem je čelu Ante Šušnjar poziv bi trebalo raspisati do 30. lipnja.

Inovacije u fokusu

Općenito ove godine na bespovratno financiranje mogu računati uglavnom oni poduzetnici koji će razvijati istraživačko-razvojne i inovativne projekte. Osim trenutačno raspisanih, i najavljenog IRI S3 natječaja, mogu računati još na natječaj Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije – faza II, poznatiji kao SPIN natječaj, čija je vrijednost 100 milijuna eura.

Ovaj natječaj, u ingerenciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, trebao bi biti objavljen tek krajem godine, odnosno u studenom. Krajem godine, u prosincu, Ministarstvo gospodarstva trebalo bi objaviti i natječaj za Pametnu industriju vrijedan 47,4 milijuna eura.

No ovi indikativni planovi često odudaraju od realizacije pa se poduzetnici i konzultanti često žale na kašnjenje u objavi poziva kao i činjenicu da nikada konkretno ne znaju kada mogu očekivati njihovu objavu.

Ova činjenica uvelike može poremetiti njihove poslovne planove, posebno kada su u pitanju inovativni projekti. Veliki problem predstavlja i kašnjenje u dodjeli novca, odnosno ocjenjivanju projekata koje također, zbog nedostatka evaluatora, kasni te je nedovoljno transparentno, žale se konzultanti.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook