Prethodni članak
Sljedeći članak

Imate ideju za vlastiti posao? U Zagorju možete dobiti prostor i svu pomoć koja vam treba

Helena Matuša, direktorica Poduzetničkog centra, županijske tvrtke koja upravlja Poslovno-tehnološkim inkubatorom, pojasnila nam je koje usluge i kakve sve prostore te poticaje mogu dobiti poduzetnici početnici, dakle, svi oni čije tvrtke nisu starije od tri godine


Vjerojatno je svakome barem jednom u životu pala na pamet neka poslovna ideja, za koju je pomislio da bi bila profitabilna, ali isto tako da bi sa zadovoljstvom i užitkom radio taj posao i konačno postao 'sam svoj gazda'. Nažalost, većina tih ideja nikad se ne realizira, budući da za otvaranje vlastitog poduzeća ili obrta treba imati prostor, početni kapital, određena znanja oko samog vođenja poslovanja, kao i oko promocije i pronalaska dovoljnog broja klijenata. Isto tako, ako ste zaposleni, da biste se ozbiljno posvetili svom novom poslu, najčešće ste prisiljeni dati otkaz, što znači da svoja mjesečna primanja morate odmah početi zarađivati sami. Kad uzmu u obzir da će uz sve svoje dosadašnje obiteljske troškove, sada imati i dodatne troškove za režije te uređenje i održavanje poslovnog prostora, plaćanje promocija i knjigovodstvenih te drugih usluga, a da, s druge strane, prvih godinu dana, dok se posao ne 'zahukta ili postavi na noge', teško da mogu očekivati da će njihova nova tvrtka generirati adekvatne prihode, mnogi, nažalost, od svoje poslovne ideje odustanu.

Koncept inkubatora

Upravo zbog toga u Krapinsko – zagorskoj županiji postoji Poslovno-tehnološki inkubator, kojeg se, doduše, često spominje na raznim konferencijama za medije i o kojem se mnogo puta govori i piše, ali za kojeg, kako smo se već više puta uvjerili, mnogi građani zapravo i dalje ne znaju čemu konkretno služi, odnosno, što, za koga i na koji način radi trinaest djelatnika županijske tvrtke Poduzetnički centar Krapinsko-zagorske županije d.o.o., koja upravlja inkubatorom u velikoj, modernoj zgradi u krapinskoj Poduzetničkoj zoni Krapina Nova. – Koncept inkubatora je takav da daje podršku kroz prostor – registracija tvrtke, uredi, ali i podršku u razvoju poslovanja – mentorstvo, umrežavanje, otvaranje tržišta. Isto tako imamo i Virtualni inkubator, odnosno, ako netko ne treba ni prostor, ni ured, opet može kod nas registrirati tvrtku, ostvariti mogućnost administrativne podrške (npr. primanje pošte), uključiti se u poduzetničku zajednicu i biti informiran o mogućnostima za svoje poslovanje.  Budući da je sam prostor u javnom vlasništvu, za „ulazak“ u inkubator, raspisuje se i natječaj. Razrađeni su jasni kriteriji po kojima se boduju pristigle prijave koje provjerava uspostavljeno povjerenstvo. Ocjenjuje se inovativnost, mogućnost rasta, očekivano zapošljavanje – vodimo računa i o podršci koja je potrebna potencijalnom stanaru. Ukoliko poduzetnik pokaže da zadovoljava sve kriterije – postaje naš stanar – pojasnila nam je Helena Matuša, direktorica Poduzetničkog centra.

Županijski poticaj

Kako je istaknula, sve te usluge, kao i prostor u inkubatoru, daju se poduzetnicima početnicima, a početnicima se smatraju svi oni čije tvrtke nisu starije od tri godine. – Inkubator raspolaže s osam uredskih prostora za uslužne djelatnosti. Cijena zakupa tržišno je definirana, što znači da, kada istražite koliki je trošak najma drugdje na prostoru županije, ona je ista kao i kod nas. No, zašto odabrati inkubator? Zato jer, ako zadovoljiš sve uvjete i prostor zakupiš u inkubatoru, Krapinsko – zagorska županija ti prve godine vraća 75% troška najma, druge godine 50% i treće godine 25%. Na taj način Županija te potiče i omogućuje da bolje i brže rasteš, da olakša teret administrativnih troškova koje svaka tvrtka ima. Isto tako, ta sredstva koja bi inače morao rezervirati za svoje fiksne troškove i plaćanje najma prostora negdje drugdje, na ovaj način možeš uložiti u razvoj svojih usluga. To je direktna potpora Krapinsko – zagorske županije, za što postoji čitav županijski program, koji je vrlo jasno postavljen – kaže nam Matuša te dodaje da je u ovom trenutku popunjeno svih osam uredskih prostora, a čim se jedan ili više njih oslobodi, ponovno idu na novi javni natječaj. Uz sam uredski prostor, dostupne su i dvorane za sastanke koje mogu koristiti stanari, multifunkcijski uređaji, računala po potrebi te čajne kuhinje koje su na raspolaganju svakom stanaru.

Proizvodni prostori

Kako je objasnila, na natječaj se mogu javiti oni koji će tek osnovati tvrtku ili oni koji posluju već, na primjer, dvije godine, jer se oni i dalje smatraju početnicima, tako da još mogu ostvariti poticaj za tu posljednju, treću 'početničku godinu'. Nakon tri godine poslovanja, prestaje im početnički status i tad moraju osloboditi prostor za nekog drugog, novog početnika. – Osim uredskih, mi imamo i pet proizvodnih prostora namijenjenih za one koji se bave proizvodnjom.  Trenutno imamo jednog stanara koji se bavi proizvodnjom dizajnerskih tapeta na ekološkom materijalu. Stanar je i bio-uljara, stolarski obrt te poduzetnika koji radi govornice s pametnim svjetlima i pametnim mikrofonima, razvija Lifi tehnologiju i sakrivene zvučnike. Slobodan je jedan proizvodni prostor koji je dio otvorenog javnog natječaja pa se može javiti netko tko pokreće proizvodnju ili već ima proizvodnju, a treba mu prostor za daljnji rast. Isto tako, jedan dio, odnosno dva naša prostora, koristi Srednja škola Krapina, za svoj Centar za robotiku i inteligentne tehnologije – ispričala nam je Helena Matuša te napomenula kako trenutno imaju i pet 'virtualnih stanara', odnosno, poduzetnika koji imaju prijavljeno sjedište u Poslovnom inkubatoru, tamo primaju poštu i koriste njihovu pomoć i usluge, no nemaju potrebe za korištenjem njihovih prostora.

Usluge za poduzetnike

No, kako je napomenula Matuša, Poduzetnički centar, koji upravlja Poslovno-tehnološkim inkubatorom, ne bavi se samo iznajmljivanjem prostora, već njihovih trinaest djelatnika, kao i vanjski suradnici, pomažu poduzetnicima na razne načine te osmišljavaju za njih različite programe. – Najčešće je onaj koji osnuje svoju tvrtku jako dobar u tom području kojim se bavi i uslugama koje pruža, ali je možda malo slabiji u poslovnom modelu. Zato ih mi kroz svoje programe jačamo i u tom poslovnom segmentu. To je samo jedan od naših programa, u sklopu kojeg imamo mentorsku mrežu od 15 mentora, uspješnih hrvatskih poduzetnika, koji odvoje svoje vrijeme, sjednu s poduzetnikom, realno sagledaju problem koji ima i predlože za njega najkvalitetnije rješenje. Između ostalog, pružamo i savjetodavne usluge za pripreme i provedbe projekata, ali i tražimo za konkretne poduzetnike odgovarajuće natječaje na koje se mogu prijaviti da ostvare potpore za svoje investicije – nabrojala je direktorica Matuša samo neke od usluga koje Poduzetnički centar pruža zagorskim poduzetnicima te napomenula kako su u pripremi i određena proširenja njihovih usluga. - Ponudit ćemo i jedan novi model, koji je poznat kao Co-working, a u kojem će poduzetnici na dnevnoj bazi moći iznajmiti radni stol, ukoliko im je potreban da bi nešto odradili. Razvili smo tri paketa koji će se moći koristiti i omogućit ćemo da sva potrebna infrastruktura tom poduzetniku bude dostupna, od brzog interneta do printera. To je pogotovo interesantno za sve one koji sad rade kod kuće, ali im možda jednom ili dva puta tjedno treba ured –  rekla nam je Helena Matuša, direktoica Poduzetničkog centra.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook